Om de kwaliteit van onze ruimte Een gesprek met Max van Aerschot www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2015 Leeuwerikenlaan in Aerdenhout. Ruim verkaveld wonen in een arcadisch parklandschap aan gebogen en geaccidenteerde wegen. De private en publieke ruimte wordt slechts gescheiden door lage hekken of hagen waardoor transparantie ontstaat. gescheiden. Het groen is vrijwel uitsluitend privaat van karakter en staat in rond de villa's gelegen tuinen die veelal door hekken met een hoogte van een meter van de openbare weg worden gescheiden. Er is een zichtrelatie tussen publiek en privaat. De ruimten lopen visueel in elkaar over waardoor het idee van wonen in een arcadisch parklandschap gestalte wordt gegeven. Opmerkelijk is de eenvoudige en slanke vormgeving van de erfafscheidende hekken. Ze komen tot op borsthoogte en bestaan uit smalle metalen bogen, verticaal houtwerk of gaas tussen t-profielen. Middenstandswijken De andere woongebieden, veelal aangeduid met de term middenstandswijken of tuinwijkachtige woongebieden, zijn intensiever verkaveld en door de ligging op de lagere veengronden is het gebogen wegenplan niet geaccidenteerd. Dit wegenplan bestaat uit een centrale rijweg, geflankeerd door geteerde of betegelde trottoirs die eveneens door klinkerranden van de rijweg worden gescheiden. In tegenstelling tot de villaparken zijn de trottoirs veelal beplant met straatbomen. De relatie tussen publiek en privaat is door de lage erfafscheidingen sterk aanwezig. Meer dan in de villaparken bestaan de erfafscheidingen uit buishekken met gaas maar het transparante ruimtelijk beeld is ook hier aanwezig. Hoewel nog steeds van een hoge ruimtelijke kwaliteit kent het Bloemendaalse straatbeeld van 2015 minder rust en transparantie dan in het midden van de vorige eeuw. Uit oogpunt van verkeersveiligheid noodzakelijk geachte verkeersmaatregelen hebben hierop hun invloed. Profilering, vluchtheuvels, betonnen stoepranden, in grijze betonklinkers uitgevoerde verkeersdrempels en hoge lichtmasten zijn blijkbaar moeilijk in overeenstemming te brengen met de identiteit van het buitenwonen en vormen hierdoor een inbreuk op de ruimtelijke kwaliteit hiervan. Hoge hagen Ook de transparantie van de openbare ruimte is veranderd. In de villaparken zorgen hoge hagen voor een scheiding tussen publiek en privaat. In de dichter bebouwde middenstandswijken en tuinwijkachtige buurten hebben deze hagen hetzelfde effect. Omdat de hoogten onderling sterk verschillen, ontstaat met name bij straten met geschakelde bebouwing een onrustig straatbeeld. De redenen hiervoor zijn begrijpelijk. Het leven is informeler geworden en speelt zich vaker af in tuinen die voorheen alleen een zichtfunctie hadden, de behoefte aan privacy is hierdoor groter dan in het midden van de vorige eeuw. Dit gaat echter ten koste van de door transparantie bepaalde kwaliteit van de openbare ruimte. Een transparantie die onlosmakelijk is verbonden met de door de ontwerpers bedoelde beleving van de ruimtelijke kwaliteit. Met enige scherts kan een wandeling in het Bloemendaal van 2015 op diverse plekken worden gekarakteriseerd als een perspectief vernauwende doorgang tussen hoge hagen. Wel groen, maar niet transparant. Elsbeth van Olffen en Gert Jan van Setten Ook in onze keurige gemeente gebeuren wel eens rare dingen. Bij de oude Bloemendaalse Hervormde Kerk dreigt ineens een buitensporig bouwsel te verrijzen, dat sommigen aan de Ka'ba (kubusvormig gebouw. Islamitisch heiligdom in de grote moskee in mekka-red.) en anderen aan een bovenmaats buitengemak doet denken. Het hoofdgebouw van Meer en Berg, nationaallieu de mémoire', staat te verkommeren. Ineens verdwijnen er gezonde bomen aan de Brederodelaan. Kan het anders? We praten daarover met Max van Aerschot, Bloemendaler en stadsbouwmeester van Haarlem.

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 20