Huib Tuninga, veelbouwer in Bloemendaal Bloemendaalseweg 313 - 341 (het Van Wijk-complex) te Overveen. Ontwerp architect H.Tuninga. (Foto Wim Post) Wim Post en Gert Jan van Setten Minstens driehonderd huizen ontwierp de Haarlemse architect Huib Tuninga (1898 - 1958) in onze gemeente. Daarmee heeft hij een duidelijk stempel gedrukt op de bebouwing van Bloemendaal en Overveen. Tegelijkertijd bracht hij een omvangrijk oeuvre tot stand in Haarlem Noord en omgeving. Vreemd genoeg was er maar heel weinig bekend over deze markante persoonlijkheid. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2016 Foto links: Architect Huib Tuninga (1898-1958). Foto rechts: De architect achter zijn tekentafel. (Foto: particuliere collectie Van de Meeberg) De meeste huizen in deze gemeente zijn gebouwd tijdens het interbellum, in de jaren '20 en '30, toen onze dorpen (met uitzondering van Bennebroek) zich in hoog tempo ontwikkelden tot forensenplaatsen. Anders dan in de periode vóór 1914 lag het zwaartepunt daarbij niet op de bouw van kapitale villa's, maar van 'heerenhuizen' en 'burgerwoningen' zoals die bijvoorbeeld gerealiseerd werden in het Bloemendaalse Kinheimpark en in de 'Braziliaanse buurt' in Overveen. Ook kwam hier en daar sociale woningbouw tot stand, vooral dankzij de oprichting van een aantal woningbouwverenigingen. Lokale architecten Bij deze nieuwe bouwdynamiek veranderde ook de rol van de architecten. Ontwierpen die in de oude villaparken zoals Duin en Daal vooral één op één voor individuele bouwheren, tijdens het interbellum werd er meer in serie gebouwd in opdracht van projectontwikkelaars. Het waren vooral kundige én handige lokale architecten die de grote opdrachten in de wacht sleepten. Twee bureaus staken met kop en schouders boven de andere uit in aantal uitgevoerde ontwerpen: de Bloemendaalse compagnons J. Mulder en J. A. van Asdonk (we schreven over hen in Ons Bloemendaal 2014 no.1) en de Haarlemse architect Huib Tuninga. Zij hebben belangrijke delen van het huidige Bloemendaal vormgegeven. Over Mulder Van Asdonk zijn we redelijk goed geïnformeerd, maar dat gold niet voor Tuninga. Zelfs geen portretfoto was van hem te vinden. Gelukkig zijn we er na enig speurwerk in geslaagd om een kleinzoon van hem op te sporen, de heer H. V. van de Meeberg in Den Haag. Dankzij hem hebben we ons een beeld kunnen vormen van deze even productieve als obscure architect. Bon vivant Toch was hij zeker geen onopvallend muurbloempje. Huib Tuninga werd op 8 februari 1898 te Bussum geboren, als zoon van een timmerman. Zijn bouwkundige opleiding kreeg hij aan de Haarlemse nijverheidsschool, maar zoals zo veel bouwmeesters van zijn generatie leerde hij het vak vooral in de praktijk. Hij werkte enige tijd als opzichter bij verschillende bouwbedrijven alvorens zich als zelfstandig architect te vestigen. Inmiddels was hij in het huwelijk getreden met de Haarlemse Dirkje de Munnik. Op 1 april 1929 legde hun dochtertje Edith aan de Duinoordstraat 2 in Haarlem-Noord de eerste steen van het uiteraard door haar vader ontworpen woonhuis annex kantoor, al snel het middelpunt van koortsachtige activiteit en huiselijke gezelligheid. Huib was een uitgesproken gezelschapsmens en prominent aanwezig in het Haarlemse verenigingsleven. Zo traden hij en zijn vrouw veelvuldig op bij de 'Rederijkers Toneelvereeniging Jacob van Lennep' en was hij lid van de 'Letterlievende

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 14