Lustrum Maak Bloemendaal - nog - beter! Dit is het viaduct onder de Westelijke randweg, op de grens tussen de gemeenten Haarlem en Bloemendaal. De randweg moest er komen, maar de consequenties voor de Waldeck Pyrmontlaan en de Willem de Zwijgerlaan waren enorm. Kan dat niet beter? Ja, door bomen langs een enigszins versmalde laan te plaatsen wordt het plaatje veel vriendelijker en natuurlijker. En zo bereik je een leefbaardere openbaar ruimte. ibloemendaal.nl nr. 2 zomer 2017 Joan en Martin Lor Stichting Ons Bloemendaal bestaat dit jaar 40 jaar! In het kader van dit achtste lustrum is bovenstaande het leidende thema bij de activiteiten dit jaar. Centraal staat de openbare ruimte van Bloemendaal: hoe gaan we daar mee om, hoe bestrijden we eventuele verloedering en hoe maken we de ruimte mooier? De aftrap is tijdens de voorjaarsbijeenkomst op 19 april gegeven door Max van Aerschot, stadsbouwmeester van Haarlem. Hij heeft in een inspirerende presentatie aan de hand van voorbeelden laten zien wat er allemaal mogelijk is om de openbare ruimte te verfraaien. Citaat uit deze presentatie: 'Dit is een warm pleidooi om aandacht te geven aan de openbare ruimte. We zijn van oudsher zorgvuldig omgegaan met de bebouwde ruimte. Er is altijd veel aandacht besteed aan hetgeen we bouwen, we kennen daar een hoge kwaliteit aan toe en we zijn trots op hetgeen met veel liefde is ontworpen en gemaakt. Dat geldt helaas niet altijd voor de ruimten eromheen, de openbare ruimte. En daar vallen ook tuinen en terreinen onder, die in particuliere handen zijn. We bedenken van alles, maar de ontwerpkracht ontbreekt. Er wordt vooral naar het functionele gekeken, hoeveel verkeer moet er van A naar B, hoeveel auto's kunnen hier geparkeerd worden, wat is de efficiëntste manier om een elektriciteitshuisje of afvalcontainer neer te zetten'. Kortom: moet de openbare ruimte alleen functioneel zijn of ook mooi? Ter inspiratie zie bovenaan deze pagina's een voorbeeld van een verbetering van de openbare ruimte. Prijsvraag De lustrumcommissie heeft zich beziggehouden met de invulling van het centrale thema. Zij zal een prijsvraag uitschrijven, gericht aan alle Bloemendalers, waarin gevraagd wordt om in uw dorpskern (Aerdenhout, Bennebroek, Bloemendaal, Overveen en Vogelenzang) dat stukje openbare ruimte uit te kiezen, dat nodig aan een facelift toe is. Bent u betrokken bij uw leefomgeving? Dan nodigen wij u graag uit uw ideeën in te sturen. Dat kan in de vorm van een tekst, een tekening, foto's of een combinatie hiervan. Iedereen kan meedoen, van junior tot senior. Dus heeft u een goed idee voor het verbeteren van de ruimtelijke en sociale kwaliteit van de openbare ruimte? Dan is dit de gelegenheid om een voorstel te doen, hoe dit stukje openbare ruimte kan worden omgetoverd tot een attractiever stukje Bloemendaal. Nadere informatie en criteria voor deelname worden binnenkort bekend gemaakt via onder andere de website van Stichting Ons Bloemendaal. Alle ingediende voorstellen zullen worden beoordeeld door een jury. Deze jury bestaat uit bekende Bloemendalers met als voorzitter Max van Aerschot. De ingediende plannen zullen worden getoond tijdens de lustrumbijeenkomst in november. Tijdens deze bijeenkomst vindt ook de prijsuitreiking plaats. De indiener van het beste idee krijgt natuurlijk een prijs. Daarnaast wordt in samenwerking met de Gemeente Bloemendaal onderzocht of het winnende idee ook daadwerkelijk kan worden uitgevoerd.

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 26