Inhoud Is dat opvoeding? Nog steeds wordt in Bloemendaal tegen Vara-leden Door Avro-luistervinken zeer fel gestreden. Als een Vara-lid zich op den weg bevindt Dan is er bijna geen een net kind; Zij schreeuwen en jouwen hem na En roepen: "Leve de Avro, weg met de Vara'. Soms komen een heele troep kinders bij elkander En schreeuwen, schelden enz., de één na de ander, Netheid en welopgevoedheid legt de jeugd ter zijde. Als het Vara-lid in woede ontstoken is, zijn zij blijde Dan springen ze in het rond en maken indianendansen. Maar o jé, als ze worden achterna gezeten, zijn zij zo bang als ganzen. Het is met dit al, Toch wel een beetje mal, En voor zoo'n gemeente als Bloemendaal Is de onhebbelijke jeugd een groot schandaal. Moeten deze scheldpartijen nu maar voort blijven gaan? Nee hieraan moet wat worden gedaan. Er worden dan ook maatregelen genomen. Om van deze scheldpartijen af te komen. Misschien willen de ouders het nog eens probeeren, Het onhebbelijk optreden van hun kinderen af te leeren. Men moet goed bedenken, dat al dat geschreeuw van luistervinken der Avro Een bewijs van machteloosheid en schandaliseering voor hun omroep is, o zoo! COVER: Henry Tindal, in krijgshaftige pose getekend door Johan Braakensiek voor De Amsterdammer (1890), was een van de slachtoffers van de geruchtmakende onthullingen van zijn zuster Willy en haar man, Hans Freiherr von Barnekow. Zie het artikel 'Achter de Schermen'. Anoniem Bloemendaalsch Weekblad, 7 november 1930 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2016 3 9 Achter de schermen! In de winter van 1890 - 1891 werd de beau monde van Amsterdam en verre omstreken opgeschrikt door de verschijning van vier publicaties onder de omineuze titel Achter de Schermen! Onthullingen uit onze 'deftige' kringen. Gert Jan van Setten 16 Een wittekragencrimineel te Bennebroek Schandaal in Bennebroek! In 1732 blijkt Marinus van der Grijp, de jeugdige eigenaar van buitenplaats Middendorp en hofstede de Uijtvlugt, een innemende paarden- en jachtliefhebber, een onvervalste wittekragencrimineel. Marie-Christine Marres 18 De Foelkel affaire Op 12 mei 1921 vragen twee onderwijzers van de Openbare School C aan de De Genestetweg in Bloemendaal ontslag aan. B&W adviseren beiden eervol ontslag te verlenen. Bij de behandeling van het ontslag van een van deze onderwijzers, steekt burgemeester Bas Backer zijn afkeuring niet onder stoelen of banken. Rosemarij Schotte 20 Schandaaltjes op de zendingsfeesten In 1890 en 1895 werden op Leyduin 'Zendingsfeesten' georganiseerd, ten bate van de verbreiding van het geloof in de koloniën. Duizenden mensen bezochten de zendingsfeesten, maar hoe stichtelijk die ook waren, ze werden soms ontsiersd door ontstichtelijke voorvallen. Gert de Kruif Verder in dit nummer 5 Uitnodiging jaarvergadering 6 Jaarverslag 2015, Marion van Bussel 13 Adel in de auto, adel in duel, Peter van der Werff 22 'Het Kapersnest Bloemendaal' volgens De Waarheid, Frank W. van den Berg 25 Plus en Min 26 Stand van zaken, Bestuur 28 Excursies, Fieke van Hulst 32 OproepReactieMededelingen 35 Colofon

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 2