Wat heeft de dode vrouw te maken met de Bloemendaalse villa Patna? www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2016 Overzichtsfoto uit 1899 van de groentekwekerij 'Patna' met de leden van het familiebedrijf H. van Riessen. Met zijn onafscheidelijke pijp wordt hij 'Jan Pijp' genoemd. In de koopakte wordt melding gemaakt van tuinmanswoningen en boomgaarden aan de Hoenderslaan, lopende tussen het Blauwselhuijs (later Bloemoord genoemd) en 't Heerenhuijs (dat eerst Patna en later Sparrenheuvel werd genoemd). Het waren de grootmoeder van Van Riessen, Bets en enkele van haar kinderen, die zich tijdens de oorlog als goede vaderlanders hebben gedragen. Grootvader Henk van Riessen was al in 1939 overleden. Toen de Duitsers alle inwoners van Bentveld, Aerdenhout, Overveen en Bloemendaal sommeerden hun heil elders te zoeken in verband met het Sperrgebiet en de vorming van de Atlantikwall, mocht de familie Van Riessen op Patna blijven wonen. Zij hadden een ijzersmederij en een kwekerij en de Duitsers hadden hen nodig als hoefsmid voor hun paarden en als tuinders voor de voedselvoorziening. Geïnspireerd door hun Christelijke levensovertuiging maakten de Van Riessens gebruik van deze dekmantel. De hooischuur bij hun huis werd een doorgangshuis voor gevluchte Joden. Velen hebben hun leven hieraan te danken. Bets heeft dit kunnen doen, zegt Van Riessen, omdat zij zich wist te onthechten van de werkelijke zorgen met een onvoorwaardelijk geloofsvertrouwen en omdat zij altijd was verdiept in boeken. Joop bekent dat hij spijt heeft dat hij nooit met haar over de oorlogsjaren heeft gesproken. Zoals bij zovelen: het kwam er gewoon niet van. Schrijver Het schrijverschap van Joop van Riessen begint in 2004 als hij met pensioen gaat en door een journalist gevraagd wordt om zijn veertigjarige loopbaan in het levendige en roerige Amsterdam eens op papier te zetten. En hij voegde eraan toe: 'Als het jou niet lukt om het op te schrijven dan doe ik het wel voor je'. Dat laat Van Riessen niet op zich zitten en zijn schrijversdebuut In naam der wet wordt een persoonlijke terugblik op zijn jaren bij de politie. Uitgeverij Nieuw Amsterdam vraagt hem daarna na te denken om fictie te schrijven waarin hij zijn ervaringen kan verwerken. Hij neemt de uitdaging aan en in 2008 begint hij thrillers te schrijven met een vrouwelijke hoofdpersoon (juist in tegenstelling tot hemzelf): Anne Kramer. Net als hijzelf indertijd is ook zij chef Bureau Zware Criminaliteit Amsterdam. Het eerste deel in de reeks Vergelding komt op de shortlist van de Schaduwprijs 2010. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2016 Het gezin van Hendrik en Bets van Riessen-Duijs voor 'Patna' in 1936. Ieder jaar een boek Van Riessen woont nog altijd in Haarlem en heeft een werkplek in Amsterdam aan een van de grachten. Zijn werkdag begint met een kopje koffie en het lezen van de krant in zijn stamcafé, zijn inspiratiebron, en daarna volgt een volle schrijfdag. Hij maakt geen plan vooraf, hij gaat achter de computer zitten en het verhaal ontvouwt zich vanzelf. Hij schrijft ieder jaar een boek. Feit en fictie vermengt hij met elkaar en zo is het ook gegaan met zijn nieuwe recent verschenen Anne Kramer-thriller Moord op de Tramhalte (2016) Moord op de Tramhalte Het boek begint met een dode vrouw die op klaarlichte dag in een tramhokje in de Leidsestraat wordt aangetroffen. Commissaris Anne Kramer wordt op de zaak gezet. Wie heeft deze brutale moord gepleegd? Wat heeft de dode vrouw te maken met de Bloemendaalse villa Patna, waar in de Tweede Wereldoorlog veel onderduikers hebben gezeten? En staat de hoofdverdachte op een foto met prins Bernhard? Wanneer Anne Kramer de spannende zaak vol verraad en dubbelspel langzaam maar zeker ontrafelt, stuit ze al doende op de liefde van haar leven. Het boek is een vermenging van feit en fictie. De basis vormen gebeurtenissen die zich rond huize Patna en tijdens de Tweede Wereldoorlog in Bloemendaal hebben voorgedaan. Waar de scheidslijnen tussen feit en fictie lopen wordt aan de fantasie van de lezer overgelaten. Intussen zijn er 150 levende familieleden van Patna die bij geboorte de familienaam Van Riessen kregen. Met aanhang omvat de familie ongeveer 350 leden. Van Riessen zegt zelf hierover: 'Ik ben benieuwd wat die familieleden tijdens de volgende reünie ervan zullen zeggen Joop van Riessen, Moord op de Tramhalte Paperback 18,50, E-book 9,99 ISBN 978 94 62970 27 4 Verkrijgbaar in de boekhandel en in de webshop van Uitgeverij De Kring: http://uitgeverijdekring.nl/moord-op-de- tramhalte Voor geïnteresseerden heeft de Stichting Ons Bloemendaal van Klaas van Giffen De Van Riessen's van 'Patna', een familieverhaal (uitgegeven in eigen beheer) ter inzage voor het archief ontvangen. De laatste dertig exemplaren van het Patnaboek zullen binnenkort in de kantoorboekhandels van Bloemendaal en Overveen verkrijgbaar zijn.

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 12