Woonhuizen In een rij, een of meer onder een kap, villa's: Andries de Maaker heeft het allemaal gebouwd. Zijn woonhuizen vertonen vaak een eenvoudige baksteenarchitectuur, met kenmerken van de Amsterdamse School. Veel van zijn werk is te zien in het grensgebied Haarlem-Heemstede en in Bloemendaal. Voor een uitgebreide, maar niet volledige, opsomming van het werk van De Maaker verwijs ik naar de website Librariana van Hans Krol: 'Bosbeek als inspiratiebron'. Daar is ook een foto te zien van Crayenesterlaan 21, waarbij wordt vermeld dat De Maaker deze woning in 1919 'voor zichzelf bouwde' Dat is in zoverre onjuist, dat De Maaker deze woning wel heeft gebouwd maar er nooit heeft gewoond. Mogelijk is dat De Maaker de woning ontwierp en bouwde op eigen kosten, en hem na voltooiing zelf te koop aanbood. Het gebeurde in die tijd vaker dat de architect optrad als opdrachtgever èn makelaar. We zien in de Haarlemse kranten met enige regelmaat verkoopadvertenties opduiken van Andries de Maaker. Het gaat dan om door hem ontworpen woningen, soms aangeprezen als een 'logeabel heerenhuis' of een 'solied gebouwd heerenhuis' Ook als huizenhandelaar was hij aktief. Zo schafte hij in september 1935 op een veiling in het Notarishuis in Haarlem de panden Bloemendaalsestraatweg 20 en 22 in Santpoort (nu Santpoort-Zuid) aan, om ze later te verkopen. Beheer, onderhoud en verbouwingen maakten ook deel uit van zijn werkzaamheden. Villa's van De Maaker vinden we in Zuiderhout, op het grensgebied Haarlem-Heemstede, en in Bloemendaal (Westerduinweg, Schulpweg, Koepellaan). Een bijzonder fraaie villa is het huis 't Heem' (1928), Clusiuslaan 1 in Heemstede. Ook Kennemeroord aan de Herenweg in Heemstede (1926-1959) had meer het karakter van een grote villa dan van een landhuis. Er is wel gesteld dat de meeste huizen van De Maaker, hoe solide ook gebouwd, gedoemd zijn te verdwijnen, omdat ze door hun omvang niet meer in deze tijd zouden passen. Dat blijkt gelukkig nogal mee te vallen, zeker voor wat betreft de landhuizen. Deze hebben in de meeste gevallen een beschermde status, van gemeentelijk monument tot rijksmonument. Op Leyduin hebben alle gebouwde objekten een rijksmonumentstatus, tot de entreepalen aan toe. Een familie van bouwers Opvallend is dat de drie kinderen van Andries en Fennegien de Maaker hun leven lang met bouwen te maken hebben gehad. Ze zijn ook alledrie dicht bij de ouderlijke woning blijven wonen. Dochter Apolonia (Ploon) huwt Willem Cornelis Groenewegen in 1922. Schoonzoon Wim is als bouwkundig tekenaar aanvankelijk in dienst bij zijn schoonvader Andries de Maaker. Ook hij wordt architect en begint een eigen bureau. Zijn voornaamste werk wordt het (Tweede) Christelijk Lyceum Marnix van St. Aldegonde, aan de Planetenlaan in Haarlem-Schoten. Hij bouwt het samen met de bekende Bloemendaalse architect Henk W. van Kempen. Ploon en Wim wonen ook aan de Prinsessekade, enkele huizen bij de ouderlijke woning vandaan. Tussen vader Andries en schoonzoon Wim ontstond evenwel verwijdering, zowel professioneel als emotioneel. Zoon Gerrit Izaak huwt in 1926 Johanna van der Plas uit Bloemendaal. Gerrit is opzichter. Het paar woont Leidsevaart 488. Zoon Izaak huwt Alida van Niel in 1926 in Heemstede. Aanvankelijk werkt hij bij zijn vader, later als architect in dienst van de Amsterdamse Schoolarchitect Michiel de Klerk, voor wie hij ondermeer meubelen ontwerpt. Het paar woont ook aan de Leidsevaart, op nummer 520, en later in Bentveld. Van zijn hand zijn woningen aan de Grenslaan in Aerdenhout, de Hugo de Grootlaan in Heemstede, en aan de Bentveldsweg in Bentveld. Moeder Fennegien overlijdt in januari 1949 in Haarlem, op de leeftijd van 83 jaar. Waardering Met enige trots vermeldde Andries de Maaker op alle tekeningen die hij vervaardigde zijn lidmaatschap van de prestigieuze kunstenaarsvereniging Arti et Amicitiae. Hij tekende als volgt: DE ARCHITECT AetA A. de Maaker Mogelijk wordt hij daarom wel ten onrechte als 'A.A. de Maaker' aangeduid. Een van zijn familieleden, ook bouwkundige, meldt: 'Ik herinner hem als een statige heer met een hoed en een wandelstok, hij was natuurlijk al op leeftijd. Hij was een autodidact, op eigen kracht omhoog geklommen. Met een degelijke aanpak, zowel in de ontwerpen en schetsen, alsmede in controle op de bouw tijdens de werkzaamheden. Hij was eerlijk. Er viel niet met hem te marchanderen. Zijn bouwwerken stonden stevig op hun funderingen. Ik heb een sloper gesproken, die mij meedeelde dat hij bij het slopen van een villa van architect De Maaker geld bij moest leggen. Hij had zich op de degelijkheid van het gebouw volkomen verkeken. Ik heb me laten vertellen dat hij in zijn werk niet makkelijk was. Kwaliteit stond voorop, zijn orders waren duidelijk en zo moest het gebeuren. Voor hem gold: wees serieus in je werk; als je iets aanpakt dan moet je het goed doen en ook afmaken; sta achter je ontwerpen. Ondanks zijn succesvolle loopbaan is oom Andries altijd bescheiden gebleven, zo is mij uit zijn omgeving gebleken. Hij kwam uit een arbeidersmilieu en kennelijk heeft hij dat niet vergeten.' Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag, op 9 september 1938, werd Andries de Maaker veel lof toegezwaaid, zoals we kunnen lezen in het Haarlem's Dagblad van die dag: 'Onze stadgenoot de heer A. de Maaker, architect, ondervond heden, den dag waarop hij zeventig jaar werd, veel belangstelling. Bij zijn werk heeft de heer De Maaker waardeering en hoogachting verworven, zoodat door velen deze gelegenheid werd aangegrepen, om hem te laten blijken, dat zijn werk op prijs gesteld wordt. Er waren veel bloemstukken en schriftelijke gelukwenschen, terwijl ook velen persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aanbieden.' Andries de Maaker werd op een maand na 96 jaar oud. Hij overleed in Haarlem op 11 augustus 1964. Bronnen: Jhr.dr. H.W.M.van der Wijck en drs. J. Enklaar- Lagendijk, Overijsselse buitenplaatsen (Alphen aan den Rijn, 1983) Website Librariana van Hans Krol, Bosbeek als inspiratiebron: Andries de Maaker Haarlem's Dagblad, diversen jaren De heer J. de Maaker, Middelburg De heer P.L.A. de Maaker, Olst De heer R. van Donkelaar, Koekange Publieke Werken, gemeente Bloemendaal

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 22