'Na de analyse de schaamte' Twaalf etsen van Anton Heyboer in Aerdenhout Het midden deel van het werk van Anton Heyboer Inge de Wilde Een echtpaar zoekt in 1995 een huis in Aerdenhout en hun oog valt op een twee-onder-één kap villa uit 1933. Een typisch jaren dertig huis. Met één zeer opvallend 'detail.' www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2016 Henkes, naam van de opdrachtgever Signatuur Anton Heyboer Jaartal 1963 Aan een wand in de woonkamer bevindt zich een kunstwerk van drie meter breed en tweeënhalve meter hoog, dat onmiddellijk herkenbaar is als een werk van Anton Heyboer (1924-2005). Het echtpaar vindt het mooi en intrigerend en zij kopen niet alleen het huis, maar ook het kunstwerk. Dat laatste voor vijfduizend gulden. Het zou ook bijna onmogelijk zijn geweest het huis zonder de Heyboer te kopen, want het enorme werk, bestaande uit twaalf etsen, elk één meter breed en 65 centimeter hoog, zit achter een grote glasplaat in de wand geschroefd. Gerke Henkes De verkoopster van het huis in Aerdenhout, Joke Heyboer, was een vier jaar oudere zuster van de schilder. Zij had de halve villa in 1958 gekocht samen met haar toenmalige man Gerke Henkes, directeur van J.H. Henkes Grafische Bedrijven in Haarlem. Anton Heyboer was in 1950 getrouwd met Elsa Wijnands; al snel kreeg hij psychische problemen en werd opgenomen in het psychiatrisch ziekenhuis 'Meer en Berg' in Santpoort. Na zijn ontslag in mei 1951 begon hij een bohemienachtig leven, werd lid van kunstenaarssociëteit 'Teisterbant' in Haarlem en sloot vriendschap met Godfried Bomans en Harry Mulisch. Toen Elsa en Anton in 1952 een zoon, Andries, kregen, verhuisden ze naar Klein Heiligland 1 in Haarlem, het adres van drukkerij 'De jonge wolf' van Antons zwager Gerke Henkes. Het gezinnetje woonde op de bovenetage en beneden werkte Heyboer aan zijn etsen. Lang hield zijn huwelijk niet stand. In 1953 scheidden Anton en Elsa en zij verlieten het pand aan het Heiligland. Een aanbouw van drie meter in Aerdenhout Heyboer bleef ondanks zijn vertrek uit de Henkes- drukkerij contact met zijn ex-zwager houden, ook toen begin jaren zestig huwelijksmoeilijkheden ontstonden tussen Ger Henkes en Antons zuster Joke. De echtelieden gingen in analyse en maakten na enige tijd een nieuwe start in hun Aerdenhoutse villa. Bij die nieuwe start hoorde ook dat het huis door hen werd uitgebreid met een drie meter diepe aanbouw aan de achterzijde. Voor een van de wanden van deze aanbouw maakte Anton in 1963 twaalf etsen met afbeeldingen van drie rechtopstaande figuren, ieder 2.60 meter hoog. Elke afzonderlijke ets is gesigneerd 'Anton Heyboer' met daarnaast het jaartal '1963' en de woorden 'eigen druk' en 'Henkes' Links boven in het monumentale kunstwerk staat in grote letters de tekst 'Na de analyse de schaamte' Een bijna identieke ets met ook dezelfde titel vervaardigde Heyboer voor de Amsterdamse chirurg J. Piers, een verzamelaar van zijn werk.

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 26