De bezieling en de toewijding van Dankbaar misten hun uitwerking 1 24 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2017 De Keizersstraat stond in de jaren '20 van de vorige eeuw voor armoede, werkeloosheid, kinderrijke gezinnen en povere behuizing. De Amsterdamse kantoorbediende en evangelist-in-zijn-vrije-tijd W.F.G. Dankbaar trok zich hun lot aan en ging aan de slag om deze mensen een menswaardig bestaan te geven en ze tegelijkertijd de weg naar het christendom te wijzen. 'Dankbaar', zo werd hij genoemd en aangesproken, was employé bij de Cultuurmaatschappij der Vorstenlanden in Amsterdam en stak zijn vrije tijd in maatschappelijk werk, evangelisatie- en zondagschoolwerk ten behoeve van de bewoners van de Nieuwmarktbuurt. Zijn activiteiten waren voor een brede doelgroep bestemd doch droegen een Nederlands-hervormde signatuur. Voor de kinderen begon hij een zondagschool in het gebouw van de 'Kinderbewaarplaats', een christelijke bewaarschool, Keizersstraat 23. In dit verband mag niet onvermeld blijven dat in 1932 in dit gebouw het drie jaar eerder opgerichte Trenshuis*) werd gehuisvest: een joodse kleuterschool die het hoofd moest bieden aan de christelijke zendingsdrang onder joodse kleuters ('de jeugdige slachtoffers van té ijverige predikanten...') en hun ouders. Van een verband tussen de activiteiten van de hervormde kerk, c.q. Dankbaar, en de oprichting van het Trenshuis, is mij niets gebleken; het valt echter evenmin uit te sluiten. Voor de volwassenen werden religieuze bijeenkomsten georganiseerd in een niet-kerkelijke omgeving, om zo de drempel te verlagen. De sfeer waarin de bezieling en toewijding waarmee Dankbaar dit werk deed, misten hun uitwerking niet. Zijn activiteiten genoten grote belangstelling van de 'Keizersstraters', zoals ze gemakshalve genoemd werden. Dankbaar stortte zich erop en het kostte hem bijna zijn gezondheid. Dankbaar in Bloemendaal Op advies van de arts verhuist de familie Dankbaar in 1915 naar het rustiger en misschien gezonder Bloemendaal. Het gezin vestigt zich in het landhuisje Rijperweg 5 (architecten Roog en Van der Ban); beide zoons Wim en Jo gaan via de christelijke Bos en Duinschool naar het Christelijk Lyceum in Haarlem. Ook in Bloemendaal is Dankbaar weldra in de ban van het jeugdwerk en het maatschappelijk werk. Maar de Keizersstraters vergeet hij niet! Hij blijft diensten voor hen houden, en op donderdag 29 mei 1919, Hemelvaartsdag, reist een vijftigtal Keizersstraters, jong en oud, per spoor naar Bloemendaal. Op het Bloemendaalse station worden zij opgewacht door een deputatie van de Hervormde Gemeente. Gezamenlijk trekt men naar de hervormde dorpskerk aan het Kerkplein. Maar het blijft niet bij de kerkdienst: het wordt een echt dagje uit, en het blijft niet bij één keer. Tien jaar lang maakt de Bloemendaalse gemeenschap Hemelvaartsdag voor de Keizersstraters tot een groot feest! In Bloemendaal is iedereen er klaar voor. In de dorpskerk zijn de plaatsen voor de Keizersstraters gereserveerd. Ds. J.A. van Leeuwen gaat voor. Op Wildhoef weet Keetje Crommelin wanneer zij in actie moet komen. Tuinbaas Joh. Meij heeft alles in de oranjerie, in de tuin en in het bos in gereedheid gebracht. Zijn vrouw www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2017 25 Het gezin van tuinbaas Meij van Wiidhoef; v.i.n.r. moeder Anna, Daatje, Anna, Piet, vader Johan, Jan en Henk Dr. M.J.A.de Vrijer Anna Meij-Croes en hun kinderen Piet, Henk, Anna, Daatje en de kleine Jan staan ook klaar voor het bezoek van de Amsterdammers. De een roert de soep, de tweede zet de banken klaar en de ander harkt de paden of smeert het brood. Iedereen kent zijn taak. Soms wordt het Kopje bezocht, het Pannenkoekenhuisje of het Bloemendaalse Bos. En altijd speelt het landgoed Wildhoef een centrale rol in de organisatie: na de kerk wordt koffie gedronken, of de lunch geserveerd, er is soep en juffrouw Crommelin heeft aandacht voor de mensen. Twee keer, in 1927 en 1928, werd, met medewerking van Bloemendaalse autobezitters, een tochtje per auto gemaakt langs Bloemendaals dreven. Via een oproep in de krant meldden zich voldoende Bloemendaalse autobezitters (er waren toen ongeveer 100) om de Keizersstraters te verrassen met een autorit. Voor veel gasten zal dat de eerste keer zijn geweest, en ze genoten er enorm van. Organisatiecomité De organisatie van deze Hemelvaartsdagen voor de Keizersstraters, van 1919 tot 1928, stond vanzelfsprekend onder leiding van de heer Dankbaar. Hij liet zich bijstaan door een organisatiecomité, waarin de Hervormde Kerk van Bloemendaal, mejuffrouw Van Wickevoort Crommelin en haar eerder genoemde tuinbaas Meij en zijn familie een vooraanstaande rol speelden. Voor de kerk was - uiteraard - de dominee de bindende figuur. Dat was het eerste jaar ds. J.A. van Leeuwen en in de drie daarop volgende jaren dr. M.J.A. de Vrijer. De Vrijer was predikant in Bloemendaal van 1920-1923. Hij vertrok naar Amsterdam en werd de dominee van de Oude Kerk, midden in het 'Keizersstraatgebied'. Hij deed veel voor de bewoners van de wijk die aan zijn zorg was toevertrouwd. Daarnaast was hij een begenadigd spreker en een bekend auteur van theologische publicaties. Zijn laatste jaren bracht hij door in het Heemsteedse zorgcentrum 'Kennemeroord' In 1923 werd hij in Bloemendaal opgevolgd door de populaire ds. J.C. van Dijk, die de Keizersstraterstraditie voortzette tot 1928. Dankbaar bleef aanvankelijk in Bloemendaal wonen, na de Rijperweg 5 op Brederodelaan 15; de familie woonde ook enkele jaren in de Zaanenstraat in Haarlem. In deze periode werkte Dankbaar ondermeer voor de lokale kerk in Haarlem-Schoten. In Bloemendaal was Dankbaar de motor achter de totstandkoming van het Jeugdhuis aan de Donkerelaan (nu Dorpshuis) en van het bejaardenhuis Wildhoef, dat vlak voor de Tweede Wereldoorlog voltooid werd. Ook in Bloemendaal hield hij zich bezig met jeugdwerk, sociaal-maatschappelijk werk en catechese. Dankbaar overleed in 1939. Zijn twee zoons Wim en Jo studeerden beiden theologie. Jo werd predikant. Wim werd ook predikant en later hoogleraar; hij huwde de Bloemendaalse Anneke Beekman, Ohel HaJeladiem een tent van de kinderen Bronnen: Amsteiodanum, maandblad voor de kennis van Amsterdam, januari 1949. MJ.de Vrijer-Struijs, Dertig jaar domineese. (Den Haag 1950). Jaarboek van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden, 1941

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 24