Excursies 28 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2016 De komende tijd vinden er weer enkele interessante excursies plaats. Om iedereen gelijke kansen te geven, hanteren we een startdatum voor de inschrijving, zodat donateurs die het tijdschrift een dag later in de bus krijgen, niet worden benadeeld. Eerder opgeven heeft dus geen zin. Wandelexcursie Landgoed Koningshof met Wim Grootendorst Zaterdag 16 april 2016 De belangstelling voor deze excursie in 2015 was groot. De bewoners zijn zo vriendelijk hun huis in 2016 wederom ter bezichtiging open te stellen.We starten deze wandeling bij Kraantje Lek. Daar drinken we een kopje koffie. Vervolgens wandelen we naar Landgoed Koningshof. We bezoeken eerst het parkbos en daarna het Landhuis. Het parkbos, woonhuis en personeelswoningen zijn samen een rijksmonument. Het historische parkbos is onlangs door Natuurmonumenten opgeknapt. Zij hebben een herstelplan gemaakt dat is gebaseerd op de oorspronkelijke landschappelijke structuur van landgoed Koningshof. Het originele ontwerp was van landschapsarchitect Springer (1855-1940). Hij stond bekend om parken en tuinen in de romantische Engelse landschapsstijl en om zijn grote kennis van bomen. Lanen, boomgroepen, zichtlijnen en wandelpaden blijven - in de geest van Springer - belangrijke onderdelen bij het herstel van Koningshof. Het bos is licht en luchtig geworden. Hierdoor komt er nu meer zon op de grond en dat is goed voor de voorjaarsbloeiers. In het najaar van 2014 is het herstelplan afgerond met de aanplant van heesters en stinsenflora. De kans is groot dat deze in april in bloei staan! Het landhuis heeft onlangs haar oorspronkelijke bestemming teruggekregen: die van magnifiek woonhuis. We worden in het Landhuis ontvangen door de huidige bewoners. De excursie wordt geleid door Wim Grootendorst van Natuurmonumenten. Onder zijn leiding is de nieuwe stinsenflora aangeplant. Verzamelen: 10.00 uur bij Kraantje Lek (geopend vanaf 10:00 uur!). Duinlustweg 22, Overveen. Einde 12.30 uur Eigen bijdrage: 5 euro Maximaal aantal deelnemers: 25 Opgeven vanaf 4 april (maximaal 3 personen) bij Fieke van Hulst: activiteiten@onsbloemendaal.nl of 023-5258694 Wandelexcursie Huis te Vogelenzang met Martin Bunnik, auteur van 't Huis te Vogelenzang en de familie Barnaart Zondag 22 mei 2016 In de maand mei zal het boek 't Huis te Vogelenzang en de familie Barnaart verschijnen. Het is geschreven door Martin Bunnik en wordt uitgegeven door de Stichting Ons Bloemendaal. Op 22 mei zal de auteur ons rondleiden over het landgoed en ons wijzen op alle bijzonderheden die nog in het landschap terug te vinden zijn en verwijzen naar de rijke geschiedenis van het landgoed. Het gebied waar nu het landgoed Vogelenzang ligt, was in de vroege middeleeuwen onderdeel van Den Hout, een groot bosgebied dat zich uitstrekte van Bergen tot aan Wassenaar. Het was een ideaal gebied waar de graven van Holland hun hart konden ophalen aan jachtpartijen. Een goede reden voor Graaf Floris V (1255 - 1296) om omstreeks 1290 hier zijn jachtslot 'Vogelsank' te bouwen. Aan dit jachtslot heeft het Huis te Vogelenzang zijn eeuwenoude geschiedenis te danken. Het landgoed is momenteel in het bezit van de erven Barnaart. Vanuit het statige huis omringd met prachtige lindebomen hebben de bewoners goed uitzicht over de historische veenweiden van de strandvlakten. Aan de westzijde van het huis ligt een schitterend bos, aangelegd in de vroege landschapstijl, met romantische vijvers, slingerende waterlopen, rododendrons, monumentale eiken- en beukenbomen en lange zichtlanen. Ook de voormalige hofstede Teylingerbosch en alle weilanden, boerderijen en woningen rondom het huis van Vogelenzang behoren tot het landgoed. Verzamelen: 10.00 uur parkeerterrein Panneland van Waternet aan de Vogelenzangse Duinweg (parkeren 2 euro). Einde: 11.30 uur. Eigen bijdrage: 5 euro. Maximaal aantal deelnemers: 25. Opgeven vanaf 4 april (maximaal 3 personen) bij Fieke van Hulst: activiteiten@onsbloemendaal.nl of 023-5258694.

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 28