Van de redactie Hoe komt deze gemeente aan haar welluidende naam? Danken we die aan onze fleurige duinvalleien? Helaas: nee. Oud-burgemeester Ruud Nederveen heeft deze kwestie grondig onderzocht, en hij bevestigt een bestaand vermoeden. De naam blijkt afgeleid van die van een familie die in de zestiende eeuw het kasteel Aelbertsberg bewoonde. Nog een oud-burgemeester is hier te zien: dr. Peereboom Voller, in geanimeerde conversatie met toenmalig minister Biesheuvel. Waar woonde deze eminente dorpsgenoot? Wij onthullen het. 'Mooie Barend' genoot middelbaar onderwijs aan het Eerste Christelijke Lyceum in Haarlem. Lees over de totstandkoming van dat interessante gebouw in het tweede deel van een artikel over architect Andries de Maaker. Eerder hebt u ook kennis kunnen maken met een andere bekende Bloemendaler, president van de Nederlandsche Bank Gerard Vissering. In dit nummer vertelt dezelfde auteur over diens vriendin Lizzy van Dorp, die haar glansrijke juridische loopbaan grotendeels in Bloemendaal doorliep. De laatste jaren van haar leven vallen samen met de bezettingstijd. Sabine Lichtenstein verhaalt hoe haar vader, de dirigent Hans Lichtenstein, toen in Bloemendaal en omgeving ondergedoken was, onder meer bij de beeldhouwer Mari Andriessen en bij Godfried Bomans. Kortom, een gevarieerd nummer met onvermoede dwarsverbindingen. Wij wensen u een mooie zomer. De redactie Paulanha van den Berg - DiamantMarie-Christine Marres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde Ruud Nederveen Algemeen wordt aangenomen dat de naam van de gemeente Bloemendaal afkomstig is van Willem en Frans van Bloemendaal. Zij waren in het begin van de zestiende eeuw in het bezit van het Huis Aelbertsberg. Dit oude huis van de Hollandse graven stond waar nu het clubgebouw van de hockeyclub Bloemendaal staat. Sinds de tijd dat Willem en Frans het bezaten, werd het huis aangeduid als het Huis te Bloemendaal. De bestuurlijke eenheid waarin het lag, heette al van oudsher de ambachtsheerlijkheid Tetterode, Aelbertsberg en Vogelenzang. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2017 Minister Biesheuvel (bijgenaamd 'mooie Barend') schudt bij de opening van het nieuwe raadhuis de hand van burgemeester Peereboom Voller, 26 november 1966. (Foto: NHA)

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 4