Jaarverslag 2015 .onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2016 Pannenkoekenhuisje aan de Mollaan, 1948. De klok wordt binnenkort weer teruggeplaatst (NHA). Deelnemers van de fietsexcursie op 17 mei 2015 Bestuur Het afgelopen jaar zorgden bouwplannen, projecten en andere zaken voor de nodige drukte. Er werden bezwaarschriften en zienswijzen ingediend en gesprekken met ambtenaren, raadsleden, wethouders en bezorgde donateurs gevoerd. Een groeiend aantal adviseurs stond het bestuur hierbij terzijde. Tijdschrift Ook dit jaar wist de redactie ons weer aangenaam te verrassen met steeds weer nieuwe onderwerpen en thema's. Er verschenen vier afleveringen van ons tijdschrift - twee algemene en twee themanummers - vol boeiende artikelen en fraaie illustraties. Het voorjaarsnummer had als thema 'Filmers in Kennemerland' en het najaarsnummer ging over oldtimers. Vooral bij dit laatste nummer was de inbreng van onze donateurs groot. Adviseurs en commissies Wij beschikten al over een adviescommissie, een activiteitencommissie en een kascommissie. Daar kwamen dit jaar bij: een boekencommissie, een groencommissie en een webmaster. Joost Veer heeft de inventarisatie van de grenspalen in onze gemeente op zich genomen en Danielle Rossmeissl is de adviescommissie komen versterken. Zij neemt de plaats in van architect Watse Heringa. Sinds het overlijden van ons bestuurslid Roel van Aalderen in 2013 moest Ons Bloemendaal het stellen zonder groendeskundige. Hoewel wij incidenteel advies vroegen aan oud bestuursleden en adviseurs, zochten wij toch naar een permanente oplossing. Dit jaar is er een vierkoppige groencommissie geformeerd met voor elke dorpskern iemand die het groen in de gaten houdt. Voorzitter van deze commissie is Wim Burggraaf. Op zijn advies heeft Ons Bloemendaal dit jaar al diverse bezwaarschriften tegen kapvergunningen ingediend. Monumentenzorg en de bescherming van het cultureel en natuurlijk erfgoed Veel oude en nieuwe plannen en projecten vroegen onze aandacht. De verbouwing van het interieur van de Dorpskerk is dit jaar voltooid. Het resultaat is ons inziens schitterend. Het ontwerp voor een schuur achter de kerk voor o.a. de verwarmingsketel stuitte op grote bezwaren, ook bij de Stichting Ons Bloemendaal. Wij dienden een bezwaarschrift in en lichtten dit toe voor de Welstandscommissie. Inmiddels is er een nieuw en minder ingrijpend plan waarmee wij hebben ingestemd. Voor het PWN-terrein (nu Reinwaterpark) in Overveen waren door projectontwikkelaar Cobraspen ontwikkelingsplannen gemaakt. Enkele omwonenden hebben de Stichting Vrienden van Middenduin opgericht (www.vriendenvanmiddenduin.nl) en zelf een omgevings- en terreinanalyse laten maken. Ons Bloemendaal ondersteunt deze visie en heeft dat kenbaar gemaakt aan Cobraspen en aan de gemeente. De Duinpolderweg hield ook dit jaar de gemoederen bezig zonder dat er een definitieve beslissing werd genomen. Ons Bloemendaal zou graag zien dat het alternatief 'Doortrekking N207 naar N206' werd toegevoegd aan de MER-studie. Het GGZ- terrein in Bennebroek zal herontwikkeld worden tot Park Vogelenzang. De Stichting Ons Bloemendaal heeft zitting in de focusgroep van de gemeente. Ook hebben wij ingesproken bij de Commissie Grondgebied waarbij wij de nadruk hebben gelegd op het belang van herbestemming van de monumentale gebouwen en de bebouwingsdichtheid op het terrein. De gemeente heeft inmiddels het Stedebouwkundig Plan van Eisen in zoverre aangepast dat er nu 300 in plaats van 400 woningen worden gepland en dat er bij de fasering van het project prioriteit zal worden gegeven aan de monumenten. Gezien de ervaringen met het hoofdgebouw van Meerenberg lijkt dit een gunstige ontwikkeling. De Vijverwegkerk in Bloemendaal zal worden afgebroken. Het gebouw heeft geen monumentale waarde, en om die reden heeft Ons Bloemendaal zich niet verzet tegen de afbraak. De geplande nieuwbouw vinden wij op deze plek echter te massaal. Ons Bloemendaal heeft advies ingewonnen over de vraag of het gebouw van zorgcentrum Oldenhove in Overveen monumentwaardig was. Onze adviseur was van mening dat de architectuurhistorische waarde was verminderd doordat de samenhang tussen interieur en exterieur alleen nog in structuur maar niet meer in detaillering bewaard is gebleven. Wij hebben haar advies gevolgd en hebben ons niet verzet tegen afbraak. Ons Bloemendaal heeft contact gehad met de eigenaren van Duinlust. Zij willen graag dat het grote huis door één familie bewoond wordt maar stuiten op het probleem dat het kadastrale perceel waarop het hoofdgebouw en de bijgebouwen staan en het kadastrale perceel van het park zodanig zijn verweven, dat de privacy en de veiligheid van toekomstige bewoners niet gewaarborgd zijn. Medewerking van Staatsbosbeheer om de kadastrale grenzen aan te passen en een betere inrichting van het park mogelijk te maken, zijn onontbeerlijk om het hoofdgebouw geschikt te maken voor bewoning. Ons Bloemendaal probeert samen met beide partijen tot een oplossing te komen. Ook wij zijn namelijk van mening dat enkelvoudige bewoning in het belang van het monument is. Er lijkt eindelijk schot te komen in de herontwikkeling van het hoofdgebouw van Meerenberg. Twee ontwikkelaars zullen het tot 44 wooneenheden verbouwen. De naam van het complex wordt 'Carré van Bloemendaal' Projecten Ons Bloemendaal schonk 1000 aan Landschap Noord-Holland voor de restauratie van het Juffershuis op landgoed Leyduin en €400 aan de Stichting R.K. Begraafplaats Adelbert voor de restauratie van de Adelbertkapel. De klok in het torentje van 't Pannenkoekenhuisje aan de Mollaan moet gerestaureerd worden. Ons Bloemendaal zal voor dit project de Stichting Vrienden van het Cultureel Erfgoed t Pannenkoekenhuisje met een financiële bijdrage ondersteunen. Martin Bunnik schreef een boek over het Huis te Vogelenzang en de familie Barnaart. Het boek zal worden uitgegeven door de Stichting Ons Bloemendaal en in 2016 verschijnen. Er wordt nog steeds gewerkt aan een boek over vinkers en vinkenbanen in onze regio. De auteur is Gert Baeyens, bekend van het boek Lezen in het duin (Zeist 2012). Excursies en andere activiteiten De activiteitencommissie verzorgde ook dit jaar weer een uitgebreid programma. De activiteiten werden allemaal goed bezocht, zo goed zelfs dat er niet voor alle belangstellenden plaats was. Op 11 april was er een wandelexcursie op Landgoed Koningshof. Wim Grootendorst van Natuurmonumenten leidde ons rond over het terrein. Daarna volgde een bezoek aan het huis waar we gastvrij door de bewoners zijn ontvangen.

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 6