Architect Jan Stuyt bouwde elf villa's in de gemeente Bloemendaal 8 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2015 Michel Duco Crop, die gehuwd was met de gefortuneerde Liede Tilanus. Stuyts volgende opdrachtgevers komen vooral uit kringen van succesvolle - vaak katholieke - fabrikanten, bankiers en zakenlieden, die in de opkomende industrie en het bankwezen of in de koloniën fortuin hadden gemaakt en in een vrijstaande villa ver buiten de overvolle stad wilden wonen. Per trein en tram waren hun kantoren gemakkelijk te bereiken, voor zover de heren al niet over een eigen auto beschikten. Stuyt had een scherp oog voor de omgeving waarin hij bouwde en hechtte veel waarde aan harmonie met de omringende natuur. Stuyts ontwerpen kwamen meestal tot stand in nauwe samenspraak met zijn opdrachtgevers. Hij leek soms meer te hechten aan goed overleg met de bouwheer dan aan persoonlijke stijlvoorkeuren en hij liet zich weinig gelegen liggen aan architectonische trends. De reeks villa's die Jan Stuyt in Bloemendaal bouwde vertoont dan ook veel variatie. Bol en stuiter, het logo van Stuyt Toch is er wel een aantal kenmerkende stijlelementen in Stuyts werk te ontdekken. Hij liet zich in zijn jonge jaren inspireren door de Engelse landhuisstijl en later door de sobere Hollandse baksteenbouw die al te vinden is in de zeventiende- en achttiende-eeuwse buitenplaatsen. In navolging daarvan bouwde Stuyt vaak eenvoudige rechthoekige huizen onder een groot schilddak, aangepast aan de nieuwe tijd met erkers, luifels, balkons en uitgebouwde serres. Ook de ronde ramen en de driehoekige dakkapellen vormen een 'handelsmerk' van Stuyt. Als sierend element op schoorstenen, dakkapellen, hekjes, balustrades en bij toegangspoorten gebruikte hij veelvuldig een bol of stuiter, ongetwijfeld een verwijzing naar zijn naam, dat hij als een soort logo op 'zijn' huizen plaatste. Het blijven echter eenvoudige vormen die Stuyt toepaste voor verlevendiging van de villa's en hij was terughoudend in de ornamentering. Voorname soberheid, zonder onnodig vormvertoon, dat beeld dienden de huizen uit te dragen. In de laatste jaren is er duidelijk waardering voor het werk van Jan Stuyt ontstaan, ook als bouwer van villa's, waarvan een aantal inmiddels op de provinciale en gemeentelijke monumentlijst staat. Kortom, Stuyt was een bijzonder veelzijdig Hilverheuvel, Midden Duin en Daalseweg 29, Bloemendaal Ackummerduin, Huyghens Backerlaan 2, Bloemendaal www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2015 9 architect, die ook op het gebied van de particuliere woningbouw voor de welgestelden zijn talenten ten volle heeft benut. Villa's van Jan Stuyt in Bloemendaal 1'Onder de Beuken', M. Bauerlaan 15, Aerdenhout. Bouwjaar: 1898. Opdrachtgever Michel Duco Crop, kunstenaar. 2. 'Willemshoeve', Bloemendaalseweg 223, Overveen. Bouwjaar: 1900. voor J.F. Eldering, bollenkweker. 3. 'De Distel', Oosterduinweg 254, Aerdenhout. Bouwjaar: 1900. Later uitgebreid voor mr. F. Willekes Macdonald, advocaat. 4. 'Maria Hoeve', Ruysdaelweg 18, Overveen. Bouwjaar: 1902, samen met Jos Cuypers. Opdrachtgever H. Bijvoet. 5. 'Wenduyne', Zwarteweg 12, Aerdenhout. Bouwjaar: 1903, samen met Jos Cuypers. Opdrachtgever J.C. van Tienhoven. 6. 'Vredehoeve', Oosterduinweg 260, Aerdenhout. Bouwjaar: 1903, samen met Jos Cuypers. Uitgebreid in 1905. Opdrachtgever A. Breitenstein, handelsagent. 7. 'Hilverheuvel', Midden Duin en Daalseweg 29, Bloemendaal. Bouwjaar: 1905, samen met Jos Cuypers. Verbouwd in 1914 door Jos Cuypers. Opdrachtgever K.E. Veltman, bankier. 8. 'Varenberg', Midden Duin en Daalseweg 12, Bloemendaal. Bouwjaar: 1907 1912, samen met Jos Cuypers. Opdrachtgever E.A. Veltman, bankier. 9. 'De Heerd' (Ackumerduin), Huyghens Backerlaan 2, Bloemendaal. Bouwjaar: 1909, samen met Jos Cuypers. Opdrachtgever C.N.J. Moltzer, directeur firma Lucas Bols. 10. 'De Hazelaar', Aerdenhoutsduinweg 2-4, Aerdenhout. Bouwjaar: 1909, samen met Jos Cuypers. Opdrachtgever P. van Cranenburgh. 11. 'Klein Hartenlust', Zuider Stationsweg 2, Bloemendaal. Bouwjaar: 1911. Opdrachtgever E.C. Dekker. De Hazelaer, Aerdenhoutsduinweg 2-4, Aerdenhout Klein Hartenlust, Zuider Stationsweg 2, Bloemendaal Literatuur - Jeroen Goudeau en Agnes van de Linden (red.), Jan Stuyt (1868 - 1934een begenadigd en dienend architect (Stichting Nijmeegse Kunsthistorische Studies, Nijmegen 2011). - Kees Veelenturf, 'De wereld van architect Jan Stuyt, Piet Gerrits, Willibrord Verkade en de School van Beuron' in: Desipientia:zin waan. Kunsthistorisch tijdschrift, jrg 18 (voorjaar 2011) nr 1, pp. 36-43. - H. Spijkerman, 'Onder de pannen, 100 jaar woningwet' in: Ons Bloemendaal jrg.25 (herfst 2001) nr.3. - Kees Veelenturf, 'Een kosmopolitische kameleon in Heemstede: architect Jan Stuyt', in: Heerlijkheden, tijdschrift over de geschiedenis van Heemstede en Bennebroek, jrg 38 (najaar 2011) nr 150, pp. 57-64. - Wim Post, De monumenten van de gemeente Bloemendaal: Aerdenhout, Bennebroek, Bloemendaal, Overveen en Vogelenzang (NPD Communications Zandvoort 2011). Foto's: Hillebrand de Lange

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 8