'De wagens van Cremer' De schatrijke Jacob Th. Cremer (1847-1923) van Landgoed Duin Kruidberg stond bekend om zijn liefde voor auto's. Al aan het begin van de twintigste eeuw bezat hij een hele verzameling van dure wagens. Met zijn fortuin gemaakt in de tabaksteelt op Sumatra en het Amsterdams bedrijfsleven kon hij zich dat ruim permitteren. 22 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2015 Tonny Fokker en Frits Cremer voor de Peugeot met antilekbanden Peter van der Werff www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2015 Van mijn Bloemendaalse grootvader Piet van der Werff hoorden wij verhalen over 'de wagens van Cremer. Hij had wonderen van techniek aanschouwd als hij zijn jachtvriend Frits, een van de vijf kinderen van Jacob Cremer, op Duin en Kruidberg bezocht. Frits, op zijn beurt, had gefascineerd gekeken naar de Henderson motor met zijspan waar mijn grootvader mee kwam aanrijden. Om beurten reden ze, met de ander in de zijspan, een rondje op het stoere mirakel. In ruil nodigde Frits zijn vriend uit voor ritjes in de Peugeot van zijn vader, één van de eerste auto's die de Kennemer wegen onveilig maakte. Wagenpark Jacob Cremer koopt begin twintigste eeuw de ene na de andere auto, het ene model nog beter dan het vorige. De Franse Peugeot heeft een carrosserie van Peugeot zelf, een chassis van Panhard en een motor van Daimler. Naast de Peugeot komt er een Spijker, in Amsterdam gemaakt, maar die gaat weer van de hand voor 4400 gulden. Andere Spijkers komen erbij, waaronder een uit 1907. De Atax gaat weer even snel in de verkoop als waarmee hij het terrein van Duin Kruidberg op kwam rijden. De Belgische FN blijft in gebruik voor de kinderen en hun aanhang. Een waar pronkstuk is de Hispano Suiza van de Spaans- Zwitserse autofabriek Fabrica Hispano-Suiza de Automóviles in Barcelona. Uit het Amerikaanse Buffalo neemt Jacob Cremer een Pierce-Arrow mee. Na 1918 voegt hij een Essex uit Detroit aan zijn verzameling toe. Het hoogtepunt van de verzameling wordt een landaulet van Cadillac. Een landaulet heeft een carrosserie met neerklapbaar of invouwbaar dak aan de achterkant. De naam dateert uit de koetsentijd, toen de landaulet een voorname coupékoets zonder voorste zitplaatsen was. Tonny Frits Cremer heeft nog een andere vriendschap, een hele hechte vriendschap, met Tonny. Zij tweeën voelen zich met hun Indische verleden sterk met elkaar verbonden. Met Piet van der Werff delen zij een fascinatie voor nieuwe technologie. Piet en Tonny vinden elkaar in bravoure en pionierende ondernemersgeest. Op Duin Kruidberg raakt Tonny al gauw gefascineerd door de auto's van vader Cremer. Bijna niemand heeft nog een auto, de wegen zijn er niet op ingericht en de enkele auto die rondrijdt heeft om de haverklap een lekke band. Tonny zoekt hiervoor naar een oplossing. Hij krijgt Piet van der Werff aan zijn zijde, zoals hij in zijn verdere leven vaker anderen weet te mobiliseren. Tonny tikt massieve banden op de kop en installeert ze opgetogen onder de nieuwe, schokabsorberende vering van de Peugeot. Hoopvol vraagt hij patent aan voor de lekvrije band en schokdempende vering, maar iemand in Frankrijk blijkt hem voor te zijn geweest. Tonny houdt er in Nederland wel de naam aan over de lekvrije band te hebben uitgevonden en in Santpoort beleven alle betrokkenen het rijden over de gruiswegen nu meer als comfortabele plezierritjes. Buiten hangend De wagens van Cremer zijn ook om een andere reden op de Kennemerlandse dreven te zien. Voor allerlei experimenten rijden Frits en Tonny rond met Frits aan het stuur en Tonny hangend aan de buitenkant om zaken los of vast te schroeven en in beweging te bekijken. Het heeft onder meer als resultaat dat Tonny op de Essex van Duin en Kruidberg koplampen kan monteren die met het stuur meedraaien. Een wondertje van technisch vernuft. Deze Tonny is Anthony Fokker (1890-1939). Hij kwam net als Frits uit een familie met Indisch fortuin, niet zoals bij de Cremers verworven in de tabak op Sumatra, maar in de koffie op Java. Frits en Tonny zijn allebei in 1890 geboren en zaten op dezelfde middelbare school in Haarlem. Vanuit de bruisende periode op Duin Kruidberg, stapte Tonny over op het maken van vliegtuigen. Frits Cremer en Piet van der Werff verleenden hand en spandiensten en Frits werkte nog een tijd lang in de bedrijven van Tonny. Maar het begon allemaal met de wagens Cremer. Met dank aan Jeroen van der Werff en Ruud Otto Literatuur: G. Hartendorf, J. Morren, C. Rings, A.M. Schüttenhelm- Okma en J. Suurmond Duin en Kruidberg:Honderd jaar buitenplaats en het duingebied van de familie Cremer. (Haarlem: De Vrieseborch 1998) Cadillac Landaulet Essex 1918

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 22