Signalement OproepReactieMededelingen Alstublieft mevrouw! Literaire wandeling naar de Ruïne van Brederode Tentoonstelling NAAR ZEE - het DNA van 4 badplaatsen Zandvoort -Bloemendaal -IJmuiden -Wijk aan Zee 32 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2015 Auteur: Tialda Hoogeveen ISBN 978 94 004 0239 Prijs 16,90 paperback en e-book Marie - Christine Marres Vóór de Tweede Wereldoorlog was het gebruikelijk dat meisjes uit minder gegoede kringen in betrekking gingen bij welgestelde huishoudens van boeren, advocaten, middenstanders, artsen, burgemeesters en fabrieksdirecteuren. Veel mensen zullen iemand kennen die in haar jeugd als meisje voor dag en nacht gewerkt heeft, of wellicht zelf een dienstbode in huis gehad hebben. In Alstublieft mevrouw zijn zeven portetten opgetekend van meisjes die al op jonge leeftijd gingen dienen. Na hun 12de waren de meisjes niet meer leerplichtig en gingen ze werken. Of ze nou goed konden leren of niet maakte geen verschil: goed leren huishouden, daar had je wat aan. Ze hielpen hun eigen moeder of gingen elders in de kost. Zo hadden vader en moeder een mond minder te voeden en het geld dat hun dochter verdiende konden ze goed gebruiken. Het loon dat het meisje verdiende droeg ze namelijk meestal thuis af. Eenmaal in de kost konden de meisjes zich niet beroepen op enige arbeidsvoorwaarde. Ze vonden hun bescherming in de sociale controle, verzuiling, duidelijke omgangsvoren, maatschappelijke verhoudingen en etiquette van de vooroorlogse tijd. Een van de meisjes die op een herenboerderij terecht kwam, was boerenknecht en meid tegelijk. Ze werkte 12 uur per dag, 6 dagen per week; hiermee verdiende ze in het eerste jaar 40 gulden per jaar, in de daarop volgende jaren was dat 80 gulden. Anderen verdienden 2,50 of 3 gulden per week. De dienstbodes die ergens werkten waar geregeld diners of, zoals één vrouw vertelde, bridgeavonden georganiseerd werden, verdienden beter. Fooi Gasten lieten nogal eens een fooi achter op tafel voor het personeel. Dit geld hielden ze zelf. Hun positie in het gezin verschilde ook enorm. De een werd beschouwd als lid van het gezin, de ander at alleen in de keuken. Veel vrije tijd hadden ze niet. Na de zondagsmis gingen even terug naar de eigen familie en een avond in de week gingen ze wandelen met vriendinnen. Dat waren de gelegenheden waarop ze leeftijdgenoten ontmoetten en veelal ook hun toekomstige man. Wanneer een meisje trouwde stopte ze met dienen. Als in boerengezinnen één van de dochters van de werkgever oud genoeg was en het werk in het huishouden kon overnemen, kwam er ook een eind aan het dienstverband. Pas in de jaren 60 veranderden de werkomstandigheden voor de dienstbodes. De vrije zaterdag werd ingevoerd, de werkweek werd in gekort, mensen kregen vakantiedagen en ziektegeld. Voor veel welgestelde huishoudens werd een meisje voor dag en nacht domweg te duur. Geen spijt Alstublieft mevrouw geeft een goed beeld van de Nederlandse maatschappij van vóór en tijdens de Tweede Wereldoorlog. Men leefde vanuit de overtuiging dat waar je wieg had gestaan, je verdere leven werd bepaald. Zo vroeg een vader zich af of zijn katholieke dochter wel kon werken in een protestants gezin en kon een kind uit een arbeidersgezin niet zomaar naar een lyceum. Geen van de geïnterviewde dames kijkt met spijt of wrok terug op haar leven als dienstbode. Wel wilden ze allemaal dat hun dochters verder leerden na de lagere school, zodat ze meer kansen zouden krijgen dan zijzelf gehad hadden, www.onsbloemendaal.nl nr.2 zomer 2015 33 Zaterdagochtend 29 augustus 2015, 10.30-12.30 uur. o.l.v. Wim Vogel Deze ochtend gaan we weer genieten van Wim Vogels literaire en historische kennis tijdens een wandeltocht die begint bij de Bergweg in Bloemendaal en via de duinen eindigt bij de Ruïne van Brederode in Santpoort. Wim Vogel is neerlandicus en schrijver van het boek Het verrukkelijk gelegen Overveen en Bloemendaal. We starten met een kopje koffie bij Bartje Bloemendaal aan de Brederodelaan, vandaar neemt Wim Vogel u via het meertje van Caprera, de Bergweg, de begraafplaats en Meer en Berg mee naar de Ruïne van Brederode. Halverwege ontmoeten wij een boswachter van Natuurmonumenten die ons, het normaal niet toegankelijke duingebied dat voorheen bij het Provinciaal Ziekenhuis hoorde, door zal loodsen. Wij lopen hier langs het openluchttheater en eindigen bij de Ruïne van Brederode die u eventueel op eigen gelegenheid kunt bezoeken. Vanaf hier is het ongeveer 20 minuten teruglopen naar het beginpunt van de excursie. De wandeling duurt anderhalf tot twee uur. Tijd: zaterdagochtend 29 augustus, 10.30 uur Verzamelen: Restaurant Bartje Bloemendaal, Brederodelaan 80, Bloemendaal Eigen bijdrage: 5 euro Maximaal aantal deelnemers: 25 Opgeven bij Fieke van Hulst: activiteiten@onsbloemendaal.nl of 023-5258694 In het ABC Architectuurcentrum Haarlem, Groot Heiligland 47, is de tentoonstelling "Naar Zee, badplaatsen van Zuid-Kennemerland" te zien. Op de tentoonstelling presenteren de vier badplaatsen Zandvoort, Bloemendaal, IJmuiden en Wijk aan Zee zich. Verleden, heden en toekomst (het DNA) van de badplaatsen nemen een belangrijke plaats in. Verbindende elementen zijn het (duin)landschap en de verkeersverbindingen met het achterland. Via beeld en tekstmateriaal, waaronder ook oude filmpjes, wordt aandacht besteed aan karakteristieke elementen zoals oude en nieuwe panden of landschap maar ook bijzondere nooit of recent gerealiseerde projecten. De tentoonstelling is tot stand gekomen in nauwe samenwerking met de betrokken gemeenten. Tijdens de tentoonstelling worden lezingen, discussiebijeenkomsten en wandel/fietsexcursies georganiseerd. Voor nadere informatie hierover wordt verwezen naar de website van het ABC www.architectuurhaarlem.nl De tentoonstelling loopt tot en met 30 september. n.M 1

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 32