ACHTER DE SCHERMEN! De titelpagina van een van de schotschriften van de Von Barnekows lil. Erg innemend was Willy Tindal (1850 1928) niet, de gezelschapsdame van mevrouw Melvil. Gemelijk, een beetje achterbaks, en behoorlijk uit de hoogte. Goede komaf, dat wel: een freuletje. Nou ja, goed.was haar vader in 1865 niet als een eerloze schelm van het Hof verjaagd, wegens onbetamelijk gedrag jegens koningin Sophie? 'De kleine piemelaar', heette hij onder hovelingen. Mooi was Willy evenmin: grote neus, zwak kinnetje, een muizig meisje. Heel wat anders dan haar zuster Mary: een rijzige, elegante verschijning! En goed getrouwd, met Gerard Heineken. Wel een burgerjongen, maar nu al de vermogende eigenaar van de modernste brouwerij van Amsterdam. Hoewel, over dat huwelijk hoorde je ook rare verhalen. Maar dat mooie, geslaagde zusje heeft Willy altijd overschaduwd. Wat een consternatie toen die gedoodverfde oude vrijster ineens met een verloofde op Bloemenheuvel verscheen. En wat voor een! Een kecke Pommerse Freiherr, Hans von Barnekow (1855-1930), en ook nog bescheiden en aangenaam in de omgang. Mevrouw Melvil was meteen idolaat van de jonge baron: zó minzaam, zó onderhoudend! 'Und er iszt so gerne kaltes Ochsenfleisch!' Willy had hem ontmoet in Bad Pyrmont toen ze daar kuurde met haar broer Henry, je weet wel. Hochstapler Iedereen vroeg zich wel af wat de vijf jaar jongere baron in dat assepoestertje zag; en bijna niemand was erg verrast toen al gauw het ene nare bericht na het andere uit Duitsland kwam. Hans, zo bleek zonneklaar, was een Hochstapler, een gokverslaafde zwendelaar, uit het keizerlijke leger getrapt en zijn nationaliteit kwijt. Zelfs zijn eigen moeder wilde niks meer met hem te maken hebben! De familie Tindal, Henry en Gerard voorop, zetten alles op alles om Willy van een heilloos verbond af te houden. Tevergeefs: het koppige kind liet zich haar illusie niet ontnemen. Op 11 februari 1885 zijn ze getrouwd. Een ONTHULLINGEN erg gezellige bruiloft zal het wel niet geweest zijn; behalve een broer van de bruid was er geen enkel familielid aanwezig. Op allerlei manieren heeft de berooide baron daarna geprobeerd zijn kersverse zwager Heineken geld af te troggelen. Hij meende recht te hebben op het moederlijk erfdeel van Willy, in feite al lang in een lijfrente omgezet. Onderwijl zwierf het onzalige paar door Europa, van speelzaal naar casino, met achter zich een breed spoor van speelschulden en onbetaalde rekeningen. Willy werd zwanger, kreeg een gezonde dochter, maar dat weerhield haar schuinsmarcherende echtgenoot er niet van zich in Spa te amuseren met een 'barones von Fürstenstein' alhier beter bekend als Marietje van Delden. Toen leek Willy even bij zinnen te komen, maar het kwam helaas weer tot een verzoening. Daarna bleef het een paar jaar rustig, maar in 1890 doken ze weer op, blakend van strijdlust. Von Barnekow raakte in het vaarwater van de anarchist Domela Nieuwenhuis, en ging stukjes schrijven in diens Recht voor Allen, onder het pseudoniem 'Freiherr'; voornamelijk luidruchtige scheldpartijen en schimpscheuten, in het bijzonder aan het adres van zijn zwagers Tindal en Heineken. \ey Smith, dan nog lem Borski Moppie Al vroeg had ze geleerd 'het leven van verschillende kanten te bezien. Zij achtte het voor hare opvoeding absoluut noodig, het Parijsche leven bij nacht te leeren kennen en moet daar aardigesouvenirsvan mede naar huis hebben gebracht'. En toen werd ze 'de niet heel makkelijke ega van een pop in huzaren-uniform. Deze Moppie Storm is me er dan ook eentje! Ik geloof ze zou met een heele compagnie pommersche grenadiers den strijd opnemen en binnen de 24 uur zouden die kerels meer op uitgeperste citroenen dan op soldaten gelijken'. Nou ja! En dan dit vileine doekje-voor-het-bloeden: 'Moppie, gaatje gang, jij bent nog de kwaadste niet. Watje doet, doe je uit liefde voor de zaak, al doe je 't een beetje vierkant. Je man zal niet voor je gaan duelleeren, voor zo'n beetje maakt men zich in Holland niet warm'. Onthullingen En toen dit, Achter de schermen, 'door Mevr. Von B. geb. T', ja ja. Wie echter wel eens een blik in Recht voor Allen had geworpen zag meteen dat 'Von B.' zelf de auteur was: die zelfde eigenaardige mengelmoes van aristocratisch dédain en quasi- proletarische verontwaardiging. Eerlijk is eerlijk, het leest wel lekker weg. Geen wonder dat het een kassucces was. Er zijn vier deeltjes verschenen, en ze vlogen, a f 1,50, als warme broodjes over de toonbank. En het ergste is: het is lang niet louter roddel en achterklap. In al die jaren bij de babbelzieke weduwe Melvil heeft Willy haar oren blijkbaar goed de kost gegeven. Dit schreven ze bijvoorbeeld over Willem van der Vliet, nota bene haar oom en weldoener: 'De hoogste toon voeren in die streken de Van der Vlieten en hiervan weder hoofdzakelijk de heer Mr. Willem van der Vliet, een grijs geworden zondaar... oude cynicus.die alles weet en in alle commissieën der beide hemispharen zit.slim en geslepen.oude klant van Papa Blanc en Monte Carlo.vergokt 20 a 30.000 per jaar'. Je moet maar durven, maar niemand kon het van harte tegenspreken. Maar dan hier, over zijn nichtje 'Moppie' Storm de Grave - van der Vliet. Jan Pret Hoor wat ze schrijven over oom Jan van der Vliet, Willems broer, die met zijn zuster Anneko ('eene volkomene vrouw' op Elswoutshoek woonde: 'Een vrolijke kumpaan, een man die alles kon, een echte dolle Jan Pret, maar een brave kerel en een flinke vent'. Dat lijkt onschuldig, maar let op! 'Op een mooien dag brengt hij zijne maitresse in Amsterdam een bezoek en vindt daar een gelukkigen concurrent. Jan was niet van papier en ook niet van glas; waar hij toegreep daar groeide geen gras meer! Kort aangebonden pakt hij den indringer op en gooit hem met de meeste elegantie de trap af. En de schop was wel zoo goed gemeend, dat de sukkel kort daarna den geest gaf.' 'Jan werd de bodem onder de voeten nu toch een weinig warm, hij verliet Amsterdam, de politie liet hem trekken en spoedig hoorde men dat hij zich bij de expeditie van freule Tinne in Centraal-Azië had gevoegd en ook zelf op eigen hand daar zijne tochten deed. Toen de zaak in den doofpot was, verscheen Jan weder en alles scheen in orde. Alleen op zekeren Sinterklaas-avond ontvangt Jan van der Vliet een pakket, hij opent 't en wat vindt hij? Een strop!! Of hij dien nacht prettig geslapen heeft, weten wij niet, utr oflee „deftiga" krijgen POM ïfcatr. uün 3', fffo# WM JU C. W#nh*5ïfi *a turt tolk ykilBi m<xü#,i A%»fS»£iAü, J. JU FOJtTUgH,

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 10