'In de Kamer heeft hij gestreden, in Bennebroek heeft hij geleden...' KOOKBOEK «iwAwir 20 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2016 en was actief in de Koninklijke Nederlandse Uitgevers Bond en de Stichting Lezen. Onder haar sterke en eigenzinnige leiding floreerde de uitgeverij, mede omdat haar jongere broer Peter (1941-1998) vanaf 1962 met groot elan de public relations verzorgde en tevens de uitgave van schoolboeken krachtig ter hand nam. De uitgeverij concentreerde zich op de uitgave van school- en kinderboeken met als hoogtepunt Rupsje Nooitgenoeg van Eric Carle. Het meest lucratieve onderdeel van het fonds werden de reisgidsen. Vanaf 1968 verscheen de vermaarde reeks van Jo Dominicus (1912-1983) in grote oplagen. Rupsje Nooitgenoeg (1969) van Eric Carle werd een populair kinderboek dtmtenritamsclie (jende C.J. Wannée, Kookboek van de Amsterdamsche Huishoudschool verscheen in 1910 bij H.J.W. Becht. Vele herdrukken volgden. In 1986 kwam het fonds van Becht bij J.H. Gottmer Zomerzorg-avonden en Aramith Een kleine kring van gelijkgestemde uitgevers kwam vier a vijf keer bij Hens Gottmer thuis aan de Zomerzorgerlaan en werd door haar onthaald op een diner. De jaren zeventig waren de glorietijd van de uitgeverij; daarna braken moeilijker tijden aan. In 1985 werd de educatieve tak verkocht aan Nijgh, het jaar daarna de drukkerij Amicitia aan de Haagse drukkerij Trio. In het Bloemendaalse gebouw herinnerden sindsdien alleen nog het degeltje, de zetbok met letterkasten en een enkel cliché aan de oude drukkerstijd. Daar stond tegenover dat in 1986 het uitgevershuis H.J.W. Becht opging in Gottmer en daarmee kwamen het Kookboek van de Amsterdamsche Huishoudschool van mej. C.J. Wannée en Hoe hoort het eigenlijk? van Amy Groskamp-ten Have ook in het fonds van Gottmer. In 1988 werd het vijftigjarig bestaan van de uitgeverij groots gevierd. En in 1991/1992 onderging het gebouw aan de Prof. van Vlotenweg een grondige verbouwing door Toon van Os. In 1992 deed Gottmer opnieuw een aankoop. De kleine Bloemendaalse uitgeverij Aramith, onder meer bekend door Turbotaal van Jan Kuitenbrouwer, werd onderdeel van het grotere bedrijf. In mei 1995 nam Hens Gottmer afscheid als directeur in de Orangerie in Elswout. Bij die gelegenheid werd haar een liber amicorum onder redactie van Joke Linders aangeboden, waarin vele prominenten uit de boekenwereld haar hulde brachten. Vestiging op de Zijlweg Sinds de verkoop van drukkerij Amicitia stond de benedenverdieping aan de Johannes van Vlotenweg leeg. Het was een van de redenen waarom de uitgeverij in 2002 terugverhuisde naar Haarlem. Eerst terug naar het Wilhelminapark en daarna naar de Zijlweg op de rand van Overveen. Het gebouw in Bloemendaal werd afgebroken en maakte rond 2007 plaats voor tien woningen. Alleen de twintig meter hoge schoorsteen uit 1891 van de vroegere wasserij en blekerij herinnert nog aan het verleden. De uitgeverij vierde op 14 september 2013 uitbundig haar 75-jarig bestaan, helaas niet meer in Bloemendaal. Literatuur: Joke Linders (red.), Chapeau! Hens Gottmer veertig jaar uitgever (Gottmer Haarlem 1995); Cees van Wijk, Gottmer viert feest! 75 jaar Gottmer 1938-2013 (z.p.z.j. [2013]). Rupsje Noougcaoeg Het graf van Talma naast de Hervormde kerk in Bennebroek. - Het grafmonument heeft de status van gemeentelijk monument Marc de Bruijn Naast de hervormde kerk van Bennebroek ligt het monumentale graf van minister A.S. Talma, die op 12 juli 1916 op slechts 52-jarige leeftijd overleed. Zijn laatste twee levensjaren sleet Syb Talma in Bennebroek. Wat weten we over die jaren? En wie was Talma? v/d tamrnqeiteld duur vaflrhen l'ümrci ddn djp i»rl<mïnq nt verbeterde druk rk- l KlKClrtC

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 20