Een degelijke autodidact Leven en werk van architect Andries de Maaker - Deel II Ansichtkaart van het Eerste Christelijk Lyceum, tweede ontwerp dat daadwerkelijk uitgevoerd is 20 www.onsbloemendaal.nl r. 2 zomer 20 Gert de Kruif In ons laatste winternummer (2016 nr.4) heeft u kennis kunnen maken met de selfmade architect Andries de Maaker (1868 - 1964). Behalve enkele karakteristieke landhuizen en villa's bouwde hij in onze omgeving ook kerken, scholen en huizen in alle soorten en maten. Veel van wat hij ontwierp lijkt de tand des tijds te gaan doorstaan, en niet alleen door de degelijkheid van de constructie. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2017 21 Eerste ontwerp voor het Eerste Christelijk Lyceum aan de Zuider Emmakade, Haarlem Door De Maaker gebouwde objekten die vrijwel iedereen kent in deze regio zijn het Eerste Christelijk Lyceum (1925) aan de Zuider Emmakade, bezocht door veel Bloemendalers, en de Wilhelminakerk (1921) aan de Gedempte Oude Gracht 61, beide in Haarlem. Het 'Christelijk Lyceum' had al geschiedenis geschreven voordat de eerste steen gelegd was. De Maakers eerste ontwerp, pompeuzer dan de huidige school, viel in de smaak bij de opdrachtgever en aanvankelijk ook bij de financier, het Ministerie van Onderwijs Wetenschappen. Totdat er, door de nood der tijden, bezuinigd moest worden: het budget werd gekort met 25%. Het resultaat, strakker en soberder, heeft er allerminst onder geleden. Vier jaar eerder was de Wilhelminakerk opgeleverd, in opdracht van de Gereformeerde Kerk van Haarlem. Nu is het gebouw in gebruik bij de Nederlands Gereformeerde Kerk. Het interieur van het gebouw is bijzonder omdat het gewelf, ondanks de grote overspanning, niet wordt gesteund door pilaren. Na deze kerk in Haarlem heeft Andries de Maaker een enigszins vergelijkbare kerk gebouwd in Hilversum, de Zuiderkerk (1923). Ook dit was een gereformeerde kerk. De Hilversumse Zuiderkerk is nu in gebruik bij een evangelicale gemeente, zodat de gevreesde sloop- en supermarktplannen van de baan zijn. De Maaker was overigens zelf als kerklid intensief betrokken bij de gereformeerde Opstandingskerk aan de Koediefslaan in Heemstede, waar ds. A. Dondorp destijds predikant was. Het speet De Maaker dat niet hij de opdracht kreeg de Opstandingskerk te ontwerpen, maar de collega's De Bruin en Jonkheit uit Heemstede. Scholen Het Christelijk Lyceum is niet de enige school geweest die Andries tot stand bracht. In de jaren twintig was hij lid van het bestuur van de 'Vereeniging Groen van Prinsterer voor Gereformeerd Lager Onderwijs te Haarlem'. In die hoedanigheid bemoeide hij zich met de bouw van scholen van 'Groen'. Hij was, in opdracht van het bestuur, de architect van de in 1929 geopende Aeneas Mackayschool, Zomervaart 170 in Haarlem. In het front van de school is dat van het Christelijk Lyceum herkenbaar. De school is eind jaren negentig van de vorige eeuw afgebroken. De daar gebouwde appartementen volgen de contouren van de voormalige school. Door de sterke groei van de stad Haarlem in de jaren twintig, ontstond ook in Haarlem-Schoten behoefte aan een gereformeerde school. Op een terrein aan de Ambachtstraat kon de volgende 'Groen'-school gebouwd worden. Hiervoor maakte Andries de Maaker de eerste schetsontwerpen, doch hij trok zich al gauw terug als architect omdat hij als bestuurslid de handen vrij wilde hebben. Het ontwerpwerk en de begeleiding van de bouw zijn overgedragen aan architect J. Verhagen uit Haarlem. De Dr. H. Bavinckschool werd geopend in 1930. De school is intussen meerdere keren uitgebreid en is volledig in bedrijf. Ook in 1930 begon de bouw van de kleuterschool Rehoboth in de Patrimoniumstraat, naar ontwerp van De Maaker. Het bestuur van Rehoboth was zelfstandig, maar nauw verbonden met dat van 'Groen'. Een christelijke school aan de Zomervaart: de Aeneas Mackayschool

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 20