Aeolian Pipe Organ van Villa Kareol in Pianolamuseum LÏÈUiiiiJ www.onsbloemendaal ^"llSsfSÏ V IV*? De muzieksalon van Villa Marie-Christine Marres Her en der verspreid over het Pianolamuseum aan de Westerstraat 106 te Amsterdam zijn pijpen, speeltafel, windladen, balgen en andere onderdelen opgeslagen van het Aeolian Pipe Organ. Zij horen tot de weinige tastbare herinneringen aan de in 1979 gesloopte Villa Kareol in Aerdenhout. Als het aan conservator Kasper PJ. Janse ligt is het slechts een kwestie van tijd voordat er uit dit voor Nederland zo unieke orgel weer muziek zal klinken. www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2016 Villa Kareol rond 1914 Villa Kareol was het grootste huis dat in de twintigste eeuw voor een particulier werd gebouwd. Opdrachtgever was Julius Carl Bunge, een zeer vermogend graanhandelaar uit Amsterdam en groot liefhebber van de opera's van Wagner. De in 1911 voltooide villa was een Gesamtkunstwerk in de stijl van Wagner, gewijd aan Bunges favoriete opera Tristan und Isolde. De naam Kareol verwijst naar de burcht van Tristan, en zowel aan de binnen- als buitenmuren bevonden zich tegeltableaus die verwezen naar scenes uit deze opera. In het Gemeentehuis van Bloemendaal zijn nog enkele van die tableaus te vinden. Aeolian Pipe Organ uit Amerika Bunge wilde niet alleen dat zijn villa de sfeer van Wagner zou ademen, maar ook dat diens grote werken in vol ornaat in zijn huis zouden klinken. Om te allen tijde van zijn geliefde muziek te kunnen genieten, bestelde J.C. Bunge in 1910 een Aeolian Pipe Organ in de Verenigde Staten. In 1883 had The Aeolian Company een instrument ontwikkeld dat niet alleen met het klavier (het toetsenbord van een piano of een orgel), maar ook met behulp van geperforeerde rollen bespeeld kon worden. Zo werd het lang voor de grammofoonplaat mogelijk om thuis naar belangrijke werken te luisteren. In 1897 werd het tevens mogelijk om deze technologie bij de bouw van orgels toe te passen. Zo ontstond het Aeolian Pipe Organ, 'the home orchestra of the twentieth century' Deze zeer omvangrijke en kostbare instrumenten konden alleen door de allerrijksten worden aangeschaft. Zij hadden immers het kapitaal en de ruimte om een dergelijk orgel te huisvesten. In de Verenigde Staten zijn tot de crisisjaren 350 van deze Pipe Organs verkocht. In West Europa zijn er tot de eerste Wereldoorlog meer dan honderd in Engeland aangeschaft, rond de tien in Frankrijk en Duitsland en slechts twee in Nederland waarvan het orgel in Kareol, met zijn dertien registers (orkestrale stemmen) en een metallofoon (hiermee werden de klanken van een harp gespeeld) het grootst was. Later werd het zelfs nog uitgebreid met twee registers en een klokkenspel. Orgelkamer en muzieksalon In Villa Kareol stond het orgel in de speciaal op maat ontworpen orgelkamer, het pijpenfront bevond zich in de direct aan deze kamer grenzende muzieksalon. Hier stond ook de speeltafel, verbonden aan het orgel door middel van elektrische overbrenging. De speeltafel was VWtJk to

Ons Bloemendaal | 2016 | | pagina 8