'eimansetuac. Inhoud Our grand old men Heimans en Thijsse, 't is met Uwe ogen Dat ik mijn Nederland heb leren zien. Als kleine jongen van een jaar of tien heb ik Uw rijke boeken ingezogen. Uw Atalanta-sprookje was misschien de aanvang; maar mijn fantasieën vlogen verder. Het rietland vond ze diep gebogen over Uw nachtorchis in 't veenstramien. En vele jaren later leerde ik struinen met NJNers in Uw blonde duinen en zag hun glorie, Thijsse, aan Uw hand. Gij Heimans, en Gij Thijsse, blijft de jeugd, Uw levenswerk werd Nederland tot vreugd Die mij doortrilt zelfs in dit verre land. 10 april 1945 Hein van Wijk Voorkant: Presentatieontwerp Plantsoenlaan 19 - 23 Bloemendaal. Architect H.Tuninga 1927. Zie foto van deze panden op de achterzijde. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2016 3 5 Alleen in een boze wereld Meer dan honderd joodse ingezetenen van de gemeente Bloemendaal zijn tijdens de oorlog omgekomen door toedoen van de Duitse bezetters en hun Nederlandse handlangers. Bijzonder schrijnend zijn de lotgevallen van de te vondeling gelegde baby Koen Gezang, die als 'Remi van Duinwijck' door zijn heel korte leventje ging. Lisa van de Bunt 10 Moord op de tramhalte Een gesprek met Joop van Riessen (1943), oud hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie en thriller-auteur, die opgroeide in Bloemendaal naast de smederij van Van Riessen. Hij is de zoon van de kweker Joop van Riessen Paulanha van den Berg-Diamant 14 Huib Tuninga, veelbouwer in Bloemendaal Minstens driehonderd huizen ontwierp de Haarlemse architect Huib Tuninga (1898 - 1958) in onze gemeente. Daarmee heeft hij een duidelijk stempel gedrukt op de bebouwing van Bloemendaal en Overveen. Wim Post en Gert Jan van Setten 18 Uitgeverij Gottmer in wasserij- blekerij van Bijvoet Op het terrein tussen de Korte Kleverlaan en de Prof. van Vlotenweg in Bloemendaal was ruim vijftig jaar Uitgeverij J.H. Gottmer te vinden in het gebouw waar voorheen de stoomblekerij en -wasserij van de familie Bijvoet was gehuisvest. Inge de Wilde Verder in dit nummer 4 Van de redactie 9 In Dachau dichten over de Kennemerduinen, Inge de Wilde 21 'In de Kamer heeft hij gestreden, in Bennebroek heeft hij geleden...' De onbekende laatste jaren van minister en dominee Syb Talma, Marc de Bruijn 26 Een 'Laantje' tegen wil en dank, Gerard Nijssen 30 Signalementen 32 Plus en Min 33 Stand van zaken, Bestuur 34 OproepReactieMededelingen 35 Colofon

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 2