Villa Wildhoef: de recente uitbreiding Het lijkt of er nu twee koetshuizen staan Gesprek met Yske Braaksma, architect en Jos Drion, directeur-eigenaar Rijksmonument Villa Wildhoef is recent uitgebreid met twee vleugels in neoclassicistische stijl, in opdracht van de huidige eigenaar, Fleurage Residences. In mei 2016 zijn tien nieuwe appartementen opgeleverd, waarmee de capaciteit van het tehuis is verdubbeld. www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2017 27 Villa Wildhoef na de uitbreiding (foto Wim Hanenberg) Paulanha van den Berg e uitbreiding is gerealiseerd door Collo Architecten, Santpoort. Projectarchitecten zijn Yske Braaksma samen met Edwin Ames en de opdrachtgever is Jos Drion. Als (restauratie-) architect en medeoprichter van Braaksma Roos Architectenbureau is Braaksma al vijfendertig jaar betrokken bij villa Wildhoef. Drion is na een opleiding aan het Koninklijk Conservatorium, een hogere managementstudie en directiefuncties, samen met zijn vrouw Karien Sanders, directeur-eigenaar van Fleurage. Prettige bijkomstigheid is dat hij bij gelegenheid de bewoners verrast met een pianorecital. Zorgvilla en nieuwbouw Drion en Braaksma vertellen dat het oorspronkelijke plan voor de nieuwe appartementen een gesloten carré behelsde, maar de gemeente wilde twintig jaar terug hiervoor geen toestemming geven. Het herstellen van de zichtlijn vanaf de Villa naar verzorgingshuis Wildhoef/Aelbertsberg werd tien jaar geleden door Drion geopperd en is toen een van de doorslaggevende argumenten geweest om een vergunning tot uitbreiding te verlenen. De twee nieuwe vleugels zijn in historiserende stijl gebouwd. Het lijkt of er nu twee koetshuizen staan, zoals bij veel buitenplaatsen gebruikelijk was in de tijd dat Wildhoef ontstond. Voor een modern functionalistisch ontwerp is niet gekozen. Fleurage is een commerciële instelling en een strakke nieuwbouw zou bij de bejaarde clientèle waarschijnlijk niet in de smaak zijn gevallen. Naar onze mening is de toevoeging alleszins geslaagd, mede door de zorgvuldige maatvoering. De wegenstructuur en de binnentuin zijn intact gelaten. Drion zou graag de oude ingang aan de Donkerelaan in ere herstellen, maar daar is de directie van het belendende Zorgcentrum Wildhoef nog niet voor te vinden. Sinds 1955 wordt de Villa bewoond door senioren. Er was toen geen gerichte, persoonlijke zorg. Het eten werd afgeleverd en de ouderen zorgden min of meer voor zichzelf. Dat is nu wel anders. Binnenkort wordt een volwaardig restaurant met vijftig zitplaatsen gerealiseerd, en de bewoners kunnen vierentwintig uur per dag een beroep doen op het zorgteam. Bouwhistorie De bouwgeschiedenis van het hoofdgebouw is elders in dit nummer belicht (zie pag. 6). Na de ingrijpende verbouwing door de bekende architect Abraham van der Hart aan het einde van de achttiende eeuw, werden aan het begin en aan het einde van de vorige eeuw kwartronde vleugels toegevoegd aan de tuinkant, de laatste, aan de zuidzijde, door Braaksma. De uitvoering van het meest recente project is gedaan door Collo Architecten waarvan Braaksma mede eigenaar is. Oorlogsjaren Tijdens de tweede wereldoorlog was op het landgoed een Luftkommando en een Kommandantur van de Wehrmacht ondergebracht; de villa werd onder meer bewoond door een Duitse generaal, die haar in redelijke staat heeft achtergelaten. Dat kan niet gezegd worden van de 'Stormschool Bloemendaal' die van 1945 tot 1949 het landgoed benutte, en de villa in uitgewoonde toestand achterliet. Een grondige restauratie onder leiding van de Haarlemse architect Broertjes bracht de zaak weer in het gerede. Heden De eerste plannen voor de uitbreiding van Fleurage Residences dateren van 2007. Na tien jaar is het project afgerond en is een van de mooiste buitenplaatsen van Bloemendaal verrijkt met een cultuurhistorisch verantwoorde uitbreiding gecombineerd met goed gebruik van gebouw en ruimte.

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 26