BIESHEUVEL OproepReactieMededelingen Voorjaarsbijeenkomst 19 april 2017 Overdracht kerkarchief Mooie Barend Hij bouwde een huis op de Overste Den Oudenlaan 8, Aerdenhout Later verhuisde hij naar de Ter Hoffsteedeweg 4b, Overveen Marie-Christine Marres Barend Biesheuvel werd op 5 april 1920 geboren als zoon van een gereformeerde herenboer uit Haarlemmerliede. Na zijn studie rechten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam werd hij werkzaam bij diverse landbouw- gerelateerde organisaties om in 1956 op 36-jarige leeftijd zijn entree te maken in de Tweede Kamer als lid van de ARP-fractie. Barend Biesheuvel was jong, goedgekleed, 1.97 m lang en kreeg al snel de bijnaam 'Mooie Barend'. De politicus was populair bij de jongere ARP- kiezers; hij gold als een eigentijdse antirevolutionair met een wijde blik. Zeven jaar later werd Biesheuvel benoemd tot Minister van Landbouw en vicepremier in het kabinet Marijnen. Hij woonde toen sinds kort op de Overste Den Oudenlaan 8 in Aerdenhout. Ook in de twee daaropvolgende kabinetten Cals en Zijlstra bekleedde hij deze functie. Dit was voor 'de reus uit Aerdenhout' een uitermate succesvolle periode. Hij was inhoudelijk zeer deskundig en vriend en vijand was diep onder de indruk van het uithoudingsvermogen en de flair waarmee hij de marathondebatten in Brussel voerde. In 1967 kreeg hij de kans om premier te worden van een centrumrechts kabinet; dit terwijl hij tijdens de verkiezingscampagne eerder een linkse toon had aangeslagen. Pragmaticus als hij was en met een mogelijk premierschap in het achterhoofd, dacht Biesheuvel ook met de VVD een evangelisch-radicale koers te kunnen varen. Hij had echter onvoldoende vertrouwen in de kwaliteit van enkele aspirant KVP-ministers en liet de eer aan Piet de Jong (KVP) die met zijn ministersploeg vier jaar regeerde. Zelf nam hij zitting in de Tweede Kamer als fractievoorzitter van de ARP waar hij wederom een centrumlinkse koers voer. In 1971 greep hij zijn kans om een kabinet te leiden, waarin ook twee ministers van de nieuw opgerichte partij DS-70 zitting hadden. Biesheuvel kon niet met hen overweg en na onenigheid over bezuinigingsmaatregelen viel het kabinet in november 1972 en kwamen nieuwe verkiezingen, gevolgd door een zeer lange kabinetsformatie. Biesheuvel kwam nu ook in conflict met zijn eigen partijbestuur dat niet nogmaals met de VVD wilde regeren maar koos voor vernieuwing en samenwerking met links: het kabinet Den Uyl was een feit en Biesheuvel verliet verbitterd de politiek. Literatuur Jan-Jaap van den Berg, 'De driftbuien van Mooie Barend', in: Historisch Nieuwsblad 5 (29 april 2001) J.M. Bik, 'Geen grote AR premier', in: NRC (30 april 2001) Redactie Politiek, 'Barend Biesheuvel overleden', in: Trouw (1 mei 2001) www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2017 29 Op de avond van 19 april werd de voorjaarsbijeenkomst gehouden in het Kennemer Lyceum in Overveen. Een grote stellage midden in de aula leek eerst erg hinderlijk, maar de bijeenkomst heeft er niet onder geleden. De voorzitter noemde in zijn openingswoord de aanleiding voor het oprichten van de stichting, maar ook noemde hij de naam van mevrouw Veenendaal-Roorda, die in 1977 van deur tot deur ging om donateurs te werven. Het werven van donateurs staat ook nu weer hoog op de agenda. De Ereprijs werd uitgereikt aan Martin Bunnik, de schrijver van het boek Huis te Vogelezang. Hij heeft een zeer uitgebreid onderzoek gedaan naar het landgoed en de familie Barnaart. Max van Aerschot hield een interessante lezing over de buitenruimte in de gemeente Bloemendaal. Hij illustreerde zijn verhaal met zeer toepasselijke dia's. Zijn bijdrage zal ook dienen als belangrijke bouwsteen voor de verdere activiteiten ter gelegenheid van het lustrum. Uitreiking ereprijs door voorzitter Wim Alferink (rechts) aan Martin Bunnik (links) Dinsdag 18 april vond de officiële overdracht plaats van het kerkarchief van de parochiekerk van Onze -Lieve-Vrouw ten Hemelopneming te Vogelenzang. Pastoor Jacques Quadvlieg, voorzitter van het parochiebestuur van de parochies van de regio Klaverblad overhandigde het aan drs. Lieuwe Zoodsma, van het Noord-Hollands archief. Het was een lange operatie, die begon in 1983. Destijds heeft de archivaris van Bisdom Haarlem Pastoor Bertus Voets een inventarislijst (1672-1985) samengesteld op verzoek van het bisdom Haarlem en het parochiebestuur. Met behulp van Piet Apswoude en Ina Mostert-Stam is het archief volledig geïnventariseerd en nu toegankelijk via het Noord Hollands archief. Het is zeer te prijzen dat het kerkarchief niet alleen behouden, maar ook toegankelijk blijft. Overdracht kerkarchief

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 28