16 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2016 Presentatieontwerp Essenlaan 1 - 3 Bloemendaal. Architect H.Tuninga 1928 Vereeniging J. J. Cremer' en van de biljartvereniging 'DES' Ook was hij een fervent tennisser en een verdienstelijke amateur-kunstschilder, een talent dat hem ook zakelijk van pas kwam: hij kon prachtige presentatietekeningen maken. En hij hield van het goede leven: hij en zijn vrouw gingen graag en veel op vakantie en waren dol op feesten en partijen. Flexibel Dat kost wat, maar dat was geen probleem, want Tuninga zat nooit verlegen om opdrachten. Zijn sociale netwerken zullen daarbij wel van nut zijn geweest, en uit alles blijkt dat hij over goede verkoopkwaliteiten beschikte. Net als zijn vakbroeders Mulder, Van Asdonk en H.W van Kempen (zie Ons Bloemendaal 2013 no. 3), die hij regelmatig tegenkwam bij de Haarlemse Architectenvereniging 'Lieven de Key', was hij flexibel en bereid om goed te luisteren naar zijn opdrachtgevers. Van huis uit sociaal-democraat kon hij goed overweg met Haarlemse SDAP-wethouders, maar in Bloemendaal, waar die partij weinig in te brengen had, kreeg hij even gemakkelijk voet aan de grond. Hij kon zich blijkbaar moeiteloos in zeer verschillende sociale kringen bewegen. Heel typerend: deze a-religieuze man heeft ook een kerk ontworpen! Die plooibaarheid was niet alleen een voordeel. Anders dan de eerder genoemde architecten heeft Tuninga niet of nauwelijks geëxperimenteerd met nieuwe vormen; de invloed van Frank Lloyd Wright is bijvoorbeeld aan hem voorbij gegaan. De meeste van zijn vooroorlogse ontwerpen kunnen gerekend worden tot de 'traditioneel-zakelijke stijl': rustige en zorgvuldig vormgegeven baksteenbouw met hier en daar een wufte uitschieter, en verder niet heel veel pretenties. Misschien heeft zijn hoge werktempo zijn artistieke ontplooiing wat in de weg gezeten. Helaas, maar niet helemaal onbegrijpelijk heeft geen van zijn Bloemendaalse werken de status van monument verworven. Oorlog en wederopbouw De Duitse bezetting maakte een abrupt einde aan het drukke architectenwerk, maar bracht andere spanningen. Op zaterdag 30 januari 1943 werd in Haarlem-Noord een Duitse onderofficier neergeschoten. Onmiddellijk werden tien gijzelaars uit Haarlem en Velsen opgepakt en in het concentratiekamp Vught gedetineerd. Huib Tuninga was één van hen. Tot zijn geluk werd hij op 11 maart alweer vrijgelaten, maar de schrik zat er wel in. De laatste oorlogsjaren bracht hij met zijn vrouw www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2016 Duinoordstraat 2 te Haarlem. Woonhuis annex kantoor van architect H.Tuninga. (Foto: collectie Van de Meeberg) zoveel mogelijk door op hun boot aan de Kaag. Toen na de bevrijding de wederopbouw krachtdadig ter hand werd genomen, greep de nog immer energieke Tuninga zonder dralen zijn kansen. Voor artistieke hoogstandjes was even geen ruimte meer. Daar zal deze veelbouwer vermoedelijk minder last van hebben gehad dan andere architecten van zijn generatie, die wel eens klaagden dat ze vóór de oorlog nog tijd hadden gehad om te dromen. Ook in Bloemendaal heeft hij tot het einde toe gebouwd, tot zijn vroege dood op 5 december 1958. Zijn laatste creatie hier was het complex Braziliëlaan 12 - 16 te Overveen, maar het zou niet eerlijk zijn hem daar op af te rekenen. Braziliëlaan 12-16 Overveen. Architect H.Tuninga. (Foto Wim Post)

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 16