Van de redactie Nemen we de Essex, de Chrysler of de Lincoln? De familie Dorhout Mees en de auto's Zo'n honderd jaar geleden reed er nog maar een handjevol automobielen rond in onze gemeente. De eigenaars behoorden allen tot de maatschappelijke bovenlaag: adel en ander oud geld, en een enkele moderne ondernemer zoals de bekende Ignatius Bispinck. Toch zorgden deze lawaaiige snelheidsduivels al wel voor de nodige overlast. Diezelfde Bispinck beklaagde zich erover in de gemeenteraad en eiste streng optreden van de politie. In de loop van de vorige eeuw is dit cultuurgoed geleidelijk afgedaald, eerst langzaam, maar vooral na de Tweede Wereldoorlog in steeds sneller tempo. In Bloemendaal en omstreken bleef het nog lang vooral statusverhogend speelgoed van de zeer rijken, zoals de families Dorhout Mees op Leyduin en Cremer op Duin- en Kruidberg. We overschrijden in dit themanummer soms de gemeentegrenzen; dat gaat nogal makkelijk in die razende monsters. Aan echte autohelden heeft het hier ook niet ontbroken, zoals de rallyrijder Willem Zweerts de Jong en de coureur Eddie Hertzberger. Deze Aerdenhoutse Ferraririjder is om meerdere reden een belangwekkende figuur. Mooie verhalen allemaal, maar de redactie is vooral gelukkig met de bijdragen van u, van onze lezers. Na de oproep in ons vorige nummer heeft u ons overstelpt met mooie foto's en leuke anecdotes. Het waren er zóveel dat we ze niet allemaal hebben kunnen plaatsen. We hopen dat de inzenders daar begrip voor zullen hebben. Dank zij u heeft deze aflevering ook een beetje het aanzien gekregen van een gezellig familiealbum. De redactie Paulanha van den Berg - DiamantMarie-Christine Marres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde Gert de Kruif Piet Dorhout Mees (1868 -1939) en zijn vrouw Dien de Blocq van Scheltinga zijn in 1921 de trotse bewoners van het gloednieuwe huis Leyduin in Vogelenzangmet een koetshuis vol paarden en auto's. Piet had een vooruitziende blik en was al lid van de ANWB toen hij in 1888 nog op de HBS zat. De Lincoln Convertible voor de deur van Leyduin. De auto werd aangeschaft in 1926 5»

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 4