De Algemene Begraafplaats te Bloemendaal: 100 jaar! 10 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2017 Formeel-klassieke zuilen aan de ingang van de begraafplaats en de dienstwoning in een aan de neorenaissance verwante stijl Marie-Christine Marres De Algemene Begraafplaats te Bloemendaal viert dit jaar zijn honderdjarig bestaan. Op 2 april 1917 vond de officiële opening plaats van deze parkachtige begraafplaats, grenzend aan het Nationaal Park Zuid-Kennemerland, wandelpark Caprera en de sportvelden aan de Bergweg. Het ontwerp voor de begraafplaats is van landschapsarchitect Leonard Springer, de gebouwen zijn ontworpen door architectenduo Mulder en Van Asdonk; de bouw werd gegund aan de firma P. Rijnierse Zoon te Overveen. www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2017 1 Ruimtegebrek Rond 1900 was de Gemeente Bloemendaal bezig met de plannen voor een nieuwe algemene begraafplaats. De beschikbare plaatsen in Bloemendaal waren niet meer toereikend en hoewel er op de Algemene Begraafplaats in Overveen nog plaats zou zijn voor dertig jaar, stond het vast dat deze binnen afzienbare tijd zou sluiten. In een 'memorie van toelichting' behorende bij de 'Begroting voor het dienstjaar 1891' schrijft een ambtenaar het volgende: 'Inmiddels bleek noodzakelijk tot aanleg eener nieuwe begraafplaats als gevolg van de vulling van bijna alle beschikbare grafruimte op de begraafplaats te Bloemendaal Wat de op de begraafplaats te Overveen beschikbare ruimte aangaat, deze is, volgens een opgaaf door den opzichter verstrekt ruim voldoende voor een tijd van minstens 30 jaar.' Onhygiënisch Toch wordt een vroegere sluiting van de begraafplaats, met het oog op de nabijheid van de woningen in de kom van het dorp, gewenst geacht. Al lange tijd was men van mening dat begraven binnen de bebouwde kom niet hygiënisch was. Om deze reden wordt het vanaf 1829 verboden om doden te begraven in steden met meer dan duizend inwoners. Ook het begraven in kerken, hetgeen in de hoogste kringen zeer gebruikelijk was, houdt in 1829 op; in 1866 wordt dit helemaal verboden. Na de ingebruikname van de nieuwe begraafplaats aan de Bergweg besloot De Raad der Gemeente Bloemendaal 'overwegende dat de oude algemeene begraafplaats onhygiënisch, immers midden in de kom van het dorp gelegen is te bepalen, dat van de oude algemeene begraafplaats geen gebruik meer mag worden gemaakt. Voorts kregen degenen die recht hadden op het 'gebruik voor onbepaalde tijd van een of meer grafruimten' op de begraafplaats te Overveen datzelfde recht op de nieuwe algemene begraafplaats, mits zij afstand zouden doen van alle rechten 'welke zij zouden kunnen doen gelden op graven der gesloten oude begraafplaats'. De familie Faase bood nabestaanden toen de mogelijkheid om de grafsteen van hun overledenen bij de familie in de tuin te plaatsen. Mevrouw Van der Vliet-Borski Het stuk duingrond waar de begraafplaats op is aangelegd is aan de gemeente geschonken voor het bedrag van fl. 1.- door mevrouw Van der Vliet- Borski. Aan de 'kosteloze afstand' van dit stuk grond is echter wel enige onderhandeling voorafgegaan. In bovengenoemde 'Memorie van toelichting' staat dat de 'onderhandelingen voorlopig zijn afgebroken ten gevolge de door deze [eigenaresse] gestelden eisch om op die grond alleen op- of ingezetenen te doen begraven'. Uiteindelijk werd in artikel 1 van de 'Verordening op de Algemene Begraafplaats' vastgelegd dat er uitsluitend inwoners van de gemeente Bloemendaal op de begraafplaats begraven mochten worden, evenals eigenaren van buitenverblijven in de gemeente, 'rechthebbenden op grafruimten of grafkelders op de bestaande begraafplaatsen in de gemeente Bloemendaal' en degenen die zich toevalligerwijs in de gemeente bevonden op het moment van hun overlijden. Pas naar aanleiding van fusieplannen met de gemeente Heemstede werd de begraafplaats opengesteld voor iedereen. Dit was vanaf 1 januari 2001. Leonard Springer Het ontwerp voor de begraafplaats is gemaakt door Leonard Springer. Deze landschapsarchitect genoot al grote bekendheid dankzij zijn ontwerpen van onder andere de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam, de Haarlemmerhout in Haarlem en villapark Duin en Daal te Bloemendaal. Hij werkte destijds vooral in de traditie van de Engelse landschapsstijl, die gekenmerkt wordt door slingerende paden, doorkijkjes en Schets uit 1891 van de geplande Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal. De originele plattegrond van de begraafplaats zoals hij door Springer is ontworpen, bevindt zich in het archief van het Noord Hollands Archief; hij is te groot om in Ons Bloemendaal op te nemen.

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 10