Dr. Lizzy van Dorp (1872-1945) de eerste vrouwelijke jurist en econoom 10 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2017 Afb. 2. Het wapen van Bloemendaal met barensteel Afb. 3. Het wapen van Tetterode in negatief vermoedelijk nog gerenoveerd, maar daarna horen we niets meer over het huis tot het bericht in de Informacie dat Willem van Bloemendaal het in 1514 in bezit heeft. Het archief van Brederode zou ons hebben kunnen vertellen wat er in de tussenliggende 105 jaren met het huis is gebeurd. Maar helaas zijn deze archieven over de ambachtsheerlijkheid Aelbertsberg verloren gegaan. Ik kon binnen de familie van Bloemendaal in die 105 jaren geen aanwijzing vinden die een eerdere van Bloemendaal dan Willem verbindt aan Aelbertsberg of Kennemerland. Willem echter was getrouwd met de Kennemerse Maria van Adrichem, die als bruidsschat ondermeer een leen in Schermer meebracht. Zoals we al eerder zagen was zij een nicht van Walraven II van Brederode. Mogelijkerwijs kwam via haar en haar relatie met Brederode het Huis Aelbertsberg bij Willem. De erfenis van hun jongste zoon Frans van Bloemendaal bestaat ondermeer uit de kapelrie die gesticht is door de erven van Arnout van Adrichem, en het Huis Aelbertsberg. Zouden beide uit de moederlijke boedel komen? Het moet ook Frans zijn geweest die het Huis Aelbertsberg tot het Huis te Bloemendaal heeft omgedoopt. Zijn vader, Willem, was immers tevens in het bezit van het huis te Bloemendaal vlak bij Vianen. En twee huizen met dezelfde naam aanduiden is niet erg logisch. De oudere broer van Frans, Willem, erfde het Vianense huis. Frans zelf had dus alle ruimte om zijn Aelbertsbergse huis 'Huis te Bloemendaal' te gaan noemen waarmee hij misschien zijn ambitie liet blijken. In ieder geval wordt het huis na 1536 geregeld aangeduid met het Huis te Bloemendaal, wat in 1813 leidt tot de gemeentenaam. Bloemendaal als gemeentenaam moest er ook een gemeentewapen bepaald worden. Meestal werd er gekozen voor de naam en het wapen van de voormalige heerlijkheid. Bennebroek is daar een prachtig voorbeeld van. Voor Bloemendaal is de keuze toen gevallen op een afgeleid wapen van de familie van Tetterode, omdat deze Haarlemse familie geruime tijd het gebied van Overveen in onderleen heeft gehouden. Pas in 1968 is door de Hoge Raad van Adel het huidige, heraldisch verbeterde gemeentewapen vastgesteld: het wapen Tetterode in negatief (afb. 3). Maar stel je eens voor dat de vroegere besturen van de gemeente dezelfde kennis over de familie van Bloemendaal hadden als die wij nu hebben. Dan hadden ze wellicht zomaar kunnen kiezen voor het wapen hier rechts als gemeentewapen. Het toont het wapen Bloemendaal met de barensteel, die meteen een aardige verwijzing oplevert naar de familie van Brederode. Zij hebben immers 350 jaar het grondgebied van Bloemendaal bestuurd. Met deze keuze zou het gemeentewapen in historische verband komen te staan met de naam van de gemeente: allebei echt Bloemendaal. Graag spreek ik mijn dank en waardering uit voor de aanmoediging, hulp en kritiek die ik van Joan Patijn - Bijl de Vroe en Lieuwe Zoodsma mocht ondervinden tijdens het onderzoek en bij het schrijven van dit artikel. Dit artikel kunt u inclusief noten (waarvan enkele met digitale verwijzing) terugvinden op de website www.onsbloemendaal.nl De voorgaande alinea bevat enkele speculaties, bij gebrek aan historisch feitenmateriaal. Ik vind het aardig daar nog een veronderstelling aan toe te voegen: nadat in 1813 gekozen was voor de naam Over de auteur: Ruud Nederveen was van 1 juli 2009 tot 1 maart 2015 burgemeester van Bloemendaal. Hij bestudeert sinds 1980 uit liefhebberij de geschiedenis van de Nederlanden in de late middeleeuwen. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2017 Getekend portret van Lizzy van Dorp door Thérèse Schwartze Martin M.G. Fase Toen in 1922 Curatoren van de Landbouwhogeschool Wageningen dr. E.C. ('Lizzy') van Dorp voordroegen als hoogleraar staathuishoudkunde hield de partijloze maar met de CHU sympathiserende minister van landbouw, H.A. van IJsselsteyn, haar benoeming tegen. Hij wenste geen strijdlustige juffrouw als hoogleraar.

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 10