Van de redactie Alleen in een boze wereld De joodse vondeling 'Remi van Duinwijck' 4 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2016 'Schoon en stralend is, gelijk toen, het voorjaar, dichtte J. C. Bloem in 'Na de bevrijding'. Nog steeds staat dit jaargetijde in het teken van de herdenking en ook in deze aflevering van Ons Bloemendaal duikt 'de oorlog' telkens op. Het gedicht van Hein van Wijk schreef hij in het concentratiekamp Dachau. Lisa van de Bunt vertelt over het korte leventje van de joodse vondeling 'Remi van Duinwijck'. De hooischuur van de familie Van Riessen bij 'Patna' werd gebruikt als doorgangshuis voor ondergedoken joden. De architect Huib Tuninga, zeer productief in Bloemendaal, werd in 1943 enige weken gegijzeld in kamp Vught na een aanslag op een Duitse onderofficier. En de 'Stormschool' op Wildhoef werd weliswaar opgericht na de bevrijding, maar had toch alles met de afgelopen wereldoorlog te maken. Ook andere thema's komen aan bod in dit zomernummer. Inge de Wilde schrijft over uitgeverij Gottmer. In juli wordt de in Bennebroek overleden en begraven staatsman en sociale hervormer ds. A. S. Talma (1864 - 1916) herdacht. Hij heeft misschien wel eens gewandeld door het naburige laantje van Alverna, dat tegenwoordig weer actueel is. Gerard Nijssen schrijft over het wel en wee van de bewoners door de jaren heen. Tenslotte blikt de voorzitter kort terug op de jaarvergadering en uitreiking van de ereprijs voor de inzet van Buurtvereniging Bloemendaal Noord en met name Rob Smit en Niels van Manen voor het behoud van Meerenberg. Wij wensen u een mooie zomer. De redactie Paulanha van den Berg - DiamantMarie-Christine Marres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde \^m - Het Laantje van Alverna Remi in de box op de Crèche in Amsterdam Lisa van de Bunt Meer dan honderd joodse ingezetenen van de gemeente Bloemendaal zijn tijdens de oorlog omgekomen door toedoen van de Duitse bezetters en hun Nederlandse handlangers. Even zovele afschuwelijke tragedies. Bijzonder schrijnend zijn de lotgevallen van de te vondeling gelegde baby Koen Gezang, die als 'Remi van Duinwijck' door zijn heel korte leventje ging. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2016 5

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 4