www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2015 De Darracq-Tonneau in Zuidlaren op de Brink, 1904. V.l.n.r.: Benny ft 1908), Elly, Juus, vader Piet, en de chauffeur De Fiat Topolini Spider uit 1939 van zoon Piet. Bob- op de Koninklijke Militaire Academie in Breda; hij volgt de officiersopleiding en is op dat moment sergeant cadet. Piet rijdt in juli in een van vaders auto's op de Leidsevaart in Haarlem ter hoogte van de Schouwtjesbrug een Duitse dienstbode aan die achter op de fiets zit bij een ander Duits meisje. De gevolgen zijn zeer ernstig: het slachtoffer overlijdt. Het komt hem in de militaire wereld, in hoger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Bosch, te staan op een hechtenis van drie maanden en een jaar ontzegging van de bevoegdheid een motorrijwiel te besturen. Dat treft hem flink, want hij was als huzaar-in-opleiding een hartstochtelijk motorrijder. Het burgerrijbewijs is hij een half jaar kwijt, met ingang van 5 augustus 1932. De hogerberoepsrechter van het hof in Den Bosch ontving Piet met de woorden: "Zo, mijnheer Dorhout Mees, de politie in Bloemendaal heeft al veel met u te stellen gehad". De kranten zijn duidelijk over Piets rijstijl in deze tijd: hard en roekeloos. Vader Piet Dorhout Mees betaalt het transport van het stoffelijk overschot naar Duitsland en voldoet de kosten van de begrafenis. De oorlog In mei 1942 wordt zoon Piet -intussen tweede luitenant-, samen met talloze andere officieren en cadetten, door de bezetter geïnterneerd en uiteindelijk naar het Poolse kamp Stanislau gebracht. Vanuit het kamp schrijft hij brieven aan zijn geliefde en aan zijn familie. In één ervan laat hij weten dat zijn jenever niet mag worden verkocht en dat zijn auto's regelmatig dienen te worden doorgesmeerd.Piet bezat voor de oorlog -naast drie paarden- twee auto's. De nieuwste was een blauwe Fiat Topolini Spider, een tweezitter cabriolet met een neerklapbare zwarte linnen kap; in 1939 gekocht bij de Gebr. Beekman, Bloemendaalseweg/hoek Kerkplein in Bloemendaal. Wel op tijd doorsmeren dus Piet voltooide zijn carrière in het leger en zwaaide af als gewestelijk commandant van Gelderland, in de rang van kolonel. Hij was een van de meest gedecoreerde Dorhout Mezen! Behalve drager van verscheidene buitenlandse onderscheidingstekenen was hij officier in de Orde van Oranje Nassau-met-de-zwaarden. Bob voltooide ook zijn militaire opleiding maar stapte daarna over naar de bankwereld. In 1946 werd hij militair secretaris en later tweede particulier secretaris van prins Bernhard. Op 11 januari 1952 werd hij, op weg naar Soestdijk, onwel in zijn auto en overleed later die dag op de leeftijd van 42 jaar, thuis, in het Snippenbosch, de villa in de noordwesthoek van Leyduin. Een bijzondere Lincoln Nog even terug naar de familie op Leyduin in de vooroorlogse jaren. Hoewel het gezin steeds kleiner werd door het uitvliegen van de kinderen,schaften Piet en Dien Dorhout Mees in 1926 een nieuwe auto aan: een Amerikaanse Lincoln model L149A, een vijfpersoons convertible, d.w.z. het dak kon eraf. Van dit type Lincoln zijn wereldwijd maar 12 exemplaren www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2015 Kuife rijdt ook een Lincoln model L149A (Uit: De sigaren van de farao, 1955) gebouwd, met een carrosserie van de Amerikaanse ontwerper Raymond Dietrich. Lincolns werden in deze tijd alleen op bestelling gebouwd. Het was een reusachtige auto, acht cylinders met een gezamenlijke inhoud van 5861 cc. De auto woog 2025 kg. Het was, wat later genoemd zou worden, een 'muscle car'; een auto met exorbitant veel power. In dit geval werd de power noch voor de snelheid, noch voor de kracht aangewend. Het was pure luxe. De auto had slechts drie versnellingen en 'was meant to be chauffeur driven'; tussen de chauffeur en de passagiers kon een glazen paneel aangebracht worden. De achteruitkijkspiegels van de auto zaten gemonteerd op de reservewielen links en rechts. In deze auto maakte Dien, met chauffeur Huisman aan de andere kant van het glas, vele reizen. Naar verluidt werd twee keer per jaar naar Parijs gereden om de garderobe aan te vullen. Niet alleen de familie Dorhout Mees was gecharmeerd van deze luxe auto. We zien Kui^e in 'De sigaren van de farao' (zwartwit versie 1933, ingekleurde versie 1955) ook in dit type Lincoln rondtoeren. Een Bril en sloepen De oudste dochter van Piet en Dien Dorhout Mees, Daniëla -Elly voor intimi-, heeft in de regio Haarlem als UVV-vrouw (Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers) tot op hoge leeftijd maaltijden rondgebracht aan minderbedeelden. Zij deed dat in haar Volkswagen Kever, model 'Bril', zo genoemd naar het op een bril gelijkende achterraam. In een andere periode werd op Leyduin op een bijzondere manier tegen auto's aangekeken. Van 1946 - 1951 was het 'Marva Opleidingskamp Leyduin' op Leyduin gevestigd. Marva's (marine vrouwenafdeling) ontvingen er hun drie weken durende basisopleiding. Op zaterdagochtend, aan het eind van de werkweek, werden zij met auto's van de Koninklijke Marine naar station Heemstede-Aerdenhout gereden om het weekend thuis te kunnen doorbrengen. In Marva taal gingen ze niet met auto's naar het station, maar 'met sloepen naar de wal'ï Literatuur: - Jhr. mr. John von Mühlen, Luitenant Piet Dorhout Mees in Duits Krijgsgevangenschap 1942-1945 (Blurb.com, 2011) - Esther de Haan e.a. Leven op Leyduin, (Landschap Noord-Holland, Heiloo 2013) - Website van de Kon. Bibliotheek: www.delpher.nl - Haarlems Dagblad, diverse jaargangen - Algemeen Handelsblad, diverse jaargangen - Het Volk, diverse jaargangen - Dr. Kees Kuiken, Als een blijvend monument (Proposo, Haren 2007) - Website Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis: https://socialhistory.org/nl - www.conam.info

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 8