Bestuur Stand van zaken 26 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2015 De Tetterodehal tijdens de bouw in 1985 (NHA) Wat is het beleid van herbeplanting bij het verlenen van een kapvergunning? "Wij leggen niet standaard herplant op. We kijken altijd of er ruimte genoeg is om een jonge boom weer gezond uit te laten groeien. Vaak moet er op een perceel een dunning plaatsvinden om de bestaande bomen een goede kans te geven. Meestal willen mensen zelf herplant om privacy te behouden. We bekijken elk geval apart. Op grote percelen waar mensen bijzondere bomen weghalen, bijvoorbeeld vanwege een uitbouw, daar zullen we ook een zwaardere herplant opleggen." Hoe staat het in de gemeente met de iepenziekte? "Gelukkig gaat dat tegenwoordig beter. In 1990 moesten wij alleen maar iepen ruimen, er zijn echt duizenden bomen verdwenen. Nu zijn er een aantal soorten die resistent lijken te zijn. We kijken naar de gemeente Amsterdam, waar de boomdeskundige Hans Kaljee overal iepen aan het planten is en hij kijkt welke soorten het beste aanslaan. Op de Madelievenlaan hebben we een jaar of zes geleden een aantal resistente iepen geplant en die doen het vooralsnog erg goed, maar eigenlijk moet je vijftien jaar wachten om te kijken of ze echt resistent zijn." En hoe staat het met de kastanjebloedingsziekte? "Een echte oplossing is er nog niet. Er zijn wel experimenten met het verhogen van de temperatuur in de stam. Hier is nog weinig resultaat over bekend. De kastanjebomen worden wel nauwlettend in de gaten gehouden." Afgelopen zomer was er een zware storm. Wat waren daarvan de gevolgen? "Die storm van 25 en 26 juli heeft echt een ravage veroorzaakt. We zijn nog steeds bezig met het ruimen van de schade van de storm. Pas als dat allemaal op orde is kunnen we beginnen met herplant. Natuurlijk zouden wij ook het liefst binnen een jaar overal nieuwe bomen planten, maar daar hebben we helaas niet genoeg geld en mankracht voor. We denken ook goed na wat we gaan herplanten. Neem bijvoorbeeld de Acacialaan. Helaas willen de acacia's daar niet goed groeien. Het was altijd al zo dat we na een storm de bomen weer recht moesten zetten, maar tijdens deze storm zijn ze allemaal omgewaaid. Natuurlijk willen mensen dan zo snel mogelijk herplant, maar dat wordt echt een meerjarenproject." Worden plannen van de afdeling Civiele Techniek ook getoetst door de afdeling Groenvoorziening? Wij werken heel goed samen, eigenlijk gaat alles in overleg. Vroeger waren het twee verschillende afdelingen, maar dat is tegenwoordig veel meer met elkaar verweven. Wat is de overweging bij werkzaamheden zoals langs de Brederodelaan om alle bomen radicaal te rooien? "Daar stond een hele rij populieren die veel takken verloren en het asfalt opduwden. Die zouden misschien nog tien jaar kunnen blijven staan, maar als er dan een reconstructie plaatsvindt moet je praktisch zijn. Nu komen er lindes voor terug, deze bomen gaan veel langer mee dan populieren. Met het oog op de lange termijn is het ook beter alles te rooien en nieuw te planten. Als je een jonge boom naast een oude boom plaatst, heeft die maar weinig kans om te overleven. Zo'n oude boom tolereert geen jong boompje naast zich, die gaat dan bijna altijd dood." Als je de Bloemendalers zou mogen opvoeden met betrekking tot het groen, wat zou je hun dan als eerste willen bijbrengen? "Eigenlijk hoef ik het grootste deel van de Bloemendalers niet op te voeden, die weten echt wel hoe je met groen om moet gaan. Er is een heel klein deel dat hier eigenlijk niet zou moeten wonen. Hier kom je in een hele groene gemeente te wonen, met heel veel grote bomen en die bomen laten nu eenmaal bladeren vallen. Er staan bomen in de straat maar ook in jouw tuin. Deze mensen hebben niets met het groen, zij willen hier wel wonen, maar geen blad in hun tuin. Misschien moet je dan bij jezelf nagaan, is dit wel een goede plek voor mij?" 27 Cultuur Historische Waardenkaart De Cultuur Historische Waardenkaart, een door het rijk verplichte digitale vastlegging van alle zaken van cultuurhistorische waarde in een gemeente, is recentelijk aan de commissie Grondgebied van de gemeenteraad gestuurd. De kaart is bedoeld als kapstok om ruimtelijke ontwikkelingen aan te toetsen. Onze stichting heeft bijgedragen aan het tot stand komen van de CHW. Er zal nu nog verdere invulling aan moeten worden gegeven. Wij zullen daar ons steentje aan bijdragen. Archief In de vorige uitgave werd het al genoemd, de gemeente heeft het pand van de Bibliotheek Bennebroek, waarin onze stichting een vergader- en archiefruimte had, verkocht. Wij zijn blij, dat de gemeente een alternatieve ruimte voor ons heeft gevonden. Tien november zijn wij verhuisd naar de kantine van de voormalige brandweerkazerne op het terrein van de gemeente aan de Brouwerskolkweg in Overveen Welstandszorg Noord-Holland Commissie (WZNH) WZNH adviseert de gemeente op het gebied van ruimtelijke kwaliteit. Aanvragen voor omgevingsvergunningen worden door de gemeente voorgelegd aan deze commissie. Alhoewel het advies niet bindend is, wordt het haast altijd opgevolgd. Een bespreking tussen de gemeente, WZNH en onze stichting heeft ons inzicht verschaft over haar manier van werken. De commissie krijgt per 1 januari de naam "Commissie voor Ruimtelijke Kwaliteit NH". Adviseurs en commissieleden De adviseurs en commissieleden, die onze stichting op allerlei manieren met raad en daad bijstaan en het bestuur hebben elkaar op 26 november in het Zocherkerkje in het Park Brederode ontmoet. De bijeenkomst was bedoeld om elkaar nader te leren kennen, van gedachten te wisselen over het erfgoed in de gemeente en de problemen die daar mee samen hangen. De bijeenkomst was zeer geanimeerd en zoals een van de aanwezigen zei: 'Voor herhaling vatbaar'. Gezien de vele onderwerpen die spelen, is het voor het bestuur van groot belang, dat zij kan terugvallen op de kennis van deze adviseurs. Daar zijn wij dan ook heel blij mee. Recentelijk is de Groencommissie geformeerd. In elke dorpskern is nu een lid van deze commissie, die de ontwikkelingen op groengebied volgt. Wat houdt ons bezig? Zonder compleet te zijn, noem ik toch een paar zaken, waar wij ons mee bemoeien; De bijbouw bij de Dorpskerk Bloemendaal Bebouwing Vijverwegkerk Cultuurnota gemeente Restauratie Pannenkoekenhuisje Mollaan Buitenplaats Duinlust Historische voorwerpen van de gemeente Park Vogelenzang Lonbar Petrilaan 20 Carré van Bloemendaal (voormalig hoofdgebouw PZ-terrein Bloemendaal) Reinwaterpark Communicatie Naast het tijdschrift, waarin u dit leest, vraag ik uw aandacht voor onze website. Niet alleen is deze mooi en informatief, wij trachten deze ook steeds actueler te maken. Daarnaast kunt u ons vinden op Facebook. Wees ervan overtuigd, al uw reacties, opmerkingen en ideeën zijn van harte welkom!! Wim H.A. Alferink, voorzitter

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 26