OproepReactieMededelingen OproepReactieMededelingen Geschiedenis van bijzondere Mercedes-Benz uit Kennemerland Bordje bij bruine beuk Colofon Occasion 1 J Te koop via Garage Schulpweg I f i i Particulier! biedt aan: I Bestuur Adviescommissies Monumenten en Cultuurhistorie Groencommissie Activiteitencommissie Secretariaat Website Correctie en eindredactie Vormgeving, druk en productie Giften Contributie Losse exemplaren www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2015 Herman van Oldeneel Het Nederlands Centrum voor Autohistorische Documentatie (NCAD) beheert en zoekt de volledige automobielgeschiedenis in Nederland, o.a. de zéér bijzondere Mercedes-Benz van voor de oorlog, eigendom van de in Nederlands Indië woonachtige Chinees Tan Tjoan Keng. Tan studeerde in de jaren dertig Indisch Recht aan de Universiteit van Leiden. Hij was een telg uit een zeer welgestelde Chinese familie die feitelijk de regie voerde over vele Javaanse grondstoffen. Zijn achtergrond stelde hem in staat om via de in Oegstgeest gevestigde Garage Rooyakkers bij de Mercedes-fabriek in 1934 een Mercedes-Benz van de allerduurste soort op maat en naar eigen smaak te laten bouwen. Het was de tijd dat Duitse Autobahnen werden aangelegd en daar moest comfortabel en snel over gereisd kunnen worden. Mercedes-Benz had hiervoor een speciale afdeling die onder leiding stond van Hermann Ahrens. Ahrens stond aan het hoofd van de ontwerpafdeling die zich met 'Spezialbau' en 'Stromliniën' bezighield. De basis voor de auto van Tan was het chassis van de destijds sowieso al bijzondere Mercedes-Benz 500K voorzien van een 8 cilinder Compressormotor. Een 'gewone' 500K is momenteel al uniek, de auto van Tan is zéér uniek. Tan had de auto niet zo maar laten bouwen. Met de 500K 'Spezialstromlinienwagen' maakte hij een reis vanuit Stuttgart naar Spanje, Noord Afrika, Turkije en Oost Europa. In Turkije loopt de auto schade op die waarschijnlijk aldaar is hersteld waarbij de auto van wit naar een donkere kleur werd gespoten. Uiteindelijk komen Tan en de auto weer terug in Nederland, waarna Tan zich mét de auto in 1938 naar Indonesië laat verschepen. Na de oorlog komt Tan - vermoedelijk mèt de auto- per schip terug naar Nederland. In 1949 wordt de auto via Rooyakkers aangeboden in het blad De Auto van de Koninklijke Nederlandse Automobielclub (KNAC). De vraagprijs is 16.000 gulden. Of de auto op dat moment verkocht wordt, is niet bekend. In 1951 verschijnt opnieuw een advertentie in De Auto. Ook daarvan is niet bekend of dat tot verkoop heeft geleid. De laatste aanbieder van de auto is de niet meer bestaande Garage Schulpweg uit Aerdenhout. De advertentie uit 1951 is het laatste spoor van de auto. De auto wordt aangeboden 'wegens vertrek naar het buitenland'. Vanaf dat moment is niet meer bekend waar de auto is gebleven. Tan verblijft sedert 1949 weer in Indonesië. Het zou kunnen dat de auto niet is verkocht en toch mee is gegaan naar Indonesië. Binnen de familie Tan is daarvan momenteel ook niets meer bekend. Het onderzoeksteam heeft contact met nog in Nederland wonende familieleden, voor wie de auto eveneens een uitdagend mysterie is geworden. Een kleinzoon van de in 1980 overleden Tan maakt dan ook deel uit van het onderzoeksteam. Dat de auto nog bestaat is onwaarschijnlijk, maar ook niet helemaal uit te sluiten. Om het mysterie daarmee een illusie te noemen, gaat de onderzoekers te ver. De onderzoekers gaat het om de autohistorische feiten van één van de meest bijzondere auto's die ooit in Nederland heeft rondgereden. Hierin schuilt de uitdaging voor de onderzoekers die benadrukken dat niemand financiële bedoelingen heeft bij de speurtocht. Heeft u beeldmateriaal of andere informatie over de auto, in het bijzonder de periode na 1951? Graag kom ik met u in contact h.van.oldeneel@hetnet.nl 1 I zijn in staat van nieuw verkerende I MERCEDES BEffZ, B cylinder, met compressor en speciale carrosserie I I Inlichtingen:! tel. K 2500-27500. www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2015 35 Vorig jaar hebben wij voor onze oud-voorzitter Daan van de Vijver een bruine beuk geplant bij Veen en Duin. Daar hangt nu een mooi bordje bij. Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestemming van de redactie worden gekopieerd of gepubliceerd tenzij hiermee de doelstelling van Stichting Ons Bloemendaal wordt ondersteund. Doelstelling Het doel van de stichting is het behoud van het erfgoed van historie, cultuur en natuur in de gemeente Bloemendaal en in de omgeving voor zover deze een directe of indirecte invloed hierop heeft. Zij wil dit doel bereiken door het bevorderen van de belangstelling en de waardering voor en de kennis van dit erfgoed. Wim Alferink, voorzitter Marion van Bussel, secretaris Gerard Kesler, penningmeester/ ledenadministratie Menzo Kwint, bestuurslid Elsbeth van Olffen-van Geest, bestuurslid Rosemarij Schotte, redactie Medewerkers redactie Paulanha van den Berg-Diamant Marie-Christine Marres Gert Jan van Setten Inge de Wilde Ledenadministratie Aanmeldingen, opzeggingen en adreswijzigingen uitsluitend schriftelijk bij de ledenadministratie: Kennemerweg 20, 2061 HS Bloemendaal E-mail: penningmeester@onsbloemendaal.nl Leo Dubbelaar Mathilde van der Kleij-Molthof Joan Patijn-Bijl de Vroe Wim Post Jet Slagter-Wieringa Hans Gramberg Danielle Rossmeissl Bloemendaal: Wim Burggraaf, voorzitter: onsbloemendaal@live.nl Overveen: Margreet Pruijt: pruijt@kpnmail.com Aerdenhout: Ronald Overmeer: ronaldovermeer@gmail.com Vogelenzang en Bennebroek: Martin Bunnik: martinbunnik@quicknet.nl Fieke van Hulst en Saskia Verveld Dr. Dirk Bakkerlaan 65 2061 EV Bloemendaal tel: 023 526 26 83 e-mail: onsbloemendaal@live.nl www.onsbloemendaal.nl Redactie Spiegelenburghlaan 27 2111 BL Aerdenhout e-mail: redactie@onsbloemendaal.nl Ton Nillissen NPD Communications, Zandvoort Oplage 1400 ex. Drukkerij Roto Smeets, Utrecht Indien u het werk van Ons Bloemendaal met een, in principe fiscaal aftrekbare gift wilt ondersteunen, kunt u uw bijdrage storten op onze rekening bij de ABN Amro Bloemendaal NL77 ABNA 0562 3202 02 of de ING NL25 INGB 0003 7622 00 De minimum donatie bedraagt 23,- per jaar. Ten behoeve van de betaling wordt een acceptgiro toegestuurd. Voor 7,- zijn losse exemplaren van dit nummer verkrijgbaar bij de volgende verkooppunten: Bennebroek: Boekhandel Bruna, Zwarteweg 24 Bloemendaal: PapYrium, Bloemendaalseweg 78 Haarlem: Noordhollands Archief, Jansstraat 40 Overveen: Primera, Bloemendaalseweg 234 Vogelenzang: Spar Hulsbosch, Deken Zondaglaan 55 Haarlem: Boekhandel Vernout, Warmoesstraat 10 Stichting Ons Bloemendaal, 2015 ISSN: 0166-3852

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 34