1 Hi 30 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2016 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2016 31 *2 Joan van der Puijl-van Noppen zond ons foto's van het interieur en exterieur van een relatief eenvoudig huis aan de Kastanjelaan 3 in Bloemendaal. Ze vond ze in fotoalbums tussen oude papieren. Haar oom Jan N. Stoppelsteen, geboren in 1883, en tante Do van Noppen hebben er gewoond en Joan logeerde geregeld bij hen. Jan Stoppelsteen kwam uit Amsterdam, waar zijn eerste vrouw in 1930 overleed. Hij hertrouwde en hij en zijn vrouw verlieten de stad en vertrokken naar Bloemendaal. Juist in 1930 werd een begin gemaakt met de bouw van huizen aan de Kastanjelaan naar ontwerp van architect Huib Tuninga, zie het vorige nummer van Ons Bloemendaal (40/2). Geen grote villa's, maar een rij woningen voor de middenstand. In 1932 kocht Jan Stoppelsteen nummer 3 en hij legde de bouw met zijn camera vast. Tegenover de huizen was nog een lege vlakte waar het PEN- gebouw zou komen. Boiler boven voor de afwas Na de verhuizing fotografeerde Stoppelsteen ook binnen. Er staat op maar een enkele foto een persoon. Het ging hem duidelijk alleen om het vastleggen van het interieur. Vooral opnames beneden en een enkele boven. De haard in de woonkamer bewijst dat er in de begintijd nog geen centrale verwarming was. Boven was een boiler. Daar werd ook warm water gehaald voor de afwas in de keuken. Die is helaas niet gefotografeerd, evenmin als de badkamer. Forensen naar Amsterdam De overgang naar Bloemendaal was geen vanzelfsprekende stap, want Jan Stoppelsteen werkte als (hoofd-)boekhouder bij het Verenigd Cargadoorskantoor in Amsterdam. Dit betekende dat hij dagelijks op en neer moest met de trein. Ruim twintig jaar duurde het huwelijk tot ook zijn tweede vrouw overleed. In 1954 hertrouwde Stoppelsteen opnieuw, nu met de veel jongere Do van Noppen, die in zijn vorige huwelijk de huishouding voor het echtpaar had gedaan. Haar moeder trok bij het echtpaar in. Stoppelsteen overleed in 1976, zijn vrouw overleefde hem tot 1999, waarna het huis - na 67 jaar! - werd verkocht. Geen boog en boiler De huidige bewoners, pas de derde eigenaren van het huis sinds 1932, houden de oude stijl van het huis zoveel mogelijk in ere. Beneden zijn nog originele plafonds en de sfeer herinnert aan de beginperiode. De eerste etage is onherkenbaar veranderd. De boog is weg en de ruimte waar vroeger de boiler hing is nu een kast. Alleen de schouw staat er nog wel. Foto's particulier bezit Met dank aan Joan van der Puijl-van Noppen en Yvonne Portos Minetti-Hes Exterieur en interieur in 2016 .'114

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 30