De bomenman van Bloemendaal Een interview met Octave van Nispen Het groen in Bloemendaal is een belangrijk kenmerk dat onze gemeente zo mooi maakt. Dat blijkt ook uit de bezwaren die de bewoners hebben met de kap van grote aantallen bomen. Maar de gemeente gaat zeker niet ondoordacht te werkt stelt Octave van Nispen, de bomenman van onze gemeente. Hoogste tijd voor een gesprek met Octave. En de lelijkste? www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2015 Elswout. Foto: NHA Rosemarij Schotte www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2015 25 Octave begon zijn opleiding in Apeldoorn op de Bosbouw Technische School. Later deed hij de vervolgopleiding Bosbouw in Velp. Tussendoor werkte hij bij Staatsbosbeheer met het leerlingenstelsel in alle delen van het land. Hij was nog van plan te blijven studeren toen er een baan bij Staatsbosbeheer in Haarlem op zijn pad kwam. "De iepenziekte was toen op zijn hoogtepunt en ik had de taak om de zieke iepen op te sporen." Hoe ben je bij de gemeente Bloemendaal terechtgekomen? "Bij Bloemendaal zocht men tijdelijk iemand bij Groen. Dat heb ik een jaar gedaan en daarna werd ik vast aangenomen. Ik wilde een paar jaar bij Bloemendaal blijven om dan weer wat nieuws te zoeken, maar inmiddels zijn we 26 jaar verder. Af en toe heb ik het gevoel dat ik eens wat anders moet zoeken, maar het moet uiteindelijk wel beter zijn dan wat je al doet en wat ik hier doe, is geweldig." Wat houden jouw werkzaamheden in? "Ik houd mij bezig met alles wat groen is en hoger dan twee meter. Ik ben eindverantwoordelijk voor het bomenbestand en zorg met het hele team Groen dat de laanbomen gezond blijven. De gemeente wil geen onnodig risico lopen, daarom worden per jaar 12000 bomen geschouwd langs de openbare weg. Daarnaast behandel ik samen met mijn collega John Raaphorst alle kapaanvragen van particulieren. Die willen in hun tuin bomen kappen, voor meer zon, een uitbouw, een zwembad of omdat een boom in slechte staat is. Dan merk je wat voor een leuk vak dit is. Op die momenten kan je mensen helpen en ondersteunen met de inrichting van hun perceel. Zij denken misschien dat een bepaalde boom in de weg staat, maar dan leg ik uit dat je soms beter juist die boom kan laten staan en de boom erachter kan weghalen, zodat de boom beter tot zijn recht komt en het huis meer uitstraling krijgt. Wij bekijken zo'n kapaanvraag vogelbreed: wat voor effect heeft het op de gehele omgeving? Soms willen mensen alles kaal en dat maakt het moeilijk. Je kan zo goed mogelijk proberen duidelijk te maken dat dat niet wenselijk is, maar als je het perceel afloopt doen ze soms toch wat niet mag. We hebben dan de mogelijkheid om een sanctie op te leggen, maar dat willen we natuurlijk veel liever voorkomen. Gelukkig is dat maar een klein percentage van de mensen dat hier woont, over het algemeen houdt men echt van het groen. Daarnaast ben ik heel blij dat de mensen hier elkaar in de gaten houden. Wij krijgen regelmatig meldingen van buurtbewoners en dat is heel nuttig." Wat maakt Bloemendaal zo mooi? "Het groen in het algemeen; de vele oude monumentale bomen en een heel bijzondere flora en fauna. Ik denk dat iedereen die hier komt zich er wel van bewust is hoe uniek en divers dit gebied is." Wat is wat jou betreft de mooiste plek in Bloemendaal? "Daar zou ik graag eens goed over nadenken, maar als eerste komt Elswout in mij op, omdat het een belangrijk stuk historie is. Bloemendaal is ook voor een deel ontstaan door dit soort buitenplaatsen. Helaas is het er soms een beetje te druk, dat kan je niet voorkomen. Er zijn ook plekken waar niemand mag komen, waar ik dan wel eens kom, die zijn adembenemend mooi. Zoals bijvoorbeeld het oude kloosterterrein op de gronden in de buurt van de Krullenlaan en de Dennenweg. Daar blijft de natuur zo ongerept omdat daar niemand komt." "Ik denk toch de Tetterodehal. Een hele vreemde plek voor zo'n gebouw. Er was vroeger al een sportveld in de duinkom, vandaar dat het gebouw er is gekomen, maar het blijft misplaatst." Wat had nooit verloren mogen gaan? "Het Marinehospitaal. Dat vond ik zo'n prachtig gebouw. Ik vind het mooi dat nu het gebouw van het Provinciaal Ziekenhuis wel behouden blijft, want juist dat soort gebouwen geven het gebied zijn charme." Luchtfoto Marinehospitaal (NHA)

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 24