Willem Philip Kops: verlicht, veelzijdig en vermogend 10 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2017 Wildhoef rond 1965 met de gebogen uitbouw. De putti prijken nog op de daklijst, de figuurtjes, stellen de jaargetijden voor en zijn nu binnen te zien. gehad en dat juist aan de oostzijde pas later een stuk is bijgebouwd. We moeten ons Van Valkenburgs buitenplaats dus wèl voorstellen als een rechthoekig blokje, ongeveer zoals door Jacob de Vos ca. 1790 (zie afbeelding) schetsmatig getekend, maar dan wat verder van de weg af dan het huidige huis. Hoe dan ook, de boerenwoning uit de 17e eeuw was inmiddels tot een echte buitenplaats gepromoveerd. Maar het kon nog een stuk rianter. Johanna en Willem Philip Kops (1783-1805) Over de Kopsen wordt elders in deze aflevering verteld. Hier gaat het slechts om de ingreep in het huis door Willem Philip in de jaren '90. Daartoe wendde hij zich tot de Amsterdamse stadsbouwmeester Abraham van der Hart. In diens kielzog volgde ook de stadsbeeldhouwer Anthony Ziesenis. Wildhoef werd deze keer niet alleen opnieuw groter, maar voor het eerst ook architectonisch naar een hoger niveau getild. Van der Hart ontwierp een vernieuwde westvleugel, viermaal zo lang als diep en midden daarachter een precies vierkant blok met een nieuwe oostbeuk. De tuinvleugel had zeven vensters, de oost fagade vijf. Een aantrekkelijke suggestie van de genoemde bouwhistorici is, dat de parterre van de westvleugel als galerij voor Kops' kunstverzameling heeft gediend. Het vierkante blok en de verdieping zullen de woon- en dienstvertrekken hebben bevat. Verder bracht Van der Hart een aantal voor hem typerende stijlkenmerken aan. Vooral aan de westkant is daar nog veel van te zien. Te denken valt aan de dispositie met de rondbogige en rechte vensters, de sterk geprofileerde lijsten, de destijds moderne 'Franse' vensters, de decoratie van de bovendorpels in het middengedeelte en uiteraard het timpaan, dat elders behandeld wordt. De nazaten van Kops (1805-1936) en nadien (1836-heden) Na Kops' dood bleven zijn weduwe en enkele generaties van zijn nazaten het pand bewonen. Zo groot als het huis inmiddels was, op enig moment in de eerste helft van de negentiende eeuw is het toch nog eenmaal uitgebreid. Aan de noordoostkant kreeg het een zesde travee erbij en werd de westvleugel met een gebogen noordelijke uitbouw verlengd (de zuidelijke uitbouw is recent). Met deze aanbouwen gingen de classicistische proporties en de symmetrie, die Van der Hart had aangebracht, verloren. Vooral de noordzijde kreeg een rommelige structuur. Nadien zal er tot de dood in 1936 van de laatste verwante van Kops, Cornelia van Wickevoort Crommelin, niet veel wezenlijks aan het gebouw veranderd zijn. In 1936 begon een periode van leegstand en grove verwaarlozing, die bijna tot de ondergang van het huis heeft geleid. In 1950 volgde echter een externe restauratie. Het interieur werd aangepast aan de eisen van de nieuwe bestemming als bejaardentehuis. Aquarel naar een portret van Willem Philip Kops (1755-1805) van Charles Howard Hodges 1801(RKD) Gert Jan van Setten Het oude huis Wildhoef dankt zijn huidige vorm vooral aan één uitzonderlijke bewoner: de vermogende doopsgezinde Haarlemmer Willem Philip Kops (1755 - 1805). Hij was een fervent liefhebber van de beeldende kunsten, maar ook van literatuur en toneel, en daarnaast actief in de stadspolitiek en in de doopsgezinde gemeente. Het wereldberoemde schilderij 'Gezicht op Delft' van Johannes Vermeer, was in zijn tijd op Wildhoef te bewonderen. www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2017

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 10