Z Plus en Min x te Bentveld zal wezen de H. Antonius van Padua'. Per kerende post antwoordt de secretaris: 'Tot zijn leedwezen moet Z.D.H. U teleurstellen Voor eenigen tijd reeds is aan Mej. Veldhuis (eerste weldoenster uwer toek. Parochie) gezegd, dat Mgr. rekening zou houden met haar wensch, om den aanst. Kerk te stellen onder bescherming van O.L. Vrouw van goeden Raad. Dezen titel zou Z.D.H. daarom wel graag aan de kerk geven. Mocht U E. echter erg aan eigen keuze vasthouden, dan is mogelijk een onderhoud tussen U en Mej. V. de beste weg om de zaak naar uwen geest te regelen'. De bouwpastoor blijkt erg aan eigen keuze vast te houden. Op 6 september 1921 noteert hij in het Registrum Memoriale Parochiae 4 dat de bisschop de gewenste goedkeuring heeft verleend, 'onder voorwaarde echter, dat in de a.s. parochiekerk een afzonderlijke devotie-kapel zal worden ingericht ter eere v. O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand' (mijn cursivering, M.A.C.). Dit betekent twee dingen. De bescherming van O.L. Vrouw van Goeden Raad is zomaar opeens van de baan. En anders dan de overlevering wil, ligt aan de afzonderlijke Mariakapel geen vroom verzoek van mejuffrouw Veldhuis ten grondslag. Aanleiding tot de bouw was een ordinaire uitruil van belangen. Toch heeft Mien kerk én kapel in haar hart gesloten. De eerste jaren geeft ze regelmatig cadeaus, zoals een benedictie-velum, 5 een processiekruis, een koperen schilderij van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand, een Maria-altaar, een Theresiabeeld en een relikwie van de H. Theresia. Op het velum en processiekruis na zijn al deze geschenken in de loop der tijd aan andere kerken weggegeven. 6 Bernard Veldhuis blijft Bentveld nog geruime tijd promoten. Een advertentie in het programmaboekje van de Nederlandsch-Indische week in het Holland huis te Brussel (oktober 1929) prijst uitbundig de zegeningen van zijn onroerend goed: Gerepatrieerden uit Indië Wie Uwer gezond en aangenaam wil wonen, hij vestige zich te BENTVELD. BENTVELD ligt in de gemeente Bloemendaal, met een eigen station aan de Electrische Spoor Amsterdam- Haarlem-Zandvoort. Men is dus eenerzijds in de onmiddellijke nabijheid van strand, duin en bosch, in de andere richting kan men in korten tijd genieten van de aantrekkelijkheden van de groote stad. Bentveld, dat door H.H. doktoren is aanbevolen als een der gezondste plekjes van ons land, beschikt over Electrisch Licht, Gas, Telefoon en Duinwater. De gemeente Bloemendaal heeft uitmuntende inrichtingen van onderwijs en heft lage belastingen. Nadere inlichtingen verstrekken gaarne: de N.V. NEDERLANDSCHE EXPLOITATIE MAATSCHAPPIJ 1916, Wijde Kapelsteeg 1, AMSTERDAM, Tel. 35313 en de Architect J. DE LUGT, Villa Marja, Langelaan, BENTVELD, Tel. Haarlem 26062 Mien blijft tot haar dood in Duinweide wonen. Na de oorlog raakt haar houten huis in verval; het geld is op. Huisgenoten, naast incidentele huurders van de bovenverdieping, zijn een drietal katten, een hond, een papegaai en een aapje, terwijl het voormalige dienstbodekamertje achter de keuken dienst doet als nachtverblijf voor een groot aantal kippen. 'Kattenheks' of 'dikke Mien' schreeuwen de kinderen op straat. Na jaren van armoe, ziekte en aftakeling sterft zij op dinsdag 9 mei 1967 in een Haarlems ziekenhuis. Bij het afscheid, twee dagen later, is zij voor het allerlaatst in haar gedroomde thuishaven, de kleine, eenvoudige kerk aan de Sparrenlaan. 1 Voets, B.: 'Zandvoorts historie 1907-1920. Bentveld op eigen benen'in Zandvoorts Nieuwsblad, donderdag 11 februari 1982. 2 Van kerkelijke zijde gebruikte benaming voor een ongetrouwde vrome vrouw (zie de brief van de plebaan d.d. 27-8-1919). 3 In de rooms katholieke kerk is een plebaan de pastoor van een kathedraal. 4 Kroniek van het plaatselijke parochieleven. 5 Schouderdoek die katholieke priesters dragen bij erediensten of processies. 6 Informatie van P. van Soest, auteur van Geschiedenis Antoniuskerk en Antonius-Paulusparochie Aerdenhout (2012). Het oude, vervallen anatomisch laboratorium aan de Zuster Constancelaantje 2 op het oude PZ terrein (Park Brederode) heeft een metamorfose ondergaan. De eigenaren Froukje Noordenbos en Oliver Ruppert verbouwden het pand samen met architectenbureau Vroom, aannemer Konst en Van Polen (gespecialiseerde renovatie-aannemer) en EM interieur-architecten tot een bijzonder, volwaardig woonhuis. De buitenkant is 19de eeuw gebleven en van binnen is het 21ste eeuw geworden! Omgeven door de mooie aangelegde tuin vormt deze restauratie een voorbeeld van succesvol hergebruik en in ere herstellen van een rijksmonument. De eerste verdieping van het Kruidvat in Bloemendaal dorp, niet om aan te zien! De Vleugelnootboom (Pterocarya fraxinifolia) bij de Wethouder Laan bank op de Lage Duin en Daalseweg is ongeveer 150 jaar oud, de zware tak die in het water hangt heeft dringend ondersteuning nodig. Foto Collectie Dolh www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2015 www.onsbloemendaal.nl nr.2 zomer 2015 29 Heeft u een goede suggestie voor een of - e-mail met foto en tekst naar redactie@onsbloemendaal.nl

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 28