Van de redactie 4 'ww.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2016 Huizen zijn vergankelijk, ook mooie en monumentale. Gelukkig zijn er mogelijkheden voor bescherming en instandhouding. Bij bijzondere interieurs is dat veel moeilijker, zoals onlangs nog bleek bij de verbouwing van de mooie Jugendstil-villa aan het begin van de Mollaan, waarbij onder meer een authentiek trappenhuis sneuvelde. Gelukkig groeit de belangstelling voor monumentale interieurs, getuige bijvoorbeeld het verdienstelijke werk van de Stichting Historische Interieurs in Amsterdam. En getuige het thema van deze editie van Ons Bloemendaal. Wij mochten voor u een kijkje nemen in een aantal belangwekkende interieurs, met dank aan de gastvrije en zorgzame bewoners. Een uitzonderlijk geheel van huis, inrichting en tuin vonden we in 'De Kroft', en, eveneens in Aerdenhout, in 't Sant. Ook heel verrassende elementen hebben we aangetroffen. In een Aerdenhoutse woonkamer bevindt zich nagelvast een enorm kunstwerk van Anton Heyboer en in de Bloemendaalse villa 'Vijverhof' een bibliotheek van Hildo Krop en een plafondlamp van Gerrit Rietveld. Verdwenen huizen kunnen ook sporen nalaten: lees over de lotgevallen van het Aeolian Organ uit 'Kareol', gelukkig gespaard en nu onder de hoede van het Amsterdamse Pianolamuseum. Van de gesloopte Bloemendaalse villa 'Duinhoeve' is een prachtige fotoserie bewaard gebleven, een ware historische sensatie voor wie daar een zintuig voor heeft. Gelukkig hebben bewoners van iets bescheidener huizen, zoals de boekhouder Stoppelsteen aan de Kastanjelaan, ook de behoefte gevoeld hun gekoesterde bezit op de gevoelige plaat vast te leggen. Voor een geheel ander perspectief bevelen we graag het mooie sonnet van Gerrit Achterberg op pagina 2 in uw aandacht aan. De redactie Paulanha van den Berg - Diamant, Marie-Christine Marres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde In de keuken van Villa Duinhoeve De achterzijde zoals die zich nu vanuit de tuin vertoont. Gert Jan van Setten Een prachtig voorbeeld van een Gesamtkunstwerk biedt de Aerdenhoutse villa 'De Kroft, Den Texlaan 15. De bekende architect A.P. Smits (1881 - 1957) ontwierp huis, interieur en tuin in 1917 als woon- en werkruimte voor zichzelf en zijn gezin. Uit alles blijkt dat hij er zijn ziel in heeft gelegd. Een gelukkkige, lieflijke droom

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 4