Politicus C.P.M. Romme, de 'sfinx van Overveen' De Terhoffsteedeweg 13, Overveen 14 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2015 Tegenwoordig heten ze Bekende Nederlanderskortweg BN'ers, vroeger sprak men van voorname plaatsgenoten'. Bloemendaal telde er velen. Een van de belangrijkste politici in de gemeente was ongetwijfeld de katholieke politicus dr. Carl P. M. Romme (1896-1980). Inge de Wilde www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2015 Het 'kwartje van Romme' De jurist Romme begon zijn carrière als advocaat in Amsterdam, waar hij tevens voor de Roomsch Katholieke Staatspartij (RKSP) lid werd van de gemeenteraad. Een hoogleraarschap in Tilburg volgde, waarna hij In 1937 als minister van Sociale Zaken toetrad tot het vierde kabinet Colijn. Romme kreeg bekendheid door een spaarregeling voor werklozen, het zogenaamde 'kwartje van Romme'. Rond 1938 verhuisde hij met zijn vrouw, de bankiersdochter Antonia M. Wiegman, en hun vier kinderen naar de Ter Hoffsteedeweg 13 in Overveen. De kapitale villa De Haghe, tegenwoordig gesplitst in twee huizen, was in 1915/1916 gebouwd door de Amsterdamse architecten Herman en Jan Baanders. In Overveen werd in 1941 het vijfde kind van de Rommes, dochter Mirjam, geboren. Zij woont al vijftig jaar in Engeland en werkte in Londen als Director of Collections and Preservation van het British Museum en de British Library. Zij is nu emeritus hoogleraar library and archive studies. Ik ken haar nog uit mijn studietijd en ze is zo aardig me iets te schrijven over haar jeugd. Haar vroegste herinneringen aan de oorlogsjaren zijn vanzelfsprekend nogal vaag. Ze herinnert zich hoe ze in haar bed het geluid hoorde van de 'knijpkat' (een soort zaklamp) waarmee haar ouders en hun oudste kinderen door de achtertuin naar de buren liepen om naar de BBC te luisteren. Ze weet dat in de kelder onderduikers zaten terwijl een Duitse soldaat was ingekwartierd op zolder. Haar tien jaar oudere zusje Tet organiseerde een kleuterschooltje voor de kinderen uit de buurt toen de gewone school gesloten was. Zij werd later Montessori- lerares. 'Het zat er al jong in'. Mirjam herinnert zich ook dat in de hongerwinter het hele huis stonk naar suikerbieten: een afschuwelijke zoetige lucht. Haar zeventien jaar oudere zusje Carla werd er met de fiets (zonder banden) op uitgestuurd om in de polder bij de boeren voedsel te halen. Na een tocht van een hele dag kwam ze 's avonds in tranen thuis. Ze had wat voedsel weten te veroveren, maar bij de ingang van het dorp was ze door de Duitsers tegengehouden en moest haar 'boodschappen' inleveren. Fractieleider KVP Na de oorlog, de RKSP was inmiddels omgedoopt tot Katholieke Volks Partij (KVP), werd Romme fractieleider in de Tweede Kamer. Samen met de katholiek Beel en de socialist Willem Drees beheerste hij in die jaren de Nederlandse politiek. Het gezin verhuisde naar de Ruysdaelweg 14 op een steenworp afstand van de Ter Hoffsteedeweg. 'Ze hielden van verhuizen' schrijft Mirjam, 'en huis en tuin waren iets kleiner. Dat kan ook een rol hebben gespeeld.' De villa Sonnehoeck, vlakbij het station Overveen, was in 1906 gebouwd voor een directeur van de spoorwegen en in de jaren negentig zou het enkele jaren worden bewoond door Nelleke en Peter Noordervliet. Mirjam Romme bracht bijna haar hele schooltijd op de Ruysdaelweg door: van de nonnenschool ('we moesten breien voor de missie naar de negertjes') in Overveen tot en met de (katholieke) middelbare school Sancta Maria in Haarlem, eveneens door nonnen geleid. Er werd veel aan sport gedaan (tennissen en zwemmen) en er was een enthousiaste toneelvereniging. Romme stond in de Kamer bekend om zijn enorme dossierkennis en energie. Hij was intelligent en een groot spreker. Zijn lijst van nevenfuncties is duizelingwekkend lang en hij was dan ook tamelijk uithuizig. Hij deed daarin niet onder voor zijn plaats- en partijgenoot mr.dr. Piet J. Witteman (1892-1972) - vader van Paul Witteman - die in de jaren dertig enige tijd lid was van de Bloemendaalse gemeenteraad en in 1947-1948 krap een jaar minister van Binnenlandse Zaken. Een van Rommes nevenactiviteiten was het politieke hoofdredacteurschap van De Volkskrant, waar hij contact had met Bloemendaler Godfried Bomans,

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 14