HET KAPERSNEST BLOEMENDAAL 'Het Kapersnest Bloemendaal' volgens De Waarheid www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2016 Frank W. van den Berg In een kostelijk schotschrift uit 1957 schetst een reda^eur van de communistische krant De Waarheid in schrille kleuren de schandalen in Bloemendaal met zijn 'roofzuchtige kapitalisten in protserige paleizen.' www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2016 U denkt misschien dat Bloemendaal recent negatief in de landelijke pers gekomen is, om wat voor reden dan ook. Maar dan zou u eens in de archieven van de CPN-krant De Waarheid van de vijftiger jaren moeten duiken. In ronkend en beeldend proza schrijft de krant hoe 'dagelijks de kapitalisten van Bloemendaal zich in hun van nikkel en chroom glimmende motorvoertuigen op weg begaven om de arbeiders uit te buiten' De auteur schetst in een pakkende rapportageserie, verschenen in de krant tussen 9 en 18 februari 1957, een kostelijk beeld vol haat en afgunst. En eigenlijk ook vol humor. Kennelijk valt de rapportage bij de lezers in de smaak, want later is hij ook als brochure van 32 bladzijden uitgebracht door de CPN-uitgeverij op de Keizersgracht 324, voor slechts een kwartje te koop. 'Kapitalisme is roof en niets anders. De protserige paleizen, die er staan, de dure auto's in de garages, de Perzische tapijten op de vloeren, het goud aan de vingers en de halzen, de wijn in hun kelders -het is allemaal betaald met het zweet (en het bloed) van de werkende mensen hier en overzee Hun villa's, zoals ze daar liggen op het duin -ongenaakbaar achter brede gazons, bospartijen, vijvers en bordjes verboden toegang- hebben iets van de vroegere roofridderburchten op de hoge Rijnoevers'. De krant schrijft: 'U moet maar eens gaan kijken hoe ze wonen in hun paleizen van villa's. Tussen de bossen in de duinen -aan de Leeuwerikenlaan, Nachtegalenlaan, de Boekerodeweg en Grenslaan, de Hoge-, Midden- en Lage Duin en Daalseweg' Inderdaad staan daar nu en toen fraaie huizen, al zullen de twee-onder-één kap bewoners van de Grenslaan verbaasd zijn dat ze volgens de CPN in 'protserige paleizen' wonen. Hemel op Aarde 'Ze hebben van Bloemendaal een hemel op aarde gemaakt, een tuin van Eden, een lusthof, waar de gebraden duiven weliswaar niet met champagne besprenkeld in het rond vliegen, maar wel in de ijskasten liggen. En de champagne ligt in de wijnkelder' De auteur heeft overwogen om het stuk de titel 'Een Hemel op Aarde' te geven. Maar volgens de krant zei burgemeester Peereboom Voller in zijn nieuwjaarsrede van 1957 dat 'het aantal zedenmisdrijven in Bloemendaal opvallend groot is en dat de politie elke week weer met ernstige moeilijkheden op dit gebied te kampen heeft' Dat is inderdaad opvallend. 'De kop Een Hemel op Aarde is dus onbruikbaar. Bovendien doet de duivel het in Bloemendaal op een grote hoop en waar de duivel is kan de hemel niet zijn' Vervolgens overweegt hij de titel 'Roofridders in Maatcostuum', want 'ze laten hun costuums voor 400, 500 en 600 gulden door de duurste kleermakers in Engeland en Zwitserland maken, en er zijn er zelfs bij die overhemden, zijden dassen en ondergoed naar maat dragen' De keuze voor de titel valt tenslotte op 'Het Kapersnest Bloemendaal'. 'In vroeger eeuwen waren de kusten van West Europa bezaaid met kapersnesten. Ze brachten de rijkdommen van alle werelddelen mee en in hun kapersnesten lieten ze het geroofde goud rollen en ze leefden er goed van. De kapervloten dalen nu 's morgens het duin af Ze gaan tegenwoordig landinwaarts en de zeilvaartuigen zijn vervangen door glimmende motorvoertuigen En de kaperbrieven zijn vervangen door de aandelen van de grote N.V.'s en die brengen ieder jaar meer op.' Pastelkleurige badkuipen De producten van de hedendaagse roddelpers van Privé en Weekend verbleken bij de opgewonden verhalen over de misstanden destijds in de gemeente Bloemendaal. 'Aan de lopende band worden er partijtjes gegeven die duizend gulden en meer kosten. Op de ochtend na zo'n feestje vindt het personeel de gouden armbanden in de plassen braaksel op de parketvloer en er staat een afwas waar een meisje een halve week werk aan heeft' De CPN windt zich ook op over 'de pastelkleurige badkuipen en wastafels van onbreekbaar Zweeds porcelein met verchroomde kranen, en de rustieke haarden en marmeren kozijntegels'. Nogal onschuldig in onze ogen, en - anders dan in moderne roddelbladen - geen woord over echtbreuken en andere schandalen in de privé-sfeer. Daar was De Waarheid te preuts voor. Het ging om het grote onrecht in hun ogen, bijvoorbeeld dat 'bankiers zelfs slapend de buit binnen halen' De auteur windt zich dan ook heftig op over de 70 miljonairs in Bloemendaal; naar eigen zeggen weliswaar minder dan in Wassenaar en Den Haag. Hele tirades volgen over de commissarissen, bankiers, directeuren en kooplui met veelal ook nu nog bekende namen. 'Er zijn er tientallen bij, die meer commissarissenbaantjes hebben dan een boer koeien'. Topmannen van (voorlopers van de

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 22