www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2015 Het interieur van de zojuist gemoderniseerde slagerij van Bram van der Ham jr rijk gevuld met hangende worsten en vleespartijen. Circa 1960. Foto collectie Mien van der Ham-van der Lei. Voormalige slagerij van Adriaan Köhler, nu bakkerij Van Vessem, Bloemendaalseweg, hoek Zomerzorgerlaan. Hendrik Christiaan Köhler 'Junior' (1874-1963), Korte Kleverlaan Hein C. Köhler Junior begon rond de eeuwwisseling een eigen slagerij op de Korte Kleverlaan 10. In 1905 lezen we zijn oproep voor 'een bekwaam Ossen- en Varkensslagersknecht met goede getuigen en P.G. (de Protestantse godsdienst belijdend)'. In het Bloemendaalsch Weekblad plaatste hij rond 1930 advertenties met bijvoorbeeld de oproep om 'Uw Paaschbestelling eens bij Runder- en Varkens- vleeschhouwerij H.C. Köhler' te doen. Rond 1934 verplaatste Hein junior de zaak naar Korte Kleverlaan 20, hoek Bleekerspad. Na de Tweede Wereldoorlog werd de winkel overgenomen door J.W. Kuypers die nog in 1955 reclame voerde met de tekst 'Voorheen Köhler. Hein jr. overleed in 1963. Hij werd 89. Lufverdus Köhler (1877-1947), Rijksstraatweg Bennebroek Lufverdus Köhler verliet Bloemendaal en vestigde zich als vleeshouwer aan de Rijksstraatweg in Bennebroek. Hij beperkte zich niet tot het slagersvak, maar ontpopte zich als een actief dorpsgenoot. Zo werd hij in 1907 gekozen tot bestuurslid van de Vrijzinnige Kiesvereniging Heemstede en Bennebroek. Ook was hij actief voor de 'Vereniging tot verfraaiing van Heemstede en Bennebroek en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer en het vestigen van Vreemdelingen in die Gemeenten. Hij werd bestuurslid van de vereniging 'Bennebroek's Bloei'. In 1937, toen zijn vrouw Antje aan tuberculose overleed, deed Lufverdus zijn zaak over aan de Katwijkse slager Arie Spierenburg. Zelf ging hij wonen aan het Zuider Buiten Spaarne in Haarlem. Aan de overzijde van het Spaarne lag symbolisch genoeg de Slachthuisbuurt. Lufverdus woonde er tot zijn dood in mei 1947. Geertje van de Vooren-Köhler (1875-1973), slagersvrouw te Hillegom Niet alleen drie zoons van Hein senior kozen voor het slagersvak, ook drie van zijn vijf dochters bleven het slagersmilieu in zekere zin trouw door met een slager te huwen. Geertje uit het tweede huwelijk van Hein trouwde al jong - ze was negentien - met de Hillegomse vleeshouwer Franciscus van de Vooren, die ook bestuurslid was van de plaatselijke harddraverijvereniging. Toen haar man in 1930 overleed zette de weduwe de zaak voort tot kort na de Tweede Wereldoorlog. Ze overleed op 97-jarige leeftijd in 1973. Johanna Petronella van der Ham-Köhler (1883-1979), slagersvrouw te Bloemendaal Dochter Jo of Jopie Köhler (eveneens uit het tweede huwelijk van Hein Senior) trouwde in 1906 met de uit Brielle afkomstige vleeshouwer Abraham van der Ham. 'Bram' was begonnen als slagersknecht bij de firma Köhler en hij kreeg al gauw een oogje De drie kinderen van Adriaan Köhler anno 1912: Geertruida Johanna Maria ('Truus'), Hendrik Christiaan en Jan Hendrik ('Jan Dak'). Truus had in de jaren dertig een kapsalon. Hein (H.C.) Köhler jr en zijn zoon voor zijn slagerij hoek Korte Kleverlaan-Blekerspad. De zoon heette ook H.C. en emigreerde in I95I naar Australië. Portret van de overgrootmoeder van de auteur Lefferdina Köhler-Visscher, die in I873 slager Hendrik Christiaan Köhler huwde. op deze huwbare dochter. De vier getuigen bij het huwelijk waren - het kan bijna niet anders - allemaal slager: twee broers van de bruid, te weten Hein junior en Lufverdus, aanstaand zwager Franciscus van de Vooren en Cornelis Halff, slager te Velsen. Mede dankzij Jopies erfdeel kon Bram in Bloemendaal een eigen slagerszaak beginnen. Eerst aan de even zijde van de Bloemendaalseweg en korte tijd later aan de overkant in een nieuw pand met aangebouwde worstenmakerij op nummer 65. Van der Ham en zijn zwager Hein junior waren aangesloten bij 'Verkoop naar inkoop, de 'Vleeschhouwers-Vereeniging voor Haarlem en Omstreken, die in september 1917 - midden in de Eerste Wereldoorlog - in de kranten berichtte dat er 'met het oog op de tijdsomstandigheden' bijzondere prijzen voor het 'winkelvleesch' golden. Bram overleed in 1956 op 76-jarige leeftijd. Jo van der Ham-Köhler overleefde hem 23 jaar. Zij stierf in 1979, 95 jaar oud. Zoon Bram Junior had na de Tweede Wereldoorlog de zaak van zijn vader overgenomen. Zijn bedrijf nam een grote vlucht door handel in verpakte vleeswaren. Na echtscheiding hertrouwde Bram Junior met de Haarlemse slagersdochter Jacomina ('Mien') van der Lei. In de jaren zeventig verkocht Bram Junior de Bloemendaalse slagerij aan J. Groot en Zn., die nog steeds op hetzelfde adres is gevestigd. Lefferdina Hartevelt-Köhler (1883-1967), van slagersvrouw tot kruidenier Een derde dochter van Hein senior die een slager huwde was Jopies tweelingzuster Dien, die in 1903 trouwde met Jacobus Hartevelt. Jacobus, zoon van een Leidse smid, werkte op dat moment als slager in Hillegom. Na een Bloemendaalse periode vestigde hij zich in Zeist, waar hij een andere weg in sloeg en zilverslager werd bij de firma Gero. In de crisistijd begonnen zij een winkel in comestibles, terwijl Dien later een kamerverhuurbedrijf dreef. Jacobus overleed in 1948, Dien in 1967.<^|^> Wie meer details wil lezen... Tot zover een kort overzicht van de slagersfamilie Köhler, waartoe in de jaren dertig van de vorige eeuw drie van de vijf Bloemendaalse slagers behoorden. Een voorbeeld van succesvolle inburgering van nazaten van een Duitse immigrant. De auteur, sinds veertig jaar vegetariër en een kleinzoon van Geertje van de Vooren- Köhler zendt belangstellenden graag een uitgebreidere versie van dit artikel. Gerard J. Telkamp Tesselschadestraat 38 A 2332 BL Leiden tel. 071 - 5315747 email: gerardjtelkamp@hetnet.nl www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2015 23

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 22