Excursies Ons Bloemendaal Rondleiding Tiltenberg in Vogelenzang Architectuurfietstocht Vogelenzang en Bennebroek Wandeling Landgoed Schapenduinen Rondleiding Joodse Begraafplaats www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2017 Ook dit jaar organiseert Ons Bloemendaal weer een aantal excursies voor haar donateurs. Zie voor alle praktische informatie zoals verzameltijden en verzamelpunten de ingesloten activiteitenkalender en de website. In verband met de grote belangstelling krijgen personen die niet eerder hebben deelgenomen aan een activiteit voorrang. Zondag 2 april 2017 Op De Tiltenberg te Vogelenzang was tot twee jaar geleden het grootseminarie voor het bisdom Haarlem- Amsterdam gevestigd. Hier studeerden ook seminaristen uit het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Rotterdam. Na de verkoop van het bisschoppelijk paleis te Haarlem is het seminarie verhuist naar Heiloo en is De Tiltenberg nu de plek geworden voor de curie van het bisdom en biedt het nog steeds onderdak aan de filosofisch- theologische opleiding Sint Bonifatius. De rector van dit centrum ontvangt ons zondagmiddag met koffie en zal ons daarna een rondleiding geven over de begane grond van het hoofdgebouw en de kapel. Als het weer het toelaat maken we vervolgens een wandeling door de geaccidenteerde tuin die gedeeltelijk is gelegen op de laatste duinenrij. We sluiten de wandeling af met koffie of thee in het hoofdgebouw. www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2017 37 o.l.v. Gert Jan van Setten Zondag 21 mei 2017 Dit voorjaar gaan we naar het 'diepe zuiden' van onze gemeente, naar Vogelenzang en Bennebroek. We fietsen via de historische buitenplaatsen Leyduin en Huis te Vogelenzang naar het dorp Vogelenzang. Vervolgens passeren wij het complex 'de Geestgronden' van architect A.T. Kraan in ambachtsheerlijkheid Bennebroek. We bekijken dan de Hervormde Kerk van architect P. Post en andere architectonische monumenten in Bennebroek. De tocht duurt tot ca. 14:00 uur, dus dit jaar zal het wat langer fietsen zijn dan voorgaande jaren. Woensdag 21 juni 2017 Dit landgoed waarvan de vroege historie al teruggaat naar de 12de eeuw, werd eerst in 1930 bebouwd met een landhuis, thans Rijksmonument, naar het ontwerp van de architect W. Hamdorff, die ook het Singer Museum in Laren ontwierp. Toen "Schapenduinen" door de familie De Jong werd aangekocht had het huis jarenlang gediend als o.a. jongensinternaat en tehuis voor verstandelijk gehandicapte kinderen en verkeerde het in zeer verwaarloosde staat. Zowel huis als tuin zijn helemaal opgeknapt. De eigenaar zal ons zelf rondleiden op dit lommerrijke landgoed en vertellen over de geschiedenis van het gebied. We sluiten de wandeling af met een glaasje wijn in de tuin. o.l.v. Joan Patijn en Paulanha van den Berg Zondag 20 augustus 2017 In 1797, tijdens de Franse tijd, ontstond een afsplitsing binnen de Amsterdamse Hoogduitse Joodse Gemeente en werd 'Adath Jessurun' opgericht met een eigen begraafplaats in Overveen.Dit rijksmonument is de oudste begraafplaats in de gemeente Bloemendaal en is een van de eerste uitingen van de emancipatiebeweging van het Nederlandse jodendom. De toegangspoort en de muren zijn recentelijk gerestaureerd, het Metaheerhuisje is in onderhoud. Met bijzondere grafstenen zoals van rabbijn Graanboom, bankier en politicus Wertheim en president van de Hoge Raad Visser is deze sfeervolle begraafplaats een bezoek waard.

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 36