Middenduin, lustoord voor buitenmensen 10 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2015 Uitkijkpost Brouwerskolk in de sneeuw Truus Zonneveld Wie Bert Hartoch en Tom in den Bosch, twee voormalige boswachtersover het Middenduin hoort sprekenkomt ogen en oren tekort. Aan de hand van hun verhalen ontvouwt zich een wereld waarin ooit patrijzen, fazanten, konijnen ronddartelden en leeuweriken, paapjes en bontbekplevieren vlogen. Een gebied waarin volop werd gespeeld en gejaagd. Waar geen sprake was van 'groene buffers of'ecologische verbindingszones evenmin van aangereden herten of vergassing van ganzen, maar waarin de duinen eenvoudigweg de duinen zijn. Een vanzelfsprekende wereld waar inwoners van Bloemendaal, Haarlem en omstreken zich graag in begaven. www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2015 11 ver welk gebied hebben we het? Waar ligt dat voormalige paradijs? Middenduin, in de 18e eeuw een gehucht bij Bloemendaal, is een afwisselend duingebied (158 ha) met open duin, natte valleien en bos. Het ligt ten westen van Overveen, zuidelijk van de Zeeweg. Niet eenvoudig te vinden voor wie hier niet bekend is. Paradijzen zijn nu eenmaal lastig te vinden, laat staan op te sporen via Google maps. Het gesprek met beide heren vindt plaats op een frisse zomeravond. Gastheer en gastvrouw zijn Ed Prins en Margreet Pruijt, oprichters van de Stichting Vrienden van Middenduin. Op hun initiatief vindt het onderhoud plaats. De stapel meegebrachte fotoalbums van Tom in den Bosch blijft lang ongeopend liggen, want de aanstekelijke verhalen van Bert en Tom zuigen alle aandacht op. Ze kennen elkaar ruim 40 jaar en doen niet voor elkaar onder. Lange lome zomers 'Wildernisse' is de term waarmee de duinen in notariële akten worden aangeduid. Tot ver in de 20ste eeuw worden ze schraal, onvruchtbaar en dus nutteloos bevonden, ongeschikt als teelgrond. Hiermee is niet gezegd dat er geen plezier aan werd beleefd. Gejaagd wordt er volop. In de Gouden Eeuw zijn de Kennemerduinen in trek bij de adel, Amsterdamse kooplieden en regenten die hier voor de jacht komen en een lang lui zomerverblijf. 's Winters verblijven ze in hun grachtenhuizen, 's zomers op buitenplaatsen als Duinlust, Duinvliet, Belvedere en Brouwerskolk. Ook landschapsschilders worden door de duinen aangetrokken. Wie 'Gezicht op Haarlem' kent van Jacob van Ruisdael snapt wel waarom. De nabijheid van de zee maakt het licht boven de duinen en weilanden ijl en transparant. In de Bataafse tijd worden verwoede pogingen ondernomen om de 'wildernisse' in cultuur te brengen. De pas opgerichte Maatschappij Middenduin volgt in 1794 het vooruitstrevende Brabantse voorbeeld waarin akkerbouw met veeteelt wordt gecombineerd: het gemengd bedrijf. Vandaar namen als Koevlak, Bokkenvlak en Schapenkamp. Maar wind en zandstormen beletten de groei van de gewassen. Rendabeler is het afgraven van duinzand voor het dempen van grachten en wegenaanleg. Aan dat gegraaf dankt Middenduin zijn karakteristieke vallei. Het meertje van Burdet is een van de laatste zandafgravingen ten behoeve van de aanleg van Schalkwijk. Bert Hartoch weet nog goed dat er naderhand in Middenduin groenten en bollen worden geteeld. Tot 1992. Vanaf die datum is Middenduin in handen van Staatsbosbeheer. Avontuur De liefde voor de duinen zit er bij de twee oud boswachters al vroeg in. Als een Hollandse Tom Sawyer zwerft de jonge Bert altijd in de duinen. 'Alle kinderen uit de Leidse buurt speelden hier. Ons terrein bestond uit Kraantje Lek, Brouwerskolk en Middenduin. Grote delen waren nog particulier bezit en dus ontoegankelijk, maar spelen werd min of meer gedoogd. Ieder vrij uurtje brachten we er door, woensdagmiddagen, de hele zomervakantie! Je kreeg van je moeder brood mee en weg was je.' Spelen, vissen, een beetje stropen en jagen lopen naadloos in elkaar over. Tom: 'Een katapult had je gewoon altijd bij je.' Bert: 'Je kon minutenlang zitten wachten met een stok in je handen met daaraan een touw met een lus. En maar turen in het heldere water totdat je, pats in één klap, de snoek door de lus kon halen. Zwemmen deden we ook. Het water in het Schippersduin was brandschoon.'Tom in den Bosch erft de liefde voor het duin van zijn vader: 'Hij was gek van de duinen. We liepen vaak door duin naar Zandvoort, plukten bramen, maakten lange fietstochten. Acht was ik toen ik baron Van Hardenbroek zag, met een Tableau van de jacht op fazanten. Derde van rechts Tom in den Bosch, midden ZKH Prins Bernhard. Foto: Tom in den Bosch O

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 10