Twee generaties, acht slagers De familie Köhler in Bennebroek, Hillegom en Bloemendaal Het interieur van de zojuist gemoderniseerde slagerij van Bram van der Ham jr. met talrijke bloemstukken. Circa i960. Foto: Voorwalt, Overveen Gerard J. Telkamp Het is een bekend verschijnsel: families waar generaties lang hetzelfde beroep uitgeoefend wordt. Een mooi voorbeeld daarvan is de, oorspronkelijk uit Duitsland afkomstige, familie Köhler, die een eeuw lang een dominante rol speelde in de slagersbranche in Zuid-Kennemerland. www.ensbleemendaal.nl nr. 4 winter 2015 21 Hendrik ('Hein') Christiaan Köhler (1822-1905) Al in 1854 vestigde Hendrik ('Hein') Christiaan Köhler zich als slager op de Bloemendaalseweg 62 in Bloemendaal. De keuze van het slagersvak had hij niet van een vreemde. Zijn grootvader kwam eind achttiende eeuw als slager uit Thüringen en zijn vader was slager geweest in Velsen. Hein Köhler begon zijn vleeshouwerij in een achttiende-eeuws witgekalkt woonwinkelhuisje met puntgevel. Voorin was de winkel en achter het huis bevond zich de varkensslachterij. In het huwelijk van Hein met de Hillegomse tuindersdochter Christina H. Müller (ook zij was van Duitse origine) werden acht kinderen geboren, van wie er vijf overleden. Nadat zijn vrouw in 1870 in het kraambed was gestorven, hertrouwde Hein in 1873 op vijftigjarige leeftijd met de twintig jaar jongere Lefferdina Visscher, die waarschijnlijk al een tijd als dienstbode in dienst was bij de weduwnaar. Hein en Dina kregen zeven kinderen. Om deze talrijke kinderschaar te slapen te leggen was de verdieping onder het puntdak van de slagerij als een soort slaapzolder ingericht. Slager Hein Köhler overleed in 1905 op 83-jarige leeftijd. De vier zoons - Fredrik Jan en Adriaan uit zijn eerste huwelijk en Hein junior en Lufverdus uit het tweede - kozen eveneens voor het slagersberoep. Adriaan Köhler (1866-1944), succesvolle opvolger De oudste zoon Fredrik bracht het niet verder dan vleeshouwersknecht en haalde de veertig niet. Zijn jongere broer Adriaan was de directe opvolger van zijn vader in het pand aan de Bloemendaalseweg. Om te accentueren dat het om een oud en vertrouwd bedrijf ging, maakte hij reclame met de toevoeging 'voorheen H.C. Köhler'. De zaken gingen goed. Zo goed zelfs dat Adriaan na vijf jaar kon besluiten de bekende Bloemendaalse architecten Jannes Mulder en Jacob van Asdonk opdracht te geven om pal naast zijn winkel op de hoek van de Zomerzorgerlaan een palazzo-achtig winkelwoonhuis te bouwen. Zijn tweejarig zoontje H.C. Köhler legde in 1910 de eerste steen. Het nieuwe pand leek in alles het tegendeel van het bescheiden witte stulpje waarin de firma van zijn vader groot was geworden. Onder het kopje 'Bloemendaal vooruit' gaf het Bloemendaalsch Weekblad bij de opening in oktober 1910 hoog op van de mozaïekvloer, de heldere tegels en de marmeren etalages. Van een eenvoudig bedrijfe dat zich op beperkte dorpsbehoeften richtte, had de zaak van Köhler zich ontwikkeld tot een winkel die ook forensen en hun gezinnen tot zijn klanten kon rekenen. De oude slagerij werd afgebroken en maakte in 1922 plaats voor een nieuw winkelwoonhuis (nu Gall Gall). Eind jaren dertig stopte Adriaan met de winkel. Hij overleed in 1944 op 78-jarige leeftijd. Personeel en etalage Slagerij Abraham van der Ham met slagersknechts in deuropening. Circa 1935.

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 20