Een Anne Kramer-thriller 10 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2016 Paulanha van den Berg-Diamant Een gesprek met Joop van Riessen (1943), oud-hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie en thriller-auteur, die opgroeide in Bloemendaal naast de smederij van Van Riessen. Hij is de zoon van de kweker Joop van Riessen. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2016 In 1965 begon Joop van Riessen zijn carrière bij de Amsterdamse politie aan het Bureau Warmoesstraat; in 2004, inmiddels hoofdcommissaris, verlaat hij het korps. In de veertig jaar die hij werkzaam was bij de politie maakte hij de internationalisering van Amsterdam mee. De opkomst van de drugshandel, de georganiseerde misdaad, de professionalisering van de politie, de corruptie binnen het korps en de toenemende bemoeienis van media en politiek. Hij krijgt te maken met bekende criminelen zoals Holleeder, Van Hout, Klepper, Mieremet en Mink K. De laatste tien jaar gaf hij leiding aan grote evenementen en operaties op het gebied van de openbare orde zoals de Eurotop in 1997, het EK in 2000, het huwelijk van prins Willem-Alexander en Maxima en hij is betrokken geweest bij de aanpak van verschillende terreurdreigingen in Nederland. Zijn motto luidt: 'Maak de stad onveilig voor criminelen.' Oud-hoofdcommissaris Van Riessen weet waarover hij praat en nu ook waarover hij schrijft. Bloemendaler Van Riessen is in 1943 in een van de woningen bij huize Patna, aan het Hoenderslaantje (in de familie Schoreme-eindje genoemd) geboren met de navelstreng om zijn nek... Hij is de middelste en minst opvallende in een gezin van negen kinderen waarvan er één al heel jong overlijdt. Hij is in het gezin het 'apegatje', wat bij navraag 'het lievelingetje van zijn moeder' betekent! Van Riessen is de zoon van de kweker Joop van Riessen. Hij hielp zijn vader om met paard en wagen groente van de kwekerij rond te brengen bij de landhuizen in Bloemendaal en omstreken. Hij vertelt dat hij het besef van 'oud geld' op deze wijze heeft meegekregen. Bij het afrekenen kwam de vrouw des huizes zelf aan de deur en zij rekende af met dubbeltjes en kwartjes, altijd zuinig en geen cent te veel! Hij doorloopt de HBS aan het Marnix Lyceum in Haarlem. Tot zijn elfde woont hij in Bloemendaal daarna verhuist het gezin naar Haarlem. Politieacademie Een vriendje van Van Riessen ging na de middelbare school naar de Politieacademie en hij vertelde dat van de duizend sollicitanten er maar twintig toegelaten werden. Dat vond Joop van Riessen een mooie uitdaging, de hele procedure duurde één jaar en het lukte hem te worden aangenomen. Hij heeft geen dag spijt gehad van zijn beslissing. Eigenlijk was hij al eerder met de politie in aanraking gekomen en wel als vij^arige. Hij vond tien gulden op straat en stapte daarmee met vrindjes op de bus naar Haarlem. Op het station kochten zij een ijsje. Toen was er nog 'blauw op straat'; zij werden opgepakt en in een echte tralieauto naar het bureau in De Smedestraat vervoerd waar ze in de cel terecht kwamen. Een eigenschap die hij zichzelf toe-eigent is dat hij niet bang is voor autoriteiten. Een goede kwaliteit als je later zelf een autoriteit bent! De Van Riessens van Patna Wie kent niet de ijzersmederij Van Riessen in huize Patna, achter Sparrenheuvel, in Bloemendaal? Maar wie kent de geschiedenis van deze bijzondere familie en wie weet wat zich tijdens de oorlog in en achter het huis heeft afgespeeld? Jan van Riessen Gzn kocht in 1863 de tuinderij. Moord op de tramhalte

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 10