www.onsbloemendaal.nlnr. 3 najaar2016 Ingrijpende verbouwing door Gerrit Th. Rietveld De nieuwe eigenaren Jan en Ada Hondius- Crone lieten de bibliotheek van Hildo Krop en de eetkamertafel en -stoelen van de Oranje Nassaulaan verplaatsen naar Vijverhof. Het interieur van de salon, en de kasten en het buffet uit de eetkamer bleven in het Amsterdamse huis. De overkomst van de Krop-bibliotheek was niet de meest drastische ingreep in het huis, want het echtpaar liet door (binnenhuis-) architect Gerrit Rietveld een grondige verbouwing uitvoeren. Het was zijn tweede grote project in Bloemendaal. Kort ervoor, in 1933/34 bouwde hij voor de Hongaarse violist Zoltan Székely een huis op de Johannes Verhulstweg 70. Op Vijverhof brak hij muren door, maakte een nieuw modern trappenhuis en in de straat- en zijgevel bracht hij grote ramen aan, die tot de eerste verdieping reikten. Bij de ingang werd een plaquette aangebracht ter herinnering aan de verbouwing en de bekende fotografe Eva Besnyö werd gevraagd het nieuwe interieur vast te leggen. 'Bloemendaalsch Bloei' en EKAWO Ada Crone en Jan Hondius werden actief in het culturele en maatschappelijk leven in de omgeving. Zo was hij van 1937 tot 1939 lid van de Bloemendaalse gemeenteraad, waar hij het - nooit gerealiseerde - plan lanceerde om in samenwerking met 'Bloemendaalsch Bloei' een museum te beginnen. Ada raakte betrokken bij de stichting van EKAWO (Eén Kamer Woningen) te Haarlem. Het paar was ook veel op reis. Geregeld gingen ze naar Ascona voor bijeenkomsten van Eranos, een gezelschap dat de ideeën van de filosoof Carl G. Jung verspreidde. Munitiedepot voor luchtafweergeschut Ada's zoon Herbert von Saher vertrok in 1940 als student naar Amsterdam. Vlak vóór de Duitse inval had hij op het Kennemer Lyceum schriftelijk eindexamen gedaan, vlak daarna mondeling. In Amsterdam studeerde hij economie, weigerde de loyaliteitsverklaring te tekenen en ging in het studentenverzet. Zijn moeder en stiefvader waren in 1943 gedwongen Vijverhof te verlaten, omdat het Park Duin en Daal werd gevorderd door de Duitsers. Ada en Jan vertrokken naar Amsterdam, niet naar de Oranje Nassaulaan, maar naar De Lairessestraat 12. In Villa Vijverhof kwam een munitiedepot voor luchtafweergeschut. Het jongensinternaat Uthem werd in de oorlog opgeheven. Salon en eetkamer naar musea Het echtpaar Hondius-Crone keerde na de bevrijding niet meer terug naar Bloemendaal, maar van De Lairessestraat verhuisden ze naar het vroegere huis van Ada aan de Oranje Nassaulaan 10. In Amsterdam pakten zij ook hun oude leven weer op. Ada Hondius ging Grieks studeren en verdiepte zich in archeologie en Romeinse geschiedenis. In 1955 verscheen haar boek The temple of Nehalennia at Domburg. Jan Hondius werd secretaris van de hoofdredactie van Het Parool en tussen 1961 en 1964 was hij directeur van de Internationale School voor Wijsbegeerte in Leusden. Na zijn dood in 1977 bleef Ada op de Oranje Nassaulaan. Pas bij haar vertrek in 1984 schonk zij het nog steeds aanwezige salon-interieur van Krop aan het Rijksmuseum en het buffet en de kasten uit de eetkamer gingen naar het Amsterdams Historisch Museum. Fotostudio in gesplitst huis Na het vertrek van de Duitsers werd Vijverhof in 1947 gekocht door de familie Stheeman, die de enorme verbouwing door Rietveld grotendeels ongedaan liet maken. Het moderne trappenhuis werd afgebroken en de ramen aan de achterzijde kwamen weer in de oorspronkelijke staat. De volgende eigenaren waren twee broers die het huis in 1974 kochten en splitsten. Rechts, op nummer 27, kwam piloot Richard Vissers met zijn gezin en het linker gedeelte, het nieuwe nummer 25 B, behoorde aan fotograaf Joop Vissers. Op zolder richtte hij zijn fotostudio in en de oude keuken gebruikte hij als achtergrond voor foto's die hij en zijn vrouw, de journaliste Marijke Vissers, maakten voor het kookboek van Maja Krans, Inmaken (Gottmer Haarlem 1975). In de kelder troffen zij nog patronen aan uit de tijd van het munitiedepot. Zij verkochten hun deel van het huis in 1979 aan mijn oud-klasgenoot Raymond Smit. Broer Richard bleef op nummer 27. Herinneringen aan vroegere bewoners Op de Midden Duin en Daalseweg 25B en 27 herinneren nog enkele zaken aan de vroegere bewoners. Natuurlijk de studeerkamer van Hildo Krop en er is nog een plafondlamp van Rietveld. Het grote raam dat hij aan de achterkant maakte was door de familie Stheeman verwijderd, maar het raam aan de straatkant bleef gehandhaafd. En er is nog meer. De grootvader van Herbert von Saher liet eind negentiende eeuw gipsafgietsels maken van reliëfs van de Borobudur, die bij de Nederlandse inzending geëxposeerd werden op de Wereldtentoonstelling van 1900 in Parijs. Na afloop werden ze ingemetseld in het trappenhuis van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, met uitzondering van een paar kleine afgietsels die de oude heer Von Saher zelf mocht houden. Ze verhuisden mee met Ada Crone naar de Vijverhof. Daar hangen ze nog steeds en worden in ere gehouden door Richard Vissers. Veiling bij Sotheby's Tot slot: in december 2013 werd bij Sotheby's in New York 'a rare walllight from the Vijverhof residence' van Gerrit Rietveld geveild. Een raadsel is wie de lamp ooit verwijderde uit de villa en hoe hij in New York terecht kwam. Met dank aan Jan Eldering, Herbert von Saher, Raymond Smit en Richard, Joop en Marijke Vissers. Literatuur E. van Everdingen, Zestig jaar Internationale School voor Wijsbegeerte (Assen/Amsterdam 1976). Dorothée van Hooff, Totdat langzaam uw beeltenis is verdwenen (Begraafplaats Westerveld Velsen 1990). Wendingen. Maandblad voor Bouwen en Sieren. Interieurs 2 (1927). www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2016 25 Rietveld lamp in 2013 verkocht bij Sotheby's New York Gipsafgietsel van de Borobudur (foto Richard Vissers)

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 24