X X X X X X X X X 8 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2017 x xx (1505) Wilfarij X Maria Genealogie van de familie van Bloemendaal. Geel betekent in het bezit van het Huis te Bloemendaal bij Vianen. Groen betekent in bezit van Huis Aelbertsberg in een familie die al sedert de veertiende eeuw de naam Bloemendaal voert en in hun geslachtsnaam vindt de huidige gemeente dan ook haar naam. Alle reden dus om deze familie van Bloemendaal onder het vergrootglas te leggen. Het huis te Bloemendaal nabij Vianen wordt beschreven in 1505, het jaar waarin Willem dit huis van zijn vader erft, als een huis met een hofstede, boomgaarden, griendingen en wat meer ertoe behoort. Een heel complex derhalve. Maar er rest niets van. Alleen de polder waarin het gelegen heeft heet nu nog Bloemendaal. En de bescheiden landweg die er doorheen voert heet nog de Bloemendaalseweg. Willem was getrouwd met Maria van Adrichem. Zij was volgens het leenregister een nicht van Walraven II van Brederode, en zij hadden ten minste twee zonen, Willem, de oudste, en Frans, die zijn ouders uiterlijk in 1536 opvolgde in het bezit van het Huis Aelbertsberg, omdat dat het sternaar van zijn moeder is. Frans huwde met Maria van Jutfaas. Ik heb van hen geen kinderen aangetroffen. Het Huis Aelbertsberg blijft in de familie tot 1617, zij het door verkoop aan naaste verwanten. Van vader op zoon De vader van Willem was Jan van Bloemendaal. Hij erfde het huis in Bloemendaal bij Vianen in 1495. Jan was de zoon van Gijsbert van Bloemendaal en Foyse Rembrands van Kloetinge. Gijsbert erfde het huis in Bloemendaal bij Vianen in 1422 en was schout en hoogheemraad van de Landen van Vianen. De ouders van Gijsbert waren Hubert van Maastricht en Imme van Bloemendaal. Imme erfde het huis in Bloemendaal bij Vianen in 1420 van haar vader. Imme was de dochter van Hubert van Bloemendaal en Bertha Dirskdr. Hubert kreeg het huis in bezit op 1 augustus 1392. Hij wordt voor de eerste keer in de archieven van Vianen vermeld in het jaar 1387, als houder van een tiende in Everdingen. De vader van deze Hubert was mogelijkerwijze Lakerveld heer Wouterzn van Bloemendaal die in 1330 als getuige optrad. En wellicht was hij weer de zoon van Wouter van Bloemendaal, die in een zestiende eeuws handschrift wordt vermeld als de Proost van het Sint Pieter kapittel te Utrecht in het jaar 1350. Deze Wouter kan dezelfde zijn als de Wouter van Bloemendaal die in een zeventiende eeuwse Kroniek een broer wordt genoemd van Zweder II van Vianen. Het familiewapen Echt bewijzen dat Hubert de kleinzoon van Wouter van Bloemendaal is lukte me niet, behalve dan dat Hubert van Bloemendaal in het leenarchief de neef van Gijsbert van Vianen wordt genoemd. En daar komt nog bij dat volgens het wapenboek van Johannes Rietstap de familie van Bloemendaal als geslachtswapen het wapen Vianen voerde, wat wel op een verwantschap moet duiden. De hiervoor genoemde gegevens leiden tot de volgende opstelling voor dat deel waarvoor wel de bewijzen voorhanden zijn: Het wapen van de familie van Bloemendaal toont drie zwarte zuilen op een veld van zilver, evenals de familie van Vianen. De families van Vianen en van Culemborg vormen zijtakken van www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2017 9 Zuilen Beusichem Beusichem Vianen Afb. 1. De wapens Zuilen, Beusichem van voor en van na hun wapen wijziging en Vianen. de familie van Beusichem. De familie van Beusichem of Bosinchem was een invloedrijke familie in het Sticht (zo bezaten zij bijvoorbeeld het felbegeerde ambt van schenker van de bisschop) en voerde tot het midden van de dertiende eeuw een wapen van schuinbalken van rood op goud (zie het tweede wapen op afbeelding 4), maar na het huwelijk van Steven van Beusichem met Ava van Zuilen op een 13 augustus vóór het jaar 1250 gebruikt hij uitsluitend een wapen met drie rode zuilen als eigen wapen, opnieuw met een ondergrond van goud. En zijn hele familie volgde hem daarin. Als je in de Utrechtse kapittelarchieven kijkt, dan blijkt dat sedert 1270 alle vermelde Beusichems hun nieuwe zuilen-wapen voeren. Het Kleefse geslacht van Zuilen is vanaf 1245 prominent aanwezig in het bisdom Utrecht en kennelijk wilden zelfs de deftige Beusichems zich aan de Zuilens optrekken. Het leidde tot een rage. Alle zijtakken van de Beusichems voerden zuilenwapens, zo ook de familie van Culemborg, wat nog te zien valt in het huidige gemeentewapen van Culemborg. En zo ook de familie van Vianen, zij voeren de drie zwarte zuilen op een zilveren veld sinds het laatste kwart van de dertiende eeuw. Ik heb ze hierboven op een rijtje gezet. De familie van Bloemendaal ontstaat in het eerste kwart van de veertiende eeuw, en zij voeren een zelfde wapen als van Vianen: drie zwarte zuilen op een veld van zilver, zij het met een barensteel daaraan toegevoegd. Maar er volgen meer Utrechtse families: Lakeveld, Maerssen, Zuylen van Nyeveld, Boekholt, de Waal van Vianen, Abcoude, Borssele van Oostervant, Natteris, Beverwaard - allemaal in verschillende kleurstellingen, maar telkens met drie, soms vier, zuilen. Er zat ook een politiek kantje aan. De Stichtse ministerialen, dat zijn de edelen die diensten verrichtten voor de bisschop, steunden de bisschop doorgaans. Maar soms was er ook tweedracht en dan vormden met name de 'zuilen' families een clan die de oppositie, zonodig gewapenderhand, aanvoerde. Bijvoorbeeld gebeurde dat in de strijd tegen de bisschopelect Jan van Nassau of in het conflict met de Amstels. Het is opvallend dat in het wapen van Wouter van Bloemendaal uit 1350, zoals Aernout van Buchel het getekend heeft (afb. 2), een barensteel staat. Een barensteel is een figuurtje van een dwarse lijn met drie of meer aanhangsels (vaantjes) dat aan een wapen wordt toegevoegd. Het duidt op een jongere zoon of op een zijtak. In dit geval wijst het zeker op een zijtak van de familie van Vianen, omdat Buchel in de abdissenlijst van de Sint-Stevensabdij in Oudwijk hetzelfde wapen met barensteel als dat van Wouter laat zien. Zo voert de familie van Brederode ook een barensteel, in blauw, in het wapen Holland, waarmee ze aangeven een zijtak te zijn van het gravenhuis. En ofschoon ze hemel en aarde hebben bewogen om de barensteel er vanaf te krijgen is dat nooit gelukt. De Brederode's hebben zelfs een boete gekregen toen ze hun wapen een tijd zonder barensteel voerden. Overigens geeft Johannes Rietstap geen barensteel in zijn wapenbeschrijving, volgens hem is het wapen Bloemendaal uitsluitend beladen met de drie zwarte zuilen en dus identiek aan Vianen. Helaas vermeldt Rietstap geen bron. Van Vianen naar Bloemendaal Nu we weten waar Willem en Frans van Bloemendaal vandaan komen, rijst natuurlijk de vraag hoe ze terecht zijn gekomen op Huis Aelbertsberg. Want de stap van Vianen naar Kennemerland ligt immers niet echt voor de hand. De ambachtsheerlijkheid Aelbertsberg werd van voor 1333 tot 1679 bestuurd door de heren van Brederode. Het Huis zelf bleef ter beschikking staan aan de graaf en ook zonderde hij het gerecht van het leen uit. Graaf Floris V was de laatste regerende graaf die het huis regelmatig gebruikte tot zijn dood in 1296. Maar de 23-jarige weduwe van graaf Willem IV, Johanna van Brabant, heeft er vanaf 1345 nog geregeld verbleven tot haar huwelijk met hertog Wenceslaus I van Luxemburg in 1354, afgewisseld met verblijf op het kasteel van Binche in Henegouwen. Het Huis Aelbertsberg werd reeds in de huwelijksakte met de Hollandse graaf tot haar douarie, haar weduwegoed, verklaard. Na haar overlijden in 1406 is het Huis Aelbertsberg rond 1409 Steven N Kc-iaes Aleid Margarine (H20) Imme van Bloamendaai van Eioemendaai van Büemendaal van Bloemendaal van Bloemendaal NN Herbaren Jansz. Hubert van Maastricht Elaaske X NN van Bloemendaal van Brakel Foyse Rembrands X 1422) Gijsbert van Kloelinpe van SiDemefidaal Berlie Eelgis Hendnk Hubert (1493;. Willem (149&) Jan X NN van Bloamendaal van Blbsmendaal van Bloemendaal van Bloemendaal X Maria van Zanen Maria X Gijsben van Boflsnd van BJoemendaai vsn Bisemendaal van Adrichem Hendrik Gijsbert X Herlwig NN X(t52S) Wilem Frans X Maria Flcris X Catttrina van Beek vsn Bloemendaal i van Bloemendaal van BloeTendaa van Jutfaas van Jutfaas Bitter (1542) Willem (1596) Jan van Bloemendaal van Bloemendaal!

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 8