Jaarverslag 2016 30 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2017 Marion van Bussel Ons Bloemen daal Terugblik Het afgelopen jaar vroegen bouwprojecten, het groen in de gemeente, gemeentelijke plannen en andere zaken volop onze aandacht. Onze deelname aan diverse participatie- en focusgroepen was tijdrovend, maar zinvol. Ook volgden wij een aantal beleidsnota's van de gemeente zoals de landgoederennota en de discussie over hekken en hagen. Om beter zicht te krijgen op de mening van onze donateurs over het tijdschrift en over het werk van onze stichting hielden wij een enquête waarvan de resultaten in dit nummer te vinden zijn. De respons laat zien dat veel donateurs de Stichting Ons Bloemendaal een warm hart toedragen. Tijdschrift Ook dit jaar bleken heden en verleden van de gemeente Bloemendaal weer een onuitputtelijke bron van inspiratie te zijn voor de redactie. Er verschenen vier afleveringen van ons tijdschrift - twee algemene en twee themanummers - vol boeiende artikelen en fraaie illustraties. Het voorjaarsnummer had als thema schandaal in Bloemendaal en het najaarsnummer ging over interieurs. Adviseurs en commissies Naast onze adviescommissie, activiteitencommissie, kascommissie, boekencommissie, en groencommissie, kregen we er dit jaar nog een commissie bij. Het is de archiefcommissie die ons heeft geholpen met het ordenen en inventariseren van ons archief en onze documentatie en nu bezig is met het plaatsen van ons boekenbezit op de website. Onze kring van deskundigen werd uitgebreid met praktijkarcheoloog Theo Nieuwenhuizen die ons gaat adviseren over de bodemschatten in onze gemeente. Monumentenzorg en de bescherming van het cultureel en natuurlijk erfgoed Op advies van de groencommissie dienden we ook dit jaar weer diverse zienswijzen en bezwaarschriften in tegen de voorgenomen kap van bomen. Verder dienden wij een zienswijze in met betrekking tot de herstructurering van de gronden bij de sportvelden aan de Brederodelaan. Wij steunden het burgerinitiatief voor de herplant van bomen bij het meertje van Caprera en stuurden een reactie op de herplantlijst en de kap- en rooilijst van de gemeente. Tenslotte vroegen wij de gemeente om op de locaties die zijn aangewezen voor sociale woningbouw rekening te houden met het bestaande groen. In 2016 presenteerde de gemeente de landgoederennota. Wij hebben een uitvoerige visie hierop gegeven die onder andere inhoudt dat wij een genuanceerdere en meer individuele benadering van de ontwikkelingsmogelijkheden op de landgoederen zouden willen zien dan in de nota wordt voorgesteld. Met projectontwikkelaar Cobraspen spraken wij verschillende malen over de plannen voor het Reinwaterpark (het vroegere PWN terrein). Kort na de jaarwisseling is een participatietraject gestart waar wij als Stichting Ons Bloemendaal aan deelnemen. De bedoeling van het participatietraject is te komen tot een Stedenbouwkundig Plan(SP) dat alle belanghebbenden ondersteunen. Het streven van de ontwikkelaar is het SP voor de zomer aan de gemeenteraad aan te bieden. Stichting Ons Bloemendaal had zitting in de focusgroep, het participatietraject voor de ontwikkeling van Park Vogelenzang (het GGZ terrein in Bennebroek). Wij hebben de bijeenkomsten hiervan als zeer constructief en informatief ervaren. Inmiddels is het SP gereed en, als u dit leest, Ons Bloemendaal Ons Bloemendaal waarschijnlijk al goedgekeurd door de gemeente. Stichting Ons Bloemendaal heeft zich intensief beziggehouden met de plannen voor de nieuwbouw op het terrein van de Vijverwegkerk in Bloemendaal. Na de bijeenkomsten van de klankbordgroep volgde een aantal denktankbijeenkomsten in aanwezigheid van de ontwikkelaar en de architect. Het oorspronkelijke ontwerp met vier woonlagen vonden wij qua architectuur en volume niet passend in de omgeving. Het nieuwe ontwerp omvat drie woonlagen en is voor ons acceptabel. Wij dienden een bezwaarschrift in tegen de naam en de wijze van belettering van Natuurbrug Zeepoort. De naam vonden wij niet passend, maar vooral de prominente wijze waarop de letters op het fraaie ontwerp zouden worden aangebracht vonden wij storend. Wij hebben onze bezwaren toegelicht bij provincie en gemeente en tenslotte ons bezwaarschrift ingetrokken omdat dit anders tot grote vertraging zou kunnen leiden. Wel hebben wij ons standpunt kenbaar gemaakt aan de Commissie voor de Ruimtelijke Kwaliteit met het verzoek of zij hun advies willen aanpassen. In de Dr. D. Bakkerlaan in Bloemendaal zal op de plaats van garage Schilder een appartementengebouw verrijzen van drie woonlagen conform de huidige hoogte. Wij volgen de ontwikkelingen en hebben nauw contact met de Stichting Woongenot Bakkerlaan. Ook andere bouwplannen trokken onze aandacht zoals: de afbraak en nieuwbouw van Iepenhove, de nieuwbouw op het terrein van Wildhoef en de afbraak en nieuwbouw van complex Kweekduin aan de Bloemendaalseweg. Samen met de gemeente heeft Stichting Ons Bloemendaal de KPN benaderd in een poging de lelijke kabelverdeelkast die precies voor de monumentale toegangskolommen van het Kinheimpark staat, te laten verplaatsen. Helaas bleek dit te kostbaar maar de KPN heeft de kast donkergroen geschilderd waardoor hij nu minder opvalt. Opnieuw bleek dat beeldbepalende panden zonder monumentale status in onze gemeente vogelvrij zijn! Zo werd de villa aan de Lonbar Petrilaan 20 gesloopt en vervangen door nieuwbouw. Voor panden zonder monumentenstatus hoeft namelijk geen sloopvergunning te worden aangevraagd. Wij zullen het komend jaar veel aandacht aan dit onderwerp besteden. Projecten Dit jaar werd de luidklok op het Pannekoekenhuisje bij het Bloemendaalse Bos geplaatst. Onze stichting droeg hieraan 2500,- bij. Het boek over het Huis te Vogelenzang en de familie Barnaart door Martin Bunnik is door de Stichting Ons Bloemendaal uitgegeven en gesteund met een bedrag van 1000,-. De feestelijke presentatie was 18 mei op het Huis te Vogelenzang. Op 29 september werd op landgoed Leijduin de gerestaureerde grenspaal van de familie Van Loon teruggeplaatst. Ons Bloemendaal initieerde en bekostigde dit project voor een bedrag van 484,-. Aan de restauratie van de zogenaamde Borskihut op Elswout droegen wij 500,- bij. Voor de restauratie van het Metaheerhuisje op de Joodse begraafplaats in Overveen schonken wij 250,-. Jaarvergadering Op 19 april werd de jaarvergadering gehouden, bezocht door ca. 75 donateurs. Na de toelichting op het jaarverslag door de secretaris, nam de Ons Bloemendaal SchÜknfcotttii en andere ld ei ut' zelfs a mi i tj c H Minstens il'rie tarderd hiihcn bmnnic dc HanrtemK iirdutrtt Huil Turn lya n dc ijciri«n[f Blcvnirluimd Dc Vóoiddm >-rL-ntfi- rmfliclij-:

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 30