Is I 1 I 14 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2016 De keuken van't Sant waarvan het houtwerk is geschilderd in de kleur okergeel. Typisch zijn de aanrechtdeurtjes met opgelegde gehengen Huis 't Sant Huis 't Sant, gebouwd in 1928-1929 in de stijl van de Amsterdamse School, is expressief vormgegeven waar de golvende rietkap overgaat in de vier gevels. Er zijn drie woonlagen, de begane grond met toegang tot kelder en garage, de eerste verdieping en de zolderverdieping. Zowel het exterieur als het interieur bevinden zich grotendeels in authentieke staat. Ook de tuinaanleg is naar ontwerp van architect Hamdorff. Bijzonder kleurrijk aan de woning zijn de drie verticale glas-in-lood vensters met ongelijke lengte in de voorgevel. Een zesjarig vriendinnetje van een van de kinderen van de huidige bewoners stelde ooit de vraag: "Wonen jullie nu in een boerderij of in een kerk?" en dat typeert het huis ten voeten uit. Ook de keuken is oorspronkelijk, met de authentieke okergeel gekleurde aanrechtdeurtjes met opgelegde gehengen en de forse ebbenhouten knoppen, typisch in het oeuvre van architect Hamdorff. Even stijlvol is het trappenhuis met leuningen, de grenenhouten deuren, behandeld met een soort waterbeits in de warme kleuren oranjerood en bruin. Bijzonder zijn de okergele gestucte lambriseringen in de gangen. Over de raaplaag - de grijze onderlaag - van grove kalkmortel werd een dunne laag okerkleurig stuc aangebracht, wat een marmereffect geeft. De stuclaag werd ook nog eens licht gepolijst, waardoor een glanseffect ontstaat. De zwarte betonnen vensterbanken werden op dezelfde wijze afgewerkt. Een goedkope oplossing metveel effect. Originele details Bij binnenkomst, direct rechts van de voordeur, bevindt zich voor de klapdeur de spreekkamer. Zo kregen de cliënten van De Bijll Nachenius geen toegang tot het privé gedeelte van het huis. De spreekkamer staat bovendien in directe verbinding met de garage. 't Sant enkele jaren na de oplevering met jonge aanplant De stichter van huis 't Sant A. de Bijll Nachenius in de zitkamer www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2016 15 De stichtingskosten van het huis bedroegen destijds 30.000 gulden. Van deze lage bouwsom getuigt ook de buitengevel. Deze is opgebouwd uit rode baksteen, die zacht geel werd gesausd, vermoedelijk om de indruk te geven dat dure gele IJsselsteentjes werden gebruikt. Het mooiste plekje van het huis, vinden de bewoners, is de loggia op de begane grond die vanuit de eetkamer via openslaande deuren is te bereiken. Daar wordt in de zomer altijd gegeten. Vandaaruit heeft men ook toegang tot de tuin. De huidige bewoners kochten het huis ca. 25 jaar geleden van de dochter van de bouwheer. Zij was jong weduwe geworden en woonde er met haar vier kinderen en op latere leeftijd met haar ongetrouwde zoon en trouwe huishoudster. Het huis verkeerde toen in slechte staat van onderhoud. Voordeel was dat daardoor nagenoeg alle originele details als de ebbenhouten knoppen, benen deurkrukken, het beitswerk, en zelfs de oorspronkelijke toiletpot met houten bril nog aanwezig waren. Ook bevatten de bij- en de dienkeuken nog grotendeels het lijnolie schilderwerk uit de bouwtijd. Met gevoel voor de originaliteit van het huis werd het ruim twee decennia lang gekoesterd en opgeknapt. Nu zijn de eigenaren op zoek naar een volgende generatie bewoners, die dit bijzondere huis met even veel liefde willen bewonen en in stand houden. Met dank aan Anne Marie ten Cate, huidige bewoner van 't Sant. Literatuur M.E.Th. Estourgie - Beijer, Wouter Hamdorff Architect 1890-1965 (Laren 1989) De kleurenfoto's: BMBeeld 2016 zijn ter beschikking gesteld door Stichting Historische Interieurs in Amsterdam. Tenzij anders vermeld, werden de zwartwit foto's ter beschikking gesteld door de familie Halbertsma. De tweede generatie bewoners van het huis het echtpaar Oom Arnold, een familielid, aan het werk in de eetkamer Halbertsma De hal bij de voordeur met links de deur naar de spreekkamer

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 14