Boekhouder op de Kastanjelaan 28 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2016 'De aangeboren perverse concentraties' Anton Heyboer was in 1963 inmiddels een beroemd kunstenaar. Het Stedelijk Museum in Amsterdam, het MOMA in New York en het Brooklyn Museum of Art hadden werk van hem gekocht en alleen al in 1963 waren er tien tentoonstellingen aan hem gewijd, in Nederland en daarbuiten. In Amsterdam toonden Galerie Espace en het Stedelijk Museum zijn werk en er waren exposities in ondermeer Keulen, Baden-Baden en Wenen, waar hij samen met Ger Lataster exposeerde. Naast 'Na de analyse de schaamte' maakte Heyboer in 1963 nog een tweede enorme 'ets met blauw', getiteld 'De aangeboren perverse concentraties', die duidelijk verwantschap vertoont met het werk in Aerdenhout. Den Ilp: 'De bruiden van Heyboer' In Haarlem woonde hij intussen al lang niet meer. Na zijn scheiding van Elsa trouwde hij nog drie maal en ook deze huwelijken strandden na korte tijd. In het najaar van 1960 vond hij uiteindelijk Maria met wie hij eerst naar Ouderkerk aan de Amstel en daarna naar Den Ilp verhuisde. Daar ontstond in de loop der volgende jaren de commune, waar tussen 1965 en 1987 nog vier vrouwen, 'De bruiden van Heyboer', deel van gingen uitmaken. Heyboer zou er tot zijn dood in 2005 blijven wonen. Ondanks de aanbouw Ook het huwelijk in de Aerdenhoutse villa hield ondanks de nieuwe start met de aanbouw geen stand. Joke Heyboer en Ger Henkes scheidden in 1967. Joke hertrouwde en bleef in het huis wonen. Ook 'Na de analyse de schaamte' bleef. Toen ze in 1995 kleiner ging wonen en haar huis verkocht, kon ze tot haar opluchting constateren dat haar opvolgers op slag gefascineerd waren door Heyboers werk en het graag van haar overnamen. Literatuur J.L. Locher, Catalogus overzichtstentoonstelling Anton Heyboer (Gemeentemuseum Den Haag, Stedelijk Van Abbemuseum Eindhoven, Stedelijk Museum Amsterdam 1967/1968). J.L. Locher, Anton Heyboer (Amsterdam 1976). pMÏÓÏiVl Inge de Wilde De welgestelden legden altijd graag hun weelderige interieurs op foto's vast. Van veel villa's bleven opnames bewaard van imposante trappenhuizen, ruime salons en riante eetkamers. Gelukkig waren soms ook inwoners van iets bescheidener huizen geneigd hun trotse bezit te fotograferen.

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 28