Wie waren de vroegste autobezitters in de gemeente BÏoemendaal? Dankzij de in 1898 ingevoerde kentekenregistratie kan die vraag beantwoord worden. Het kon ook gebeuren dat er per voertuig twee kentekenplaten nodig waren. Garage Heining op de Schulpweg in Aerdenhout was een begrip in het dorp (privé collectie rond 1937) www.onsbloemendaal.nl J. Bakker www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2015 13 Karmelweg 2, Bloemendaal. Peugeot met Haarlems registratienummer 27i van de heer Koopman. Ign. Bispinck, op de voorgrond met auto kenteken G6368, op de Kennemerweg tussen de gemeente Bloemendaal en Velsen. Vanaf 1895 verschenen de eerste automobielen in Nederland. Rond1898 moesten voertuigen die door benzinemotoren, stoom of elektriciteit werden aangedreven en meer wogen dan 150 kilo, worden geregistreerd als ze gebruikt werden op de rijkswegen. Kocht je alleen maar een auto om in de omgeving van je dorp te toeren, dan was registratie niet nodig, tenzij er bijzondere provinciale of gemeentelijke regelingen van kracht waren, zoals in de provincie Zeeland. Dan kon het ook gebeuren dat er per voertuig twee kentekenplaten nodig waren. De rijksregistratienummers werden aangebracht op een vierkant wit bord met zwarte cijfers. De registratie werd per provincie bijgehouden. Dat gebeurde handgeschreven, in grote boeken. Daarin werden vermeld het uitgegeven registratienummer, de datum van afgifte, naam en woonplaats van de eigenaar, lengte en breedte van het voertuig, en de aandrijfkracht: benzine, stoom of elektriciteit. Helaas werd het merk van de auto niet genoteerd. Ook enkele inwoners van de gemeente Bloemendaal kochten in die periode (van 1898 tot 1906) een auto, de eerste overigens pas in 1901. Dat waren de volgende personen: Per 1 januari 1906 werd een nieuw registratiesysteem voor motorvoertuigen voor alle wegen binnen 'het Rijk in Europa' (dus in heel Nederland) ingevoerd. Dat werden de zogenaamde Provincienummers, die werden toegekend aan de eigenaars die daarvoor een 'nummerbewijs' kregen. Als zij van voertuig wisselden behielden zij dat nummer, in de provincie Noord-Holland voorafgegaan door de letter G. Op de lijst van toegekende nummers over de jaren 1906 en 1907 vinden we 70 Bloemendaalse autobezitters, en één bezitster: mevrouw J. G. M. Willink te Bennebroek. Een aanmerkelijk groter, maar nog steeds zeer exclusief gezelschap. Het aandeel van automobilisten uit het dorp Bloemendaal blijft onverminderd hoog; behalve mevrouw en mijnheer Willink figureren maar vijf Bennebroekers en twee Overveners op de lijst. Dat is niet zo vreemd als we bedenken dat de ontwikkeling van Overveen als villadorp nog maar net was begonnen, en die van Aerdenhout nog een aanvang moest nemen. De regeling van 1906 duurde tot het begin van de jaren vijftig van de vorige eeuw. Een overzicht van de spreiding van het autobezit in deze gemeente tijdens die periode zou een geheel ander beeld opleveren. 1. J. F. J. Huysser te Bloemendaal, registratienummer 468 (en 1008) 2. A. P. van Waveren te Aerdenhout, no. 609 3. Jhr. H. Teixera de Mattos te Vogelenzang, no. 871 4. B. J. Lomans te Overveen, no. 1061 5. Jhr. H. M. W. van Coehoorn van Sminia te Bloemendaal, no. 1383 6. L. Bispinck te Bloemendaal, no. 1619 7. J. R. Kemper baron van Ittersum te Bennebroek, no. 1650 8. L. graaf van Limburg Stirum van Noordwijk te Bennebroek, no. 1756 9. P. Verschuijl te Bloemendaal, no. 1757 10. C.D.A. Dudok de Wit Jr. te Bloemendaal, no. 1797 (en 2005) 11. L. van Rees te Bloemendaal, no. 2028 De Pioniers

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 12