Huis 't Sant Tussen boerderij en kerk Huis 't Sant aan de Nachtengalenlaan 12 in Aerdenhout naar ontwerp van architect Wouter Hamdor ff (1890-1965) 12 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2016 Wim Post Een heel bijzondere villa staat aan de Nachtegalenlaan 12 in Aerdenhout. Huis 't Sant werd gebouwd in 1928-29 naar ontwerp van de bekende Gooise architect Wouter Hamdorff. Het goed bewaarde en sfeervolle interieur houdt het midden tussen een boerderij en een kerk, volgens een oplettend bezoekstertje. www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2016 13 Architect Wouter Hamdorff getekend door W. van Nieuwenhoven in 1937 Tekening in perspectief van huis 't Sant door architect W. Hamdorff. (Collectie: Het Nieuwe Instituut, Rotterdam archief Hamdorff) Een groot gedeelte van het lommerrijke Aerdenhoutse Naaldenveld werd in 1928 als bouwterrein voor villa's te koop aangeboden. De heer A. de Bijll Nachenius, commissionair in effecten, kocht daar een ruim perceel en gaf de Larense architect Wouter Hamdorff opdracht zijn huis te ontwerpen. Wouter Christiaan Hamdorff (1890 - 1965) is een belangrijk architect geweest die niet alleen in het Gooi, maar ook elders in het land en daar buiten, naam heeft gemaakt, vooral als landhuisarchitect. Hij werd in 1890 geboren in Laren, in die tijd een arm maar schilderachtig dorp van kleine boeren en wevers, en net 'ontdekt' door kunstenaars als Anton Mauve en Albert Neuhuys. Vader Chris dreef er een stalhouderij en was 's winters als rijtuigmaker werkzaam. Dat was geen vetpot en de jonge Wouter moest al gauw in het bedrij^e aan het werk. Hij verdiende wat bij in het logement 'De Vergulde Postwagen' van zijn oom Jan, het latere Hotel Hamdorff. Na de lagere school ging Wouter in de leer bij een timmerman aannemer in Bussum en naar een ambachtsschool in Utrecht, om vervolgens onder architect H.C. Elzinga in Laren te gaan werken, die hem de grondbeginselen van de bouwkunst bijbracht. Romantisch expressionisme In 1915 kreeg hij een aanstelling als tekenaar bij de bekende architect W.M. Dudok (1884-1974), directeur van Publieke Werken van de gemeente Hilversum. Drie jaar later vestigde hij zich als zelfstandig architect in Laren. Zijn eerste opdrachten dankte hij aan de vele bezoekers die hij bij zijn oom in het hotel had leren kennen. Aanvankelijk waren dat vooral schildersateliers, in de stijl van Gooise boerderijtjes. Maar in de jaren twintig kreeg hij ook steeds meer opdrachten van welgestelde Amsterdammers die zich in toenemende aantallen in het Gooi gingen vestigen. Zijn ontwerpen uit die jaren vertonen kenmerken van het 'romantisch expressionisme' en verwantschap met architecten van de Amsterdamse School. Naast vele huizen in het Gooi ontwierp Hamdorff ook twee villa's in de gemeente Bloemendaal: het huis Schapenduinen aan de Brederodelaan in Bloemendaal voor de familie Bierens de Haan (1930 - 1932), en eerder het huis 't Sant. Bouwheer De Bijll Nachenius koos waarschijnlijk voor Hamdorff nadat hij in Blaricum diens creatie De Molshoop (1927) had bezocht. De huizen laten in elk geval veel gelijkenissen zien. Een opvallend later ontwerp is het sluizencomplex in de Lek bij Hagestein (1956 - 1960). Daarna heeft hij door ziekte niet meer kunnen werken. Hij overleed in september 1965 op 75-jarige leeftijd in zijn woonplaats Laren.

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 12