Inhoud Een meedogend juffertje spreekt de vinkjes aan Hoe wordt ge, onnozel dier, verrast door list; daar honderd schelle keelen, gewend aan slavernij, zo zielverrukkend kweelen, en vogelaar uw vlugt belaagt: hoe past 't naauwkeurig oog, van waar gij komt gedreeven, Door 't Zuidewindje aangevoerd, Wijl vog'laar, vol verlangen, loert Op wat geboomt' gij u al hupp'lend zult begeeven: Gij, onbewust van 't net voor u gespreid, daalt neer; Maar ach! Hoe streelt de lust de zinnen; Gij vindt op 't onverwagtst, 't geen u haast zal verwinnen, En springt van tak op tak vernoegt vast op en neer; Het aangenaam gezang en spijs mag u bekooren; Maar daar ge neervalt op de baan' Doet vogelaar verblijd de netten overslaan; Dan hebt ge uw vrijheid, ja uw leven zelfs verlooren. Geertruid van Cleijnenberg (uit het vinkenjournaal van Mattheus van Valkenburg, ca. 1740) Mannetjes vink. COVER: Wildhoef na de laatste grote verbouwing in de eerste helft van de 19e eeuw (afbeelding op fichesdoos in particulier bezit) www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2017 3 6 Wildhoef van boerenwoning tot buitenplaats Niet alle geheimen van het oude pand zijn thans al ontraadseld. In deze bijdrage worden de voorlopige resultaten van de naspeuringen in het huis zelf en in de geschreven bronnen gepresenteerd in de vorm van een chronologische behandeling van het pand door de eeuwen heen. Peter van der Eerden 11 Willem Philip Kops: verlicht, veelzijdig en vermogend Het oude huis Wildhoef dankt zijn huidige vorm vooral aan één uitzonderlijke bewoner: de vermogende doopsgezinde Haarlemmer Willem Philip Kops. Hij was een fervent liefhebber van de beeldende kunsten, maar ook van literatuur en toneel, en actief in de stadspolitiek en in de doopsgezinde gemeente. Gert Jan van Setten 14 Een vinkfanaat op Wildhoef Vooraleer deze oude vinkenbaan in 1787 aan de eigendommen van Willem Philip Kops wordt toegevoegd, zijn daar al duizenden vinkjes geslagen, eerst door Henry Samuel Crommelin, later door zijn aangetrouwde kleinzoon Mattheus Willem van Valkenburg. Gert Baeyens 26| Villa Wildhoef: de recente uitbreiding Rijksmonument Villa Wildhoef is recent uitgebreid met twee vleugels in neoclassicistische stijl, in opdracht van de huidige eigenaar, Fleurage Residences. In mei 2016 zijn tien nieuwe appartementen opgeleverd, waarmee de capaciteit van het tehuis is verdubbeld. Paulanha van den Berg Verder in dit nummer Van de redactie Uitnodiging voorjaarslezing Eendracht en bedaarde liefde: het timpaan van Wildhoef, Peter van der Eerden Myne engelieve Kops, Gert Jan van Setten Tien jaar Keizersstraters in Bloemendaal, Gert de Kruif Hier woonde...Gerard Vissering, M.M.G. Fase Jaarverslag 2016, Marion van Bussel Stand van zaken, Bestuur Donateurs enquête Plus en min Activiteiten OproepReactieMededelingen Colofon

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 2