Open Monumenten Klassendag Signalement Elswout Van buitenplaats tot wandelbos Op de Joodse begraafplaats beantwoorden leerlingen van de Julianaschool vragen op hun Monumentenkijker. Daaronder: Leerlingen van de Tjo van Eeghenschool bezoeken de Antonius van Paduakerk in Aerdenhout Marie-Christine Marres Op de vrijdag voorafgaand aan de Open Monumentendagen (OMD) vond -zoals inmiddels gebruikelijk- de klassendag plaats. Leerlingen van groepen 7 en 8 worden die dag in de gelegenheid gesteld om een monument te bezoeken bij hen in de buurt. Speciaal voor dit project heeft de Stichting Open Monumentendagen lesmateriaal ontwikkeld. Stichting Ons Bloemendaal draagt namens de Stichting OMD zorg voor de organisatie van deze dag in de Gemeente Bloemendaal. Wij stellen een lijst samen van monumenten die bezocht kunnen worden en zoeken er vervolgens scholen bij. Niet alle scholen doen mee, zodat het kan voorkomen dat een monument graag de deuren opent voor deze dag, maar dat er geen school bij gevonden kan worden. Scholen die meedoen zijn erg enthousiast. Met behulp van het geleverde lesmateriaal leren de kinderen wat monumenten zijn en waarom het belangrijk is dat deze behouden blijven. Dit jaar namen vijf monumenten deel aan het project. In Bennebroek bezochten de groepen 7 en 8 van de Sparrenbosschool de Hervormde Kerk. Hoogtepunt was het beklimmen van de toren, alwaar zij een geweldig uitzicht hadden over Bennebroek. In Aerdenhout opende de Antonius van Paduakerk haar deuren voor groep 8 van de Tijo van Eeghenschool. De Joodse Begraafplaats in Overveen ontving de groepen 7 van de Julianaschool en in Bloemendaal bezocht groep 7 van de Bornwaterschool het Landgoed Schapenduinen. Traditioneel werd dit bezoek afgesloten met een zwempartij. De dorpskerk in Bloemendaal opende na een grondige restauratie ook weer haar deuren. Zowel twee klassen van de BSV als een klas van de Bornwaterschool brachten hier een bezoek. Langs deze weg bedankt Ons Bloemendaal alle vrijwilligers die op vrijdag tijd hebben vrijgemaakt om de scholen in bovengenoemde monumenten te ontvangen. Zij zorgen ervoor dat de klassendag zo'n succes was; zonder hen zou deze dag niet georganiseerd kunnen worden. Volgend jaar zal er weer een klassendag plaatsvinden. We hopen weer op veel enthousiasme bij zowel vrijwilligers als scholen. Mocht er onder de lezers iemand zijn die het leuk vindt om ook een klas rond te leiden door een monument, dan heel graag. U kunt contact opnemen met de redactie@onsbloemendaal.nl In de Dorpskerk in Bloemendaal mochten leerlingen van de BSV overal een kijkje nemen. Leerlingen van de Sparrenbosschool bekijken de Hervormde Kerk in Bennebroekvanaf het orgel. Foto's: Betrokken schoolbegeleiders www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2015 29 Van lïtutenplüüts tot vwin^ïlws Auteur: Huub Schous Uitgeverij: Loutje, Haarlem 2014 ISBN:9789491936029 Prijs 24,95 Marie - Christine Marres Elswout is de best bewaarde buitenplaats van Nederland. Huub Schous, auteur van Elswout, van buitenplaats tot wandelbos vond het dan ook zeer opmerkelijk dat er nog nooit een boek over verschenen was. Zoals zovelen uit deze omgeving groeide hij op met Elswout. Als kind wandelde hij er met zijn ouders en bezocht hij de Zocherschool die van 1973 tot 1992 in het grote huis gevestigd was. Later maakte hij er wandelingen met zijn kinderen en nu met zijn kleinkind. Nieuwsgierig geworden naar de geschiedenis van vooral het grote huis, ging hij op zoek naar informatie. Tot zijn verbazing bleken er wel publicaties te bestaan waar Elswout in vermeld werd, maar een boek over alleen Elswout was er niet. Schous speurde internet en archieven af op zoek naar documentatie over de geschiedenis van de buitenplaats alsmede over de vele bruggen en bijgebouwen op Elswout. Als groot liefhebber van de natuur was hij tijdens zijn vele wandelingen altijd aan het fotograferen. Van het verzamelen van publicaties over Elswout en het fotograferen van de vele prachtige plekken op de buitenplaats was de stap om zelf een boek te publiceren snel gezet. De auteur begint met een uitgebreide beschrijving van de geschiedenis van Elswout. Het grondgebied waar Elswout gelegen is, werd in 1633 aangekocht door Carel du Moulin. Hij wilde het gebruiken voor zandwinning ten behoeve van stadsuitbreiding in Amsterdam en Haarlem. Waarschijnlijk is toen ook begonnen met de bouw van een landhuis. Na faillissement van Du Moulin werd de buitenplaats eigendom van Gabriël Marselis, die het de naam Elswout gaf; hij bouwde het huis verder af. In de loop der eeuwen heeft Elswout verschillende eigenaren gehad en heeft het park meerdere gedaantewisselingen ondergaan. Op 7 november 1805 verkocht toenmalig eigenaar Jacob Boreel de buitenplaats aan Willem Borski. In het leven van deze Amsterdamse bankier en zijn nazaten zou Elswout een belangrijke rol spelen. Hoewel zij een dubbel grachtenpand in Amsterdam bezaten, speelde het familieleven zich voor een belangrijk deel in Overveen af. Toen Willem Borksi III in 1884 kinderloos stierf, bleef het huis lange tijd leeg staan. Het was de Duitse bezetter die in 1942 het gebouw in gebruik nam als commandopost. Na de Tweede Wereldoorlog waren eerst het Jac. P. Thijsse Lyceum en daarna de Zocherschool gevestigd in het gebouw. Nu is het grote huis helemaal gerenoveerd en in gebruik als kantoorpand door eigenaar Cobraspen. Naast de geschiedenis van Elswout vindt men veel informatie over alles wat op de buitenplaats te zien is. Er staan verhalen in over de gebouwen, de weiden, waterpartijen, bruggen, hekken en folies, en ook beschrijft Schous de flora en fauna die in Elswout te vinden zijn, voorzien van hoofdzakelijk door hemzelf genomen foto's. Men zal aan dit boek veel plezier beleven; voor doorgewinterde bezoekers een feest der herkenning, voor anderen een aansporing om vooral eens een kijkje te nemen. Dé echte geschiedenis van Elswout pretendeert dit boek niet te zijn. Het wachten is op het verschijnen van het boek dat Wim Post al geschreven heeft over de geschiedenis van Elswout.

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 28